Херсонські школяри-екоактивісти створили пластикову майстерню

школяри, пластик, таблички
Херсонська экоорганізація школярів відкрила пластикову майстерню й виготовляє в ній столики та адресні таблички. Ці креативні діти, дбаючи про чистоту довкілля, отримали не один грант у валюті.
Керівниця організації Zero Waste School учителька біології Херсонської школи No 32 Ольга ДЕМЧЕНКО згуртувала навколо себе учнів, яким не байдужа екологія їх рідного краю.

Трохи передісторії. Ще три роки тому херсонська вчителька з учнями виграли конкурс від фонду Кличка (допомагає дітям відкривати свій потенціал і втілювати мрії в життя), з’їздили на триденний тренінг до Києва, що дало можливість навчитися розробляти та реалізовувати свої проекти для захисту навколишнього середовища.

Школярі з педагогом вирішили започаткувати й свою справу. Це був проект «Херсонщина без сміття». Він спочатку полягав у тому, що команда прибирала забруднену ділянку дикого пляжу після літнього сезону.

Завдання було знайти спонсорів, щоб оплатити послугу перевезень, призи для волонтерів, харчування. Все вдалося. Й коли провели день прибирання, отримали від херсонців позитивні відгуки. Це підбадьорило екоколектив. Діти вирішили не зупинятися. Почали організовувати різні заходи.

«Але ми побачили: щоб зробити щось значуще, потрібні кошти та постійно шукати спонсорів, – розповідає Ольга Демченко. – Це непроста справа. Ми з дітьми згадали, що нас під час тренінгу навчили писати грантові заяви. Але школярі це зробити від себе не можуть. Тому ми скористалися допомогою голови правління обласної громадської організації “Регіональна рада підприємців” Федора Баруліна. Спочатку виграли грант на 3 тисячі євро, потім другий “Чорноморське узбережжя Херсонщини без сміття” – на 12,5 тисячі євро».

Одним із напрямків цього гранту було створення пластикової майстерні. Таким чином Zero Waste School отримала грантове обладнання для виробництва: два верстати – це шредер (подрібнює кришечки) та термопрес («запікає» стружку в пластикові листи). Міська влада надала приміщення на території КП «Херсонкомунтранссервіс».

За словами Ольги Демченко, це приміщення тимчасове, воно не зовсім підходить для їхнього виробництва, тому зараз шукають інше. Херсонські діти – це 19 учнів СШ NoNo 32 і 44 та ліцею ХДУ – зі своїм викладачем розпочали справу, яка є дуже рідкою для України. Таких цехів у країні кілька. Діти навчилися переробляти пластикові кришечки з-під пляшок на меблі – це столи різного розміру й приналежності з пластику та металу.

Кришечки збирають усім миром. Ще до того, як школярі виграли грант, започаткували проект для херсонців зі збору пластику (ідею підгледіли за кордоном). Домовилися з адміністрацією ТРЦ «Фабрика» про розміщення спеціального контейнеру, а їхній спонсор – «Херсонводоканал» – його виготовив. За рік у цей контейнер відвідувачі ТРЦ накидали 5 великих мішків кришечок.

Також містяни приносили кришечки до школи, збирали їх і бібліотеки, й дитсадки, й підприємства. Навіть від взуттєвої майстерні принесли два величезних пакети з кришечками. Зараз збір організовано й у фітнесзалах. Коли діло дійшло до відкриття майстерні, то вже назбиралося 10 великих мішків сировини.

Зараз екокоманді для розвитку справи не вистачає фрезерного верстату. Діти мають намір і вже виготовляють таку корисну річ для будь-якого населеного пункту, як адресні таблички. Але їм доводиться звертатися по допомогу до майстерні херсонця, який працює з деревиною, виготовляє гарні речі, – він має спеціальний верстат і не відмовляє школярам.

Діти дуже сподіваються, що встигнуть назбирати для купівлі фрезерного верстата 73 тисячі гривень за 28 днів березня. Це весь час, який залишився за умовами інтернет-платформи колективного фінансування «Спільнокошт». Уже є 17 тисяч гривень. У разі успішного збору грошей фонд «Відродження» дофінансує ще 50 тисяч грн, на які діти хочуть облаштувати майстерню, придбати необхідний для роботи ручний інструмент, пройти курси з векторної графіки та роботи за фрезерним верстатом.

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів