В Херсоні запрацювала перша громадська станція контролю чистоти повітря

моніторинг, повітря,бібліотека
Минулого тижня в Херсоні в Центрі екологічної інформації Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара презентовано першу громадську станцію моніторингу повітря, яка вже запрацювала.

Чудова новина для міста, адже вже не перший рік у громади виникає чимало питань щодо якості повітря. Херсонці вже чули про забруднення відходами птахофабрики (ДП «Птахогосподарство “Чорнобаївське” ПАТ “Агрохолдинг Авангард”»). З 2019 року активісти виступають проти заводу-забруднювача та його керівництва, яке, виготовляючи асфальтову суміш. На заводі не встановлено фільтрів, що й призвело до засмічення житлових будинків дрібнодисперсною пилюкою. Херсонці знають цей завод за назвою «Мікрон».

Це – найбільш відомі, але не єдині проблеми з атмосферним повітрям у місті. Наприклад, вже традиційними стали забруднення повітря під час горіння плавнів. Також під час заходу керівниця екоцентру ознайомила присутніх із листом відповіді міського голови Херсона щодо смороду, який бентежив мешканців міста наприкінці вересня 2020 року. (Фото листа дивіться у галереї).

Єдиний у своєму роді заклад в Україні – Херсонський гідрометеорологічний технікум Одеського державного університету – є активним учасником екозаходів та ініціатив міста, у жовтні він отримав та встановив першу станцію, яка дозволить моніторити та оцінювати якість повітря в режимі реального часу.

Що вимірює станція?

Станція якості атмосферного повітря «ЛУН Місто Air» вимірює завислі часточки розміром до 10 мікронів, температуру та вологість повітря. Дані якості повітря конвертуються за шкалою AQI – індексу якості повітря, що розроблений Агенцією з охорони довкілля США і використовується у багатьох країнах світу. Чим більше значення AQI, тим вищий рівень забруднення повітря і негативніший вплив на здоров’я людини. Вимірювання відбуваються щосекунди і показують дані у реальному часі. Дізнатися якість повітря (у районі закладу освіти) в реальному часі може кожний за посиланням.

Про виникнення ідеї розповіла Світлана Букарєва:

"Херсонський гідрометеорологічний технікум – це заклад освіти, що навчає фахівців-практиків природничого напряму, якість підготовки яких оцінюється дуже високо. Ми випускаємо практиків – тому важливою складовою освітнього процесу є практична підготовка студентів. Для цього ми намагаємося постійно оновлювати і поповнювати матеріально-технічну базу технікуму, щоб майбутні спеціалісти вміли працювати на інноваційному обладнанні з дослідження стану навколишнього середовища.

Все почалося з того, що наш директор Світлана Кіріяк побачила у новинах на телебаченні ролик про станцію якості атмосферного повітря "ЛУН Місто Air" у Києві, показала цей відеосюжет нам і сказала “Я теж для студентів хочу таку станцію”. Звичайно, ми почали діяти. Я особисто зайнялась питанням пошуку контактів організаторів такого проєкту в Києві. Звернулася з проханням подарувати таку станцію нашим студентам у навчальних цілях. "ЛУН Місто" – це соціальний проєкт дослідження міського середовища у Києві, але, врахувавши наці цілі, компанія все-таки виготовила станцію і для нас."

Звісно, про якість атмосферного повітря за показниками однієї такої станції судити неможливо. Для якісного моніторингу необхідно будувати мережу станцій такого роду, але Херсон вже можна привітати з першим важливим кроком, й чудово, що цю ідею підхопила саме учнівська молодь.

Найближчим часом у Таврійському мікрорайоні запрацює ще одна станція моніторінгу «Oxygen», яка вимірюватиме більше показників. Вона отримана завдяки проєкту «UcanUkraine».


© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів