На Херсонщині почали збирати найдорожчу в світі спецію

шафран, спеція, збір
Сезон збирання шафрану (крокусу) випадає на листопад. Саме в цей період аграрії починають дуже обережно, щоб не пошкодити серединку, власноруч збирати квітки, з яких згодом будуть відділятися червоні рильця — та сама найцінніша спеція. Про це йдеться у матеріалі на Podrobnosti.ua.

Сам шафран — це рід трав'янистих багаторічних рослин родини півникових. Вирощується як джерело прянощів. Також, як його по іншому називають, крокус, використовується в народній медицині.

Крокус збирають обережно, обов'язково руками. Блідо фіолетові бутони дуже тендітні та невеличкі — завбільшки з сірникову коробку. Спеції в квітках міститься досить небагато.

«За 20 хвилин я зібрав 500 штук квітів. Сухої маси вийде 2-3 г. Вчора збирали, а зранку квіти знов можуть вирости. Потрібно довго збирати, тому потрібно терпіння», — розповіли на херсонському господарстві, де вирощують крокус.

Кінцевого продукту мало, а от ручної праці багато. Саме через це спеція і є такою дорогою. Від 2 до 15 доларів за грам. Її використовують тисячі років: у косметології, фармацевтиці та кулінарії. Додають у десерти, інші страви, навіть в алкоголь.

«Ми використовуємо шафран. І тоді можемо не брати інших спецій. Бо шафран допомагає будь-якій страві розкрити всі якості. Крім того, він дає колір гарний», — говорить Олена Демченко, дружина фермера.

Родина Демченків одна із перших в Україні, яка ризикнула взятися за створення спеції шафран. Цибулинки крокусів везли аж з Нідерландів.

«Тут одна цибулинка, вона дає одну квіточку. Може ще одна буде. Кількість квіточок залежить від розміру цибулини», — розповіла жінка.

На диво ґрунт та клімат Херсонщини підійшли рослині. Квітка не потребує значного поливу та особливого догляду, не боїться холодів і швидко розмножується. Натепер шафран вирощують майже в усіх областях України.

«Кращий в світі вважається Кашмірський шафран. Вирощують його в одній області Індії. На другому місці іспанський. Наш український шафран по своїм якостям нагадує іспанський шафран», — резюмує Олег Демченко, фермер.

Поки що загалом в Україні шафрану збирають не більше 10 кілограмів на рік. Але Олег Демченко припускає, що за кілька років це може бути врожай на рівні Греції, до 10 тонн щорічно. Певен, найдорожча спеція в світі здатна підняти економіку країни та оздоровити націю.
© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: i-atanasov@bigmir.net, контактиархівТеатр Куліша - Херсон