А скільки ж корова дає молока..?

Фактичний стан галузі тваринництва на Херсонщині упродовж останніх 20 років свідчить про динаміку зростання, але показує неповну реалізацію потенційних можливостей нашої області у цьому напрямку агропромислового розвитку.

Скорочення споживання продуктів тваринного походження в Херсонській області обумовлено різким зменшенням обсягів виробництва продукції (відповідно до 1990року) та низькою платоспроможністю населення. Порівняно з 1990 роком продаж на забій худоби і птиці зменшився на 98,7 тис. тонн (у 2,4 рази), виробництво молока - на 478,5 тис. тонн (у 2,5 рази). В усіх категоріях сільських господарств чисельність великої рогатої худоби скоротилась на 725 тис. голів (у 6,2 рази), в тому числі корів – на 186 тис. голів (у 3,2 рази).

Якщо в 1990 році основне поголів'я (90,9%великої рогатої худоби, в т.ч.84,2% корів) утримувалися в сільгосппідприємствах, де вироблялося 86 % молока від загального обсягу по області, то на даний час, питома вага поголів'я худоби переважає саме в господарствах населення і складає 87%, в тому числі 92% корів, а частка виробництва молока в сільгосппідприємствах становить лише 11%. У 1990 році поголів'я корів на Херсонщині складало 272 тис. голів, а у 2009 році поголів'я зменшилося до 80 тис. голів.

Існуючий на сьогодні рівень виробництва молока – 310,5 тис. тонн у 2012 році забезпечує можливість споживання молока і молочних продуктів на рівні 287 кг на одну особу в рік при фізіологічній нормі споживання 380 кг. Для порівняння - у1990 році середньорічне споживання молока та молочних продуктів на душу населення складало 322,8 кг., а у 2009 році даний показник знизився до 291кг.

У 2013 році валове виробництво молока збільшилося - в межах 313 тис. тонн (на 2,8 тис. тонн більше порівняно з попереднім роком).

Основною проблемою галузі є те, що основним виробником молока залишаються низькопродуктивні особисті підсобні господарства населення, питома вага яких в аграрному секторі Херсонщини залишається досить високою. Тобто в області, як і в цілому по Україні паралельно існує дві моделі розвитку галузі молочного скотарства – це розвиток великотоварного виробництва та розвиток особистих селянських господарств населення.

Пріоритетним для обласної влади є розвиток великотоварного виробництва молока.

На даний час в області молочним скотарством займається 50 великих суб'єктів господарювання. Протягом останніх років цією категорією господарств завдяки впровадженню новітніх технологій, удосконалення рівня селекційно-племінної роботи досягнуто певних позитивних зрушень.

Найбільш потужними підприємствами, в яких впроваджені новітні технології виробництва молока з доїльними залами є наступні сільськогосподарські підприємства: ДПДГ «Асканійське», Каховський район, с. Таврічанка, ПОК «Зоря», Білозерський район, с. Чорнобаївка, ТОВ «Світанок» Новотроїцький район, смт. Сиваське, ПП «Агрофірма «Промінь» Генічеський район, с. Щорсівка, ПП БФ «Таврія» Чаплинського району, с.Шевченко, ТОВ «ТД «Долинское» Чаплинського району, с. Долинське. Саме виконавчий директор ТОВ «ТД «Долинское» Чаплинського району Володимир Бєлий поділився планами на майбутнє: «У 2014 році плануємо ввести в експлуатацію новий комплекс на 1200 голів дійного стада, витрати на який складають 65-70 мільйонів гривень (власних коштів підприємства,- примітка автора). Також плануємо побудувати телятник для молодняка в холодному утриманні на 250 голів. А також і надалі впроваджувати інноваційні технології на виробництві».

За рахунок великотоварних підприємств завдяки удосконаленню рівня селекційно - племінної роботи протягом останніх років досягається збільшення продуктивності корів та виробництва молока. Якщо у 2010 році середній надій на корову становив 4367 кг, то у 2012 році – 5202 кг, що 16% або 719 кг більше порівняно з 2011 роком. За 2012 рік за цим показником Херсонщина посідала 4 місце серед областей України, такий рівень продуктивності досягнуто вперше.

Станом на 01 грудня 2013 року надій молока на одну корову склав 5167 кг (на 6,2% більше порівняно з відповідним періодом минулого року). Найкращих показників досягнуто: ТОВ ТД «Долинское» Чаплинського району – 7122 кг, СТОВ «Росія» Іванівського району – 6608 кг, ДР ДГ «Асканійське» Каховського району - 6492 кг, ПП АФ «Промінь» Генічеського району – 5971 кг, ПП БФ «Таврія» Чаплинського району – 5745 кг. Як наслідок - виробництво молока збільшилося на 5,6% (на 1,7 тис. тонн).

Щодо чисельності поголів'я дійного гурту, то протягом останніх трьох років спостерігається позитивна тенденція збереження та нарощування поголів'я, за 2012 рік чисельність поголів'я корів зросла на 1,5% (0,1 тис. голів). Суб'єктами господарювання проводиться робота щодо збільшення чисельності поголів'я корів як за рахунок власного відтворення, так і за рахунок закупівлі племінного поголів'я телиць, нетелей у племінних підприємствах.

Позитивним є те, що на державному рівні запроваджена програма по частковому відшкодуванню вартості племінних телиць нетелей, корів, що є стимулюючим фактором розвитку галузі молочного скотарства. Крім того, збільшення чисельності поголів'я великої рогатої худоби досягається шляхом відновлення роботи тваринницьких об'єктів.

Аналіз фінансово-економічних показників роботи сільськогосподарських підприємств області за 2012 рік свідчить про те, що із усіх видів тваринницької продукції виробництво молока дає суттєвий прибуток і є рентабельним,адже рівень рентабельності реалізації молока склав 3,8%. В області питома вага виробництва молока в загальному обсязі виробництва валової продукції тваринництва складає понад 30%.

Одним із найважливіших факторів у розвитку молочного скотарства є забезпеченість тварин кормами. В структурі собівартості тваринницької продукції корми займають від 50 до 60 відсотків. Тому саме цьому питанню необхідно приділяти особливу увагу.

За словами директора Департаменту агропромислового розвитку ХОДА Віталія Ярмака «На сьогодні галузь молочного скотарства для економіки області має надзвичайно важливе значення і впродовж останніх років має позитивну динаміку розвитку. Досить важливим фактором розвитку молочного скотарства є впровадження на виробництві інноваційних, сучасних технологій виробництва, адже за ними-майбутнє».

Розв'язання усіх вище вказаних проблем, які існують у розвитку молочного скотарства потребують державної підтримки, координації діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, а також забезпечення міжгалузевих і міжрегіональних зв'язків технологічно пов'язаних галузей та виробництв.

Адже одним із пріоритетних напрямків державної політики у сфері збереження здоров'я нації для відтворення ресурсного потенціалу країни є забезпечення раціонального харчування населення високоякісними екологічно чистими продуктами тваринного походження за доступними цінами.

Але чи достатньо динамічно розвивається сьогодні молочне скотарство в нашому регіоні, щоб задовольнити потребу населення регіону в молоці та молочних продуктах, це питання залишається відкритим.

Соломія Кваско

P.S. Статтю підготовлено за матеріалами Департаменту АПР Херсонської облдержадміністрації

© 2023 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архівТеатр Куліша, Херсон