На Херсонщині археологічні сенсації виринають зі "скрині часу"

На Херсонщині археологічні сенсації виринають зі "скрині часу"
Уже третій рік поспіль громада курортного села Щасливцево Генічеського району власним коштом фінансує розкопки древніх курганів на Арабатській стрілці.

І кожен сезон не обходиться без сенсаційних знахідок. Цьогоріч у вересні експедиція Інституту археології НАН України, приміром, "націлилася" на чотириметровий курган, який раніше частково осипався під вагою трактора, і відкрив ознаки древніх поховань. Сподівання на відкриття виправдалися: у земляній "добудові" до кургану науковці виявили чотири погребіння різних часів.

Вони були датовані II-III тисячоліттям до нашої ери. Тому виробів з металу тут не знайшли - лише вироби з глини та кістяні наконечники стріл.

Однак в одному з поховань епохи ранньої бронзи містилися рештки дорослого чоловіка, поруч із яким були пофарбований посох із закругленим навершям, що дещо нагадував булаву. А також гарно відшліфований кам'яний молоток із дерев'яною ручкою.

Судячи з їхнього вигляду, знахідки могли служити не робочим інструментом - вони швидше скидалися на символи влади. Тому, за припущеннями науковців, вони відкрили могилу племінного вождя. І артефакти з неї чекають на ґрунтовніше дослідження.

Для археологів Арабатка виявилася справжньою "скринею часу". Щойно її відкрили, і знахідки посипалися одна за одною: поховання сарматського воїна з мечем, загадкова могила чоловіка, якого в останню путь проводжали... качки. І ось тепер - вождь невідомого племені.

А скільки ще таємниць приховують древні кургани, навряд чи хтось візьметься точно сказати. Адже відомі тільки п'ять їх біля села Щасливцево, та могли бути й інші, які просто розорали та приховали під будівлями. Тож роботи для науковців на курорті ще на роки, якщо не на десятиліття.


На знімках: артефакти з древнього кургану; загадкове поховання ще не відкрило свої таємниці.

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів