Як зберегти зелені насадження Херсонщини

Із усього, що було сказано на останній, в минулому році, сесії Херсонської обласної ради щодо збереження зелених насаджень, можна погодитися з деякими тезами...

Це насамперед справедлива вимога «прекращения «покровительства» варварскому уничтожению деревьев в Херсонской области в коммерческих целях и чтобы несанкционированную вырубку прекратили».

Все інше це емоції та популізм, тому, в даному випадку, поділяю точку зору прокурора області та керівника обласної міліції стосовно невідповідності подібної заборони здоровому глузду, обласній цільовій програмі «Ліси Херсонщини» на 2010-2015 роки та законодавству держави.

Загалом площі зелених насаджень в області катастрофічно скорочуються. В лісах переважно внаслідок масштабних пожеж. Полезахисні лісосмуги та насадження вздовж зрошувальних каналів зникають внаслідок того що у них немає дієвого господаря. Сьогодні заліснення в області за моїми підрахунками не перевищує рівень 1.45 % а це рівень післявоєнного 1947 року.

Із понад 30,0 тис. га полезахисних лісосмуг на момент здобуття незалежності сьогодні ми не нарахуємо їх і 10,0 тис.га. Дрова з акації, клена, осокора, гледичия, тополі можна безперешкодно купити поряд з будь-яким базаром області. Влада приймаючи декларативні рішення про заборону вирубки не вживає дієвих заходів по збереженню та відновленню насаджень.

Так було вчора, так є і сьогодні. Якщо мене не підводить пам'ять то Херсонській області у 2007 році було створено обласне комунальне підприємство «Херсонське обласне агролісомеліоративне підприємство «Херсонагроліс» Спочатку про нього почули, бо за його активної участі було випиляно та вивезено чимало деревини з лісосмуг. За роки свого існування воно тільки знищувало посадки на очах всіх владних вертикалей, сьогоднішня в тому числі. Де воно сьогодні, живе чи вмерло? Чим займається? Хто знає.

В усякому разі приймаючи у 2010 році цільову програму «Ліси Херсонщини» на 2010-2015 роки про це підприємство депутати вже не згадують. Більш того в розділі «Основні напрями розвитку лісового та мисливського господарства» цієї програми вжиття заходів по припиненню вирубки захисних лісосмуг на території області покладено вже на обласне управління лісового господарства.

Вважаю що звернення депутатів Херсонської обласної ради, тимчасові заборони на вирубку не буде мати ніякого сенсу без здійснення в області конкретних дій щодо:

1. Визначення реальних власників полезахисних лісосмуг в області і законодавче закріплення їх за ними.

2. Відновлення насаджень лісосмуг, доведення їх площ хоча б до рівня 1991 року.

3. Визначитися з подальшою долею обласного підприємства «Херсонське обласне агролісомеліоративне підприємство «Херсонагроліс» і або передати його повноваження обласному управлінню лісового та мисливського господарства згідно наказу Державного агентства лісових ресурсів України №226 від 23.08.13 р., або шукати інші шляхи по веденню цієї галузі лісового господарства.
Ще раз нагадаю, що тут прийдеться знайти господаря для всіх полезахисних лісосмуг, насаджень вздовж зрошувальних мереж, насаджень попід лініями електропередач, лісів колишніх радгоспів та колгоспів.

4. Використовуючи виробничі потужності системи лісового господарства області організувати вирощування тут необхідної кількості посадкового матеріалу для майбутніх лісосмуг, парків і скверів на замовлення власників лісосмуг, парків, скверів та інше. При цьому власники зобовязані забезпечити фінансування цих робіт.

5. Херсонському обласному управлінню лісового та мисливського господарства максимально переглянути структуру насаджень, замінивши де тільки можна соснові насадження на листвяні.

6. Забезпечити якнайширше ведення виховної та роз'яснювальної роботи серед населення, в дитячих садках та школах.

7. За рахунок наявного горілого лісу, деревини яка накопичується внаслідок рубок догляду слід прозоро і публічно забезпечити потреби людей в дровах. Такі баланси мають бути складені по кожному населеному пункту і узагальнені на обласному рівні.

8. Жорстко заборонити, і тут думаю прокурор не буде заперечувати, будь які рубки в лісосмугах області, понад зрошувальними мережами, лісах бувших колгоспів та радгоспів.

9. Все що буде підпадати під поняття «покровительства» варварскому уничтожению деревьев безумовно компетенція силових структур.

До речі саме прокурор, а не фахівці лісового господарства, які є депутатами обласної ради переконували, що для спасіння лісів та насаджень треба займатися системною роботою.

Шелудько В.В.,
обласна організація Партії Зелених України

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон