Херсонський обласний краєзнавчий музей під час карантину продовжує щоденні онлайн екскурсії і розказує про підводний світ, який дуже яскраво представлений в музеї на Театральній, 5, зокрема про скатів.
Відомо 230 видів скатів і поширені вони головним чином у морях, деякі види мешкають у прісних водах. Вони живуть на глибинах до 3000 м. Скати є близькими родичами акул. Як і акули, вони не мають кісток. В Атлантичному океані мешкають електричні скати, які можуть виробляти електричний струм до 220 вольт. Активні вони вдень і ввечері й здебільшого, замаскувавшись, лежать на морському дні, в очікуванні здобичи.
В експозицію музею ви маєте можливість побачити цю рибу та інших дивовижних представників цього надряду хрящових риб (скат шипуватий або морська лисиця, риба-пилка, риба-язик).
У Херсонський області на піщано-черепашкових мілинних ділянках Тендровської та Ягорлицької заток Чорного моря з червня до вересня у великій кількості збираються скати-хвостоколи або морські коти, самки яких щороку народжують тут живих мальків. Цікаво те, що чим більша самка, тим більше вона народжує "дитинчат". Живуть скати 15-25 років.
В основі хвоста ската є 11-12-сантиметрова зазублена голка. Укол її спричиняє рвану болісну рану, до того ж дуже небезпечну. У давнину отруту з його шипа використовували для лікування зубів. Його шип пристосовували до наконечників списів аборигени Австралії, островів Океанії та Індонезії. Довжина шипа може сягати 20 см.
Від уколу таким шипом в серце загинув видатний австралійський зоолог та телеведучий Стів Ірвін. Це сталося під час підводних зйомок. Найбільший вид серед скатів – манта. Його ще називають гігантський морський диявол.
Діаметр диску манти досягає 6-8 метрів, а маса до 1,5 тони. Зовні він нагадує розтягнутий чотирикутник. Справжня плавуча "ковдра"!