В Херсоні забули про річницю сенсаційного відкриття

В Херсоні забули про річницю сенсаційного відкриття
Річниця одного відкриття у Херсоні проминула непомітно. Відкриття випало на долю працівників міськводоканалу.

Рік тому, у жовтні 2018 року під час проведення земляних робіт, вони відкопали ціле підземелля часів заснування Херсонської фортеці! Причому це не була якась там «нора»: будівничі надійно облицювали стіни галереї вапняком, а входи ще до трьох її відгалужень, виявлених пізніше, виконали у вигляді арок. Тоді «Новий день» став першим друкованим виданням, яке повідомило про сенсаційну знахідку, хоча згодом про неї, як то кажуть, не писав тільки лінивий з місцевих репортерів. Та от пристрасті вщухли, громадський інтерес до події згас, і настала пора запитати: що ж далі? На жаль, нічого – застосування об'єкту досі не знайшли.

Експерти визнають: історичне підземелля може бути цікавим як для краєзнавців, так і для туристів. Та для цього його треба облаштувати й зробити безпечним. А цього немає.

— Підземна галерея має потенціал для використання як громадський простір – тут можна було б, наприклад, розмістити музей того ж міськводоканалу. Перспективна вона і як частина екскурсійного маршруту. Ми вже пропонували допомогу у цьому, але допомога полягає, звісно ж, не в тому, щоб лопатою помахати, — зазначив керівник Туристичного інформаційного центру та автор проекту «Центр туризму і пригод ХерсON» Павло Білецький.

Оператори туристичного бізнесу, та й прості городяни, котрі захоплюються минулим рідного міста, давно говорять про необхідність відкрити для відвідування бодай невеличкої ділянки херсонських катакомб. Відкрита минулого року підземна галерея біля берега Дніпра для таких екскурсій підходить пречудово: вона й розташована зручно, і обвалами не загрожує, і не тісна. Проте її розчищенням та облаштуванням ніхто, окрім міськводоканалу опікуватися бажання не виявляє. Та й ці роботи, які велися на голому ентузіазмі працівників підприємства, нині припинилися. Директор «Виробничого управління водоканалізаційного господарства» Михайло Чемерис пояснює: вільного часу на спуски в катакомби у його підлеглих немає, оскільки зараз для них гаряча пора – підготовка до зими.

Словом, відкриття ніби нікуди не поділося, але як його використати, досі не придумали. Хоча можливостей для цього не злічити: бери й відкривай хоч винний льох чи пивницю з історичним антуражем, хоч антикварний магазин, хоч культурний центр. Підземній галереї, що перейшла нам у спадок від пращурів, насамперед, потрібен добрий господар. А його підшукати в Херсоні, либонь, важче, ніж знайти вхід у катакомби.

Сергій ЯНОВСЬКИЙ

Новий день

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів