Як в Херсоні перерахують пенсії

З 1 грудня 2019 року розмір пенсій буде переглянуто. Втім, далеко не всім херсонцям слід радіти, що вони отримують бодай на 2 копійки більше – частина пенсіонерів залишиться «при своїх інтересах».

Почнемо з того, що в Україні кожен рік розмір прожиткового мінімуму переглядають двічі на рік: у липні й в грудні, а саме до нього поки що прив'язаний і розмір окремих видів пенсій. Чому «поки» - трохи згодом, а поки про розмір.

1 грудня 2019 року розмір мінімальної складе 1 638 гривень (був 1564 грн., збільшення становитиме 74 гривні).

У той же час слід пам'ятати, що підвищення чекає не на всіх. Йдеться про тих пенсіонерів, яким пенсії перераховують інакше, а це:

* діти війни;
* особи, які проживають в гірських населених пунктах;
* утриманці;
* громадяни, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані;
* громадяни, віднесені до відповідних категорій постраждалих від Чорнобильської катастрофи;
* пенсіонери, які продовжують працювати.

Отже, ці категорії на підвищення пенсій можуть не розраховувати.

Крім прожиткового мінімуму буде підвищена і мінімальна зарплата.

Слід нагадати, що між першим та другим «читанням» проекту бюджету, Бюджетний комітет ВРУ давав доручення КМУ збільшити соціальні стандарти: «З метою збільшення соціальних стандартів».

При цьому Міністр фінансів Оксана Маркарова заявила про те, що Кабмін має намір провести суттєвий перерахунок пенсій у квітні майбутнього року. За її словами, зростання мінімальної пенсії стане можливим завдяки трансферту коштів з Держбюджету, а також збільшення мінімальної заробітної плати.

Натомість аналітики вважають, що тут Уряд і Офіс Президента йдуть тим самим шляхом, який у цьому році пройшов Уряд Гройсмана – збільшували соціальні виплати перед виборами, тим самим загравали з основним електоральним полем – пенсіонерами.

У 2020 році планові вибори до місцевих рад, і, скоріш за все, саме у такий спосіб, враховуючи можливу сурову зиму і вже існуючи суттєві підвищення тарифів і цін влада збирається «задобрити» найбільш вразливий електорат.

Бюджет на наступний рік у другому читанні ВРУ прийняла остаточно всього за 2 години, не обговорюючи і не розголошуючи куди, кому і скільки саме додали (і чи додали). Справа у тім, що остаточний варіант бюджету поки що ніхто не бачив, а тому говорити які там реальні цифри поки дуже важко.

А тепер, як і було обіцяно щодо «прив'язок». Чи «відв'яжуть» соціальні виплати від прожиткового мінімуму і як це впливатиме на наступні кроки щодо підвищення пенсій?

Як відомо вже 18 грудня у ВРУ відбудуться слухання на тему: «Реформування прожиткового мінімуму», після цього можливі суттєві зміни в Українському законодавстві.

«Слуги народу» мають намір «відв'язати» соціальні виплати (так само як і штрафи) від прожиткового мінімуму. Така ініціатива була представлена на обговорення під час засідання Парламентського комітету з питань соціальної політики і захисту прав ветеранів ще 11 жовтня п.р.

Юлія Соколовська, Міністр соціальної політики України (у «великій» політиці з 2014 року, працювала в Уряді Яценюка та Гройсмана; до призначення на посаду Міністра соціальної політики займалася впровадженням реформи охорони здоров'я в проектах міжнародної технічної допомоги, при міністрі Супрун), пояснює: «Сьогодні прожитковий мінімум не є критерієм бідності і використовується як фіскальний індикатор. Його «прив'язали» до більш ніж 150 видів виплат і фінансових показників, серед яких: туристичний збір, аліменти, плата за видачу ліцензії, адмінпослуги, держмито, судовий збір, штрафи, заробітна плата, посадові оклади, стипендії, добові під час відряджень тощо, а також соціальні виплати, пільги і пенсії».

Така «прив'язка», вважає міністр, позбавляє відомство можливості допомагати тим, хто цього дійсно потребує. Тому що, підвищуючи прожитковий мінімум, чиновники змушені автоматично збільшувати витрати на всі інші виплати. Тут виникає цілком логічне питання: а що всі інші жирують? «Тобто, нинішня система не дозволяє нам адресно боротися з подоланням бідності», - додала глава відомства.

Всього планується «відв'язати» понад 150 видів соціальних виплат і фінансових показників від прожиткового мінімуму. При цьому пенсії та допомоги малозабезпеченим сім'ям залишаться єдиними видами виплат, прив'язаними до ПМ. Тобто, пенсіонерів нововведення чиновником жодним чином не торкнуться.

А що стосується розміру всіх інших виплат, які зараз теж зорієнтовані на прожитковий мінімум, то їх пропонують встановлювати в абсолютних цифрах і щорічно переглядати при прийнятті бюджету. На думку міністра, такий підхід не приведе до зменшення розміру соцдопомоги, а навпаки, - дасть можливість збільшити виплати тим, хто знаходиться у складних життєвих ситуаціях, а держдопома стане більш ефективною.

Аналітики вважають таку думку хибною, адже всі інші виплати так само потребують повсякденного збільшення з урахуванням постійного зростання вартості життя в Україні.

Отже, бюджет наступного року прийнятий і відповідні показники у нього вже закладені. На 2020 рік передбачений такий розмір прожиткового мінімуму: з 1 липня – 1 936 грн, з 1 грудня – 2 027 грн.

Для основних соціальних і демографічних груп населення прожитковий мінімум становитиме:

- для дітей до 6 років: з 1 липня – 1 699 грн, з 1 грудня – 1 779 грн; (+80 грн);
- для дітей від 6 до 18 років: з 1 липня – 2 118 грн, з 1 грудня – 2 218 грн; (+100 грн);
- для працездатних осіб: з 1 липня – 2 007 грн, з 1 грудня – 2 102 грн; (+95 грн);
- для осіб, які втратили працездатність: з 1 липня – 1 564 грн, з 1 грудня – 1 638 грн. (+74 грн).

Що ж стосується пенсій, то у липні мінімальна пенсія збільшиться до 1 564 грн., а максимальна – до 15 640 грн. У грудні очікується підвищення, відповідно, до 1 638 грн. і 16 380 грн.

За планом на наступний рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність (саме цей показник важливий для зростання пенсії), у липні повинен вирости до 1 702 грн, а у грудні – до 1 762 грн. Отже, мінімальні пенсії підвищаться у 2020 році двічі – до 1 702 грн і до 1 762 грн, а максимальні – до 17 020 грн і до 17 620 грн.

Не дивлячись на те, що соціальні виплати у пенсіонерів невеликі, але й вони будуть «платити» додаткові гроші.

Перший варіант проекту Державного бюджету України на 2020 рік передбачав дефіцит Пенсійного фонду у рекордному розмірі 172,5 млрд грн. (скільки є у реальному Законі поки сказати важко, адже, як було сказано вище, остаточного варіанту бюджету ще ніхто не бачив).

«Відсутні кошти навряд чи візьмуть «з повітря» саме тому Уряд, скоріш за все, «розкидає» цю суму на всіх працюючих українців у вигляді нових податків і зборів. В результаті кожен громадянин «надасть допомогу» Пенсійному фонду на сумі 4,1 тис. грн.», - вважає економіст Віктор Ровакін.

Крім того, ті, хто працює заплатить єдиний соціальний внесок у розмірі 22% від зарплати, велика частина якого так само піде у ПФУ. Не слід забувати й про те, що 2020 рік стане роком пікових виплат за зовнішніми державними боргами.

Фахівці переконують, що наступного року майже 40% дохідної частини бюджету доведеться віддати кредиторам. Сума боргу і його обслуговування «коштуватиме» бюджету у рекордні 421,6 млрд. гривень.

Якщо всі ці гроші розділити на офіційну кількість населення (трохи більше 42 млн. осіб), вийде, що кожен, в тому числі немовлята і пенсіонери, повинні своїми податками заплатити близько 10 тис. грн. У тому, що гроші «зберуть», можна не сумніватися.

Оксана Маркарова, міністр фінансів України ще під час презентації бюджету запевняла, що проблем з виплатами не виникне – мовляв, зараз резервів достатньо, а у бюджеті наступного року врахували об'єктивні показники і українці не відчують на собі навантаження. Тому і зарплати будуть платитися вчасно, і всі статті витрат у безпеці. Але вона так і не вказала: звідки збираються фінансувати дефіцит ПФУ?

Відповідно до проекту Держбюджету найбільше грошей виділяли Міністерству соціальної політики де й відбувається розподіл більшої частини виплат і субсидій. Їм планували дати – 290 млрд. грн.

Державний бюджет України на 2020 рік передбачає зростання мінімальної зарплати до 4 723 гривень. Завдяки цьому підвищаться і пенсії тим хто їх отримуватиме вперше, формула розрахунку яких складається з трьох змінних: середню зарплату за три минулі роки множать на співвідношення власної зарплати до середньої, на кількість відпрацьованих років і на 1%.

А через те, що зростання мінімальних зарплат призводить до зростання середньої зарплати, то автоматично підвищується і розмір пенсійних виплат тим, хто отримує їх за вказаною вище формулою.

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон