Херсонці виявилися легковірними до фейків

Минулого тижня журналісти інтернет-видання «Гривна» запропонували кільком перехожим висловитися щодо трьох новин, опублікованих в онлайн-медіа: яка з них правдива, яка – ні.

Ось новини, які ми запропонували шести мешканцям Херсона.

Новина №1 «Дитячі будинки закриють. Дітей - на органи?»

Новина № 2 «На Херсонщині виростили кавун вагою в 119 кілограмів»

Новина № 3 "В Херсонській обласній державній адміністрації створять управління щастя"

Молодій жінці з дитиною достовірною видалася новина про те, що дитячі будинки в Україні закриють, а дітей віддадуть на органи. Більше того, під час відповіді містянка сказала, що чула, ніби малечу віддають на органи. Цікаво, що саме вона (єдина з опитаних) назвала соцмережу "Вконтакте" серед джерел, якими користується для отримання інформації.

Вразили хлопці, які дуже критично поставилися до новин. Один з них відразу сказав, що новина про кавун - не схожа на правду "Найбільший у минулому році здається був 44 кг",- прокоментував херсонець.

Також приємно здивувала жінка, яка відразу зазначила, що всі новини потрібно фільтрувати, адже на просторах сучасних ЗМІ дуже багато фейків, маніпуляцій. За її словами, новини спеціально формуються і кожне медіа вибирає для себе вигідний ракурс.

Проте коментар до новини про управління щастя згадувати можна довго: "У нас Президент комік, тому я нічому не дивуюся".

Один з перехожих не повірив у створення управління щастя при Херсонській ОДА. За його словами, у місті і без того багато інших проблем. Проте хлопець помилився, хоча з дві інші новини легко визначив як неправдиві.

І ось, що ми маємо: три людини повірили у фейкову новину з кавуном, дві про створення управління і лише одна особа про закриття дитячих будинків.

Найбільше довіри викликала новина про величезний кавун. Перехожі містяни спиралися на те, що Херсонська область богата на баштанну продукцію і щороку збирають достатній врожай. Найменше - про закриття дитячих будинків та відправлення дітей на органи. Перехожі впевнені, що до такого абсурду у нашій країні не дійде.

Давайте розберемось, чи були серед цих новин правдиві.

1.«Дитячі будинки закриють. Дітей - на органи?»

Це типова маніпуляція. Йдеться про ініціативу Уляни Супрун щодо реформування дитячих будинків (в період, коли вона виконувала обов'язки міністерки з охорони здоров'я України). Її слова були перекручені догори дригом одним із херсонських журналістів. Аби перевірити інформацію, треба зайти на офіційну сторінку Супрун у соціальній мережі Фейсбук і знайти потрібний пост. І що ми бачимо? У пості йдеться про те, щоб замість дитячих будинків впровадити паліативно-реабілітаційні центри та створювати умови для виховання сиріт у прийомних сім'ях. Про вивезення дітей за кордон, і про "на органи" жодного слова немає, це домисли автора матеріалу. Його пост був опублікований через три дні після посту Супрун.

2.«На Херсонщині виростили кавун вагою в 119 кілограмів»

Більшість тих, кого ми опитали, повірили в це: Херсонщина ж край багатий і родючий. Перевіряємо: завантажуємо фото до Google у розділ "Пошук серед картинок" і серед десятків матеріалів з цим фото знаходимо найраніший, опублікований на сайті «Клубу поціновувачів гігантських кавунів». Там повідомляється, що фото належить американцю Білу, який у 2013 році виростив найбільший кавун у штаті Мічіган.

3. Створення управління щастя у Херсонській обласній державній адміністрації

Це була єдина правдива новина серед тих, які ми запропонували херсонцям. Проте перевірку ніхто не скасовував. У пошуковому рядку Google пишемо «Управління щастя Херсонська ОДА». Серед перших результатів - офіційний сайт Херсонської ОДА. Переходимо за посиланням, де бачимо нову структуру облдержадміністрації. Дійсно, серед підрозділів є управління щастя. Планується, що там працюватимуть 11 чиновників.

Як відрізнити брехню від правди?

Неправдивих новин (їх називають фейковими) сьогодні все більше в інформаційному просторі. Щоб не потрапити у «пастку маніпуляцій» і відрізняти правду від брехні, інформацію потрібно перевіряти.

Найпростіша технологія створення фейкової новини: змішати трохи правди (наприклад, 119-кілограмовий кавун таки існував, і фото його справжнє), трохи брехні (про те, що виростили його на Херсонщині), а потім подати це у відповідному контексті (в регіоні, де дійсно вирощують кавуни).

В історії про дитячі будинки маємо справу з маніпуляцією, банальним перекручуванням першоджерела та змішуванням фактів з власними міркуваннями. Ініціатива про закриття дитячих будинків - є, але про "на органи" - таки домисли.

Погана новина для читачів і глядачів новин у тому, що технології фальсифікацій і маніпуляцій удосконалюються. Тепер це не тільки словесні маніпуляції чи підміна фото, фальсифікуються першоджерела: наприклад, за допомогою відеоредактора Face2Face можна слова однієї людини приписати іншій, і це виглядатиме реалістично. А можна згенерувати повністю промову, як це зробили з екс-президентом США Бараком Обамою.

Автори просто створили цифрового двійника представника влади, використовуючи кадри з реальних інтерв'ю і нейромережу для заміни осіб. Голос Обами зімітував сам Джордан Пив. Хоча відео є підробленим, де Обама висловлюється нецензурною лексикою, проте не кожен виявить маніпуляцію.

"Подумайте, хто і чому повідомляє вам цю інформацію?", - наголошує медіатренерка Оксана Жіляєва, яку ми попросили прокоментувати, як розпізнати фейкові новини та маніпуляції. - Чи є у новині факт, чи лише судження чи коментар. Як цей факт можна перевірити?"

Корисні поради: як розпізнати фейкову інформацію

1. Звертайте увагу на джерело. Дослідіть сайт з новиною, його місію, контактні дані.

2. Читайте весь матеріал. Заголовки часто бувають яскравими та сенсаційними. (Наприклад, як у нашій новині №1)

3. Завжди намагайтеся перевірити джерело та автора! Чи реальна ця особа? Подумайте, чи можна цій людині довіряти.

4. Перевіряйте матеріали, у яких висвітлена лише одна сторона. Адже нормальний журналістський матеріал має бути збалансований кількома коментарями і думками.

5. Якщо матеріал має надмірне емоційне забарвлення, занадто позитивний або різко негативний, це також може виступати показником неправдивості новини.

6. Перевірте дату публікації. Стара новина може не відповідати поточним подіям.

Гривна

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон