Історія вулиці Лютеранської у Херсоні

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду в Одесі 6 листопада 2019 року апеляційну скаргу Херсонського міського голови залишено без змін.Таким чином,вулиця Лютеранська залишилась з історичною назвою. Тож поринемо в історію цієї вулиці?

Вулиця столітньої історії

Наступного року вулиці Лютеранській виповниться 135 років: саме 1885 року вулиця вперше з'явилась на плані міста. Сьогодні вона поєднує проспект Ушакова, вулиці Гімназичну, Петра Калнишевського та Порт-Елеватор. Свою назву вулиця отримала у зв'язку із тим, що на місці сучасних будинків на початку вулиці знаходилась євангелічно-лютеранська кірха.

На Лютеранській збереглись будинки кінця ХІХ століття, але здебільшого це забудови ХХ-го. Справжня перлина — це нинішня музична школа №1 (головне фото статті) — колишній будинок Миколи Блажкова, міського голови Херсона у 1907 — 1917 рр.

У 30-х роках ХХ століття вулицю перейменували на вулицю Кірова. Назву «Лютеранська» повернули 2016 року. Але і це повернення було трагічним.

Перейменуванню вулиці з Кірова на Лютеранську передували драматичні події в Херсоні: вулицю хотіли перейменувати з Кірова на Руслана Сторчеуса (загиблий в Іловайську 2014 року Герой батальйону «Херсон», що складався з працівників тоді ще міліції).

Однак, це не вдалось зробити: вулиці повернули назву Лютеранська. Тоді, 1 березня 2016 року мітингувальники, переважна більшість яких складалась із друзів Руслана Сторчеуса, виступила перед Херсонською міською радою із закликом надати вулиці ім'я Героя: першого командира батальйону «Херсон». Катерина Гандзюк — тоді вже радник Херсонського міського голови — виступила перед мітингувальниками, висловивши позицію, що необхідно називати вулиці іменами всіх Героїв, а не когось окремого.

У 2019 році, під час сесії Херсонської міської ради, депутати «з голосу» запропонували перейменувати вулицю на честь померлої чиновниці Херсонської міської ради Катерини Гандзюк, яка пішла з життя 4 листопада 2018 року. Оскільки проєкт рішення було сформовано «з голосу» разом із проєктом найменування скверу імені Дениса Лошкарьова, то депутати проголосували, а згодом виявилось, що деякі з депутатів навіть не зрозуміли, за що голосували.

Зрештою, здійнявся скандал: мешканці вулиці були проти назви, адже їх ніхто не запитав, хоча законодавство цього вимагає: провести громадські слухання. Мешканці вулиці Лютеранської подали до суду — і Херсонський адміністративний суд 10 травня 2019 року ухвалив рішення про скасування рішення Херсонської міської ради в частині перейменування на честь Катерини Гандзюк. Апеляційна скарга міського голови залишась без задоволення, як уже було зазначено.

Лютеранська кірха

Лютеранська кірха, завдяки якій вулиця в Херсоні отримала свою назву, була закладена у 1867 році як церковний будинок Херсонської лютеранської громади. Зруйновано її було наприкінці 40-х років минулого століття. Проект кірхи розробили архітектори Олександр Пальшау та Карлос фон Штемпель у 1865 році, а вже 12 травня 1867 року почалось будівництво, яке тривало до початку 70-х років ХІХ століття.

Щойно була утверджена радянська влада, все майно лютеранської громади було конфісковано на користь держави. В будівлі церкви і громадського будинку було розміщено міський відділ НКВС, лінійний відділ водного транспорту та контора Нижньодніпровсько-Бузького пароплавства, а у 1940 році замість усіх цих установ почала працювати міська міліція. Зараз тут знаходиться будівля Національної поліції.

На місці однієї з будівель колишньої кірхи знаходиться будинок-«сталінка» (на розі Ушакова та Лютеранської).

Євгенія Вірліч

Кавун-City

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон