Нові відкриття археологів на Херсонщині

Успішно завершився польовий сезон археологічних розкопок давньогрецького городища Скелька біля села Станіслав у Білозерському районі Херсонщини,організований за участю волонтерів та студентів історико-юридичного факультету Херсонського державного університету під керівництвом науковця ХДУ Сергія Нємцева.

Як уже писав «Новий день», експедиція мала на меті оцінити масштаби руйнувань, завданих городищу «чорними археологами» та визначити його перспективність для подальших розкопок. Оцінка оптимістична: нелегальні шукачі артефактів не встигли завдати об'єкту непоправної шкоди. І відкриття учасників розкопок не оминули: вони знайшли залишки садиби, датованої третім-четвертим сторіччям до нашої ери.

Тодішні колоністи Ольвійського полісу, як виявилося, мешкали аж ніяк не в палаці, а в напівземлянці площею біля двох квадратних метрів, що взагалі характерне для початкового етапу існування таких колоній. Та вони вочевидь не голодували: адже окрім примітивного житла, виявили ще з десяток великих зернових ям. Вони були дбайливо оштукатурені глиною, і кожна мала обсяг у сім-вісім кубометрів, із обгорілими зернятками якихось злаків на дні.

Тобто вмісту лише одного подібного сховища вистачило б, аби прогодувати родину з трьох-чотирьох осіб до наступного врожаю. Окрім напівземлянки та зернових ям, учасники експедиції виявили чимало залишків кераміки – як зробленою на місці, так і завезеної, в тому числі з чорно- та червоно лаковим покриттям. А це підтверджує наявність зв'язків колонії із іншими частинами світу древніх еллінів.

Втім, Скелька відкрила археологам лише невелику частину своїх таємниць, і нові відкриття не забаряться. «Експедиція довела, що городище зберегло свою наукову цінність попри набіги «мисливців» за старожитностями. Тому наступного року плануємо продовжити його розкопки – хіба що така робота потребує значно більше ресурсів», — зазначив асистент кафедри історії, археології та методики викладання історико-юридичного факультету Херсонського державного університету Сергій Нємцев.

Сергій ЯНОВСЬКИЙ
"Новий День"

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів