У Херсоні відбувається «Набуття суб’єктності»

Так називається виставка Народного художника України, Заслуженого діяча мистецтв України, академіка Національної академії мистецтв України,професора Віктора Сидоренка, яка відкрилася у Херсонському художньому музеї.

Ім'я Віктора Сидоренка відоме не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Роботи талановитого художника були представлені на виставках, які відбувалися в США, Франції, Великобританії, Фінляндії.

Віктор Сидоренко є одним із лідерів сучасного українського мистецтва. Серед основних тем, яким він присвячує свої роботи, можна назвати: проблеми пам'яті, спадщину посттоталітарних рудиментів, питання ідентифікації особистості в сучасному світі, що все більше ускладняється, перспективи людини в новій глобалізаційній моделі життєустрою.

До Херсона видатний український митець завітав, щоб презентувати мешканцям нашого міста свої картини, об'єднанні темою «Набуття суб'єктності».

Цю тему Віктор Сидоренко виокремив для себе ще у 1996 році, у проекті «Амнезія», де вперше з'явився головний персонаж, який присутній на усіх картинах, – напіводягнений чоловік в нижній білизні, яку у нашій країні майже протягом століття носили всі соціальні верстви.

«Чоловік у кальсонах уособлює собою жорстоке тоталітарне 20-століття, коли була Перша світова війна, Друга світова війна, народження комуністичного тоталітарного режиму, народження фашистського режиму. У кальсонах ходили тоді всі: і німці, і радянські солдати, і засуджені, і ті, хто їх охороняв. Цей одяг, неначе марка людини 20-того століття. Хтось асоціює цього персонажа з Чорнобилем, хтось з Голодомором, хтось – навіть з війною на Донбасі», - так художник коментує образи, створені на картинах.

За словами Віктора Сидоренка, тоді, переживаючи складний і багато в чому незавершений і до сьогодні процес національного самовизначення, Україна відкидала своє радянське минуле, прагнула викреслити його з колективної пам'яті.

Однак неусвідомлений, ще не проаналізований досвід повертається в суспільну свідомість незжитими міфами і соціальними комплексами.

«Для нашого суспільства все ще залишається актуальним питання вибору, ми все ще перебуваємо в транзитному стані переходу між радянським минулим і капіталістичним сьогоденням. Ми ще досі не можемо набути суб'єктності. Нам не дано втекти зі свого минулого, яке стає підсвідомістю сьогодення, і не дано перехитрити майбутнє.

Людині не дано привласнити минуле, воно належить їй так само, як і іншим. Тому самоідентифікація, «перевірка достеменності», нескінченна звірка з самим собою актуальні у всі часи», – розповідає художник.

Окрім херсонців, яких зацікавила творчість видатного українського митця, сьогодні на вернісажі «Набуття суб'єктності» були присутні і представники влади: начальник Управління культури Світлана Думінська, заступник голови Херсонської обласної ради Оксана Рукавішнікова та депутат Херсонської обласної ради Юрій Рожков.

«Дуже приємно, що сьогодні до нас приїхав такий художник, справжній майстер нашої сучасності! Давайте будемо робити все, щоб розвивати українську культури, підтримувати тих, хто її творить. Бажаю вам, Вікторе, не стояти на місці, завжди розвиватися і радувати нас своїми творами!», - привітав художника з відкриттям його виставки Юрій Рожков.

Відвідати експозицію «Набуття суб'єктності» херсонці зможуть до 13 липня поточного року.

Наталія РОЖКОВАН

Фото Олександри Рожкован.

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів