На Херсонщині Зеленопідська сільська ОТГ демонструє економічний злет

Відвідати успішну Зеленопідську сільську об'єднану громаду (Каховський район) вирішили представники навколишніх територіальних громад,котрі обговорюють конфігурацію створення ОТГ, а також розглядають варіант приєднання саме до Зеленопідської.

Таким чином відбувся цікавий діалог з сільським головою Галиною Лобунько, представниками апарату, депутатського корпусу, керівниками бюджетних установ.

Селяни шкодують за втраченими можливостями

Приємно вразило спілкування з простими селянами, їхня думка про те, що єдине, про що вони щиро шкодують, так це про втрачені можливості скористатися перевагами децентралізації раніше — від самого початку реформи. Тоді б громада надбала ще більше, а розвиток її став би стрімкішим — переконували мешканці громади, з якими гості мали змогу спілкуватися в медичних, освітніх закладах у різних селах ОТГ. Відвертому обміну думками ніхто не заважав — люди говорили те, про що думають, а учасники візиту запитували: що їх найбільше непокоїть.

Відтак, у підсумку залишилися задоволеними, бо, як з'ясувалося з перших вуст, ніхто навіть у найменших селах, де мешкає до сотні осіб, не закрив ні дитсадки, ні осередки культури. Навпаки, мільйони гривень вкладені в капітальні ремонти та реконструкцію, термомодернізацію навчальних, освітніх та медичних закладів, вуличне освітлення, ремонт шляхів.

На сьогодні зусиллями громади освітлені всі села, відреставровані пам'ятники. Зараз активно взялися за спортивну сферу. Окрім збудованого на умовах співфінансування за 1,7 млн. грн. футбольного поля зі штучним покриттям, тривають капремонти в спортивних комплексах, шкільних спортивних залах.

Учасники візиту мали нагоду ознайомитися з презентацією успіхів ОТГ, порівняти колишній та нинішній стан ключових інфраструктурних об'єктів.

Враження та емоції від побачених обсягів виконаних за короткий проміжок часу робіт справді переповнювали. За останні кілька десятиліть занепаду та екстреного латання дірок люди відчули не просто розвиток, а розквіт. Голова громади та старости двох старостинських округів розповідали про те, що вдалося зробити, водили по об'єктах, а ще більш захоплено ділилися планами — що б вони ще хотіли змінити в своїй господі. Адже кожен житель сіл зміг відчути не тільки зміни, а й важливість особистого внеску в розвиток громади.

Тому кожне подвір'я та прибудинкова територія прибрані та потопають у осінніх квітах. У селах відродилося життя, багато дітвори, однак гостро бракує робочих рук тих, хто мусив кілька років тому виїхати на заробітки. Тому в ОТГ намагаються всіма силами повернути кадри додому, привабити новими умовами життя та робочими місцями.

Одна з найзаможніших ОТГ

Зеленопідська ОТГ — одна з найзаможніших сільських громад не тільки Херсонщини, а й України. Тож тут є усі передумови, щоб ще більше зміцнити позиції завдяки внутрішнім резервам, потужним бюджетоутворюючим аграрним підприємствам та господарствам. Нині бюджет ОТГ складає 46 мільйонів гривень. У новому статусі господарювання він зріс майже утричі.

Отримані торік 4,7 млн. грн. інфраструктурної субвенції громада використала на зміцнення позицій свого комунального господарства, придбавши кілька одиниць техніки та на ремонти. Отримані цьогоріч 2,7 млн. грн. наразі вкладаються у ремонти закладів фізкультури та спорту.

По-своєму визначали від самого початку створення ОТГ і пріоритети: що насамперед відновлювати в селах. Першими закрили потреби закладів культури, пояснює сільський голова, бо це саме те місце, де людям можна було розрадити душу. Одночасно з капремонтами будинків культури та клубів перекривали дахи, ремонтували та закуповували меблі й кухонне обладнання для дитячих садків.

Справилися й зі школами, де проблем було чи не найбільше. Деінде ще тривають ремонти цілих поверхів. А от початкові школи реконструювали скрізь повністю, забезпечивши стандарти НУШ. Повна заміна вікон та дверей, утеплення, заміна комунікацій та дахів змінила вигляд сільських закладів освіти до невпізнанності, радіють селяни. Скрізь з'явилися новенькі паркани, ігрові та спортивні майданчики.

Плани — ще грандіозніші

Мають наміри створити ЦНАП, власний центр ПМСД та очікують на спорудження новенької амбулаторії з житлом для двох лікарів. Повністю реконструйовані ФАПи в Архангельській Слободі та Дмитрівці. Місцеві мешканці, вражені наведеною красою в своїх медзакладах, спочатку приходили туди навіть без потреби — як до музею, аби помилуватися, розповідають у селах.

Нове життя отримали й бібліотеки — тепер вони теж з новими меблями, оновленими книжковими фондами, повністю комп'ютеризовані.

Утримують у ОТГ і пожежну дружину, на яку щороку виділяють півмільйона гривень.

— Ми зайшли на руїни, тож ще потрібен рік, аби нарешті почати повноцінно жити та розвиватися, — розповідає Галина Лобунько. — Не можна постійно скаржитися на державу, чиновників, треба щось робити самим. Тільки так можна рухати ту купу проблем, котрі накопичилися в селах. Приміром, з'явилася у нас нова техніка, закупили насоси, своїми силами замінюємо водогони, прокладаємо дороги, освітлюємо вулиці. У нас у селі Діброва мешкають всього 26 осіб, здебільшого люди поважного віку. Тож ми з них і почали освітлення.

У перспективі громада має наміри створити власний центр безпеки, де об'єднає під одним дахом усі екстрені служби. Інвестор, який заходить з сонячними станціями, обіцяє встановити сонячні батареї і на закладах бюджетної сфери ОТГ, щоб громада могла заощаджувати. До речі, є в громаді й власний фахівець із залучення інвестицій.

Громада сама собі господар

Серед переваг реформування сільський голова ділився з колегами всіма перевагами децентралізації. Серед важливих — самостійне визначення медичних закладів, яким громада довіряє надавати вторинну медичну допомогу. Поки що 3 млн. грн. ОТГ перераховує Каховській райлікарні за обслуговування своїх мешканців, а якщо раптом будуть нарікання на якість — підуть до інших з грошима, запевняють.

Відверто обговорювали і проблеми малокомплектних шкіл. У підсумку тривалого спілкування та огляду численних об'єктів у малих селах та адмінцентрі учасники повернулися додому з безліччю позитивних вражень від побачених досягнень децентралізації. Вони обіцяли серйозно замислитися над тим, щоб стати частиною такої громади, донести почуте та продемонструвати побачене жителям своїх громад.

Візит до Зеленопідської ОТГ організовано Херсонським регіональним відділенням Асоціації міст України в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» ПУЛЬС.

Олена НЕЧИПУРЕНКО, фото автора
"Новий День"

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон