На Херсонщині гроші неквапом пішли за пацієнтом

На Херсонщині гроші неквапом пішли за пацієнтом
Із 152 медичних закладів України, що уклали договори з Національною службою здоров'я, на Херсонщині лише 2 — Кочубеївський та Новокаховський центри первинної медико-санітарної допомоги.

Таким чином на свої рахунки перші кошти отримали комунальні та приватні заклади, де надають послуги сімейні лікарі, педіатри та терапевти. Нова система фінансування відбувається відповідно до кількості пацієнтів, які підписали декларації з лікарями, та додатково — за пацієнтів, які проживають на території обслуговування закладів, але ще не обрали лікарів.

Для багатьох закладів це значно більше коштів, ніж вони отримували щомісяця до впровадження змін, коментують у МОЗ. Заклади, які не підписали договори з НСЗУ, отримують фінансування з медичної субвенції.

Цьогоріч базовий тариф за обслуговування одного пацієнта складає 370 грн. на рік. До нього застосовуються коефіцієнти, залежно від віку: за обслуговування дитини до 5 років лікарня отримує 1480 грн. на рік; за пацієнта, старшого за 65 років, — 740 грн. У середньому тариф за обслуговування 1 людини за новою системою становить 550 грн. — це майже вдвічі більше, ніж за субвенцією.

25 липня стартувала друга хвиля підписання договорів. До кінця року всім медзакладам первинки необхідно буде змінити свій статус на неприбуткове підприємство, приєднатися до електронної системи, виконати базові вимоги та укласти договір з НСЗУ. З 2019 року фінансування медзакладів первинки відбуватиметься тільки за договорами з Нацслужбою.

Найбільше фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» наразі одержали заклади первинної медичної допомоги в Києві — 28 закладів — 84 млн. грн. Серед областей найбільше грошей від Нацслужби здоров'я за пацієнтів отримали заклади первинної меддопомоги Полтавської (16 закладів), Вінницької (21) та Дніпропетровської (14) областей. Уперше вони фінансуються не за територіальним принципом, а отримують кошти за пацієнтів, яких фактично обслуговують.

Гроші за тарифами Нацслужби здоров'я заклади будуть отримувати щомісячно. При цьому сума буде перераховуватися відповідно до зростання кількості декларацій, які підписують пацієнти з лікарями цих медзакладів. Додатково заклади отримуватимуть по 240 грн. на рік за пацієнтів, які проживають на території обслуговування, але ще не підписали декларацію про вибір лікаря.

Фінансування кожного залежить від кількості декларацій та вікового складу пацієнтів, яких він обслуговує. Вже в липні деякі заклади отримали вдвічі більше грошей від НСЗУ, ніж за субвенцією. Відтепер вони самостійно планують свої витрати, в тому числі зарплати медиків, на які відтепер не діють тарифні сітки бюджетних установ.

МОЗ очікує, що збільшене фінансування дозволить керівникам закладів, що першими увійшли в реформу, суттєво підвищити зарплати медикам.

Олена НЕЧИПУРЕНКО
"Новий День"

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів