У Каховці діти зіграли з чемпіонкою

Вчора, 30 липня, відома українська шахістка Наталія Жукова провела сеанс одночасної гри з дітьми у Каховці.

Наталія Жукова дворазова чемпіонка Європи, віце-чемпіонка світу з бліцу. У складі команди України ставала олімпійською чемпіонкою, виборювала першість світу і Європи.

Зустріч пройшла біля будинку культури. Сеанс проходив на 18 шахівницях. Пограти з дітьми з місцевої ДЮСШ її запросив міський голова Каховки Андрій Дяченко. Дійство пройшло на майданчику перед Будинком культури.

"Мені здаватися? Так нечесно, я не хочу...", — жартує з посмішкою Наталія Жукова, зупинившись для чергового ходу біля столу з двома шахівницями. Робить хід і йде далі. Через один стіл хлопчик років 13 тисне чемпіонці руку, визнаючи свою поразку.

"Наталія Жукова — теж вихованка шахової секції ДЮСШ. Першим її тренером був Валерій Войнаревич. Вона приїхала на день народження брата, тож ми скористалися моментом. В нашому місті живуть її батьки та родичі", - розповідає начальник відділу молоді та спорту Каховської міськради Віктор Зубков.

Андрій Лищенко з Нової Каховки привіз на сеанс двох дочок 13 і 6 років. Старша Поліна була чемпіонкою області до 10 і 12 років. Має перший розряд, іде на звання кандидата у майстри спорту.

"Дізнався про цей сеанс від знайомих з Каховки, - ділиться Андрій. — Ми їздимо на тренування до Херсона. Поліну тренує заслужений тренер України Валерій Тельман. Він колись тренував Наталію Жукову. Тому діти навчаються на її партіях. Але тут вона в усіх іграх почала з d2-d4. Це напівзакритий дебют, складний для дітей. З моєю Поліною розіграли староіндійський захист".

Тим часом Наталія Жукова продовжує сеанс. Хлопчик років 8 піднімає руку: "А чому ви так побили мого пішака?" — запитує шахістку. — "Якщо ти ходиш через клітинку, я маю право взяття на прохід", — пояснює Жукова.

"Де твій тренер? Хай пояснить. Ну все, мат", — каже дівчинці у квітчастому платті. Наталія Жукова пояснює помилку юної шахістки: "Ти добре трималася, поки не «зівнула» фігуру".

Поступово діти вибувають із гри. Дівчинка молодшого шкільного віку в шортах і блакитній футболці, програвши, заливається сльозами. Батько бере її на руки, пригортає. "Ася, що ти хочеш — вона ж чемпіонка світу!", — утішає мати, яка стоїть поруч.

"О, три дівчини залишилося, — обертається навколо Наталія. — Дівчатка борються найкраще. Молодець, добре грала, — каже Поліниній сестрі. — Ти талановита дівчинка. Давно займаєшся? А хто твій тренер?"

"Якби ти розмінялася, я б нічого з тобою не зробила, — пояснює чемпіонка іншій юній шахістці. — Давай подивимося запис, — бере блокнот дівчини, продивляється записані ходи. — Отут у тебе була суперпозиція. Розбереш партію зі своїм тренером".

Сеанс триває понад 2 години. Загалом Наталія зіграла одночасно 18 партій. Усі, крім однієї, виграла. Розписала нічию тільки з мером Каховки Андрієм Дяченком, який вирішив у той день показати приклад юним шахістам.

Після сеансу батьки жаліються чемпіонці на те, що поїздки на змагання вимагають чималих коштів. Всі витрати лягають на плечі рідних. "Шахи — дороге задоволення, — каже директор ДЮСШ Віктор Петрович. — За поїздку одного спортсмена на чемпіонат України можна місяць утримувати футбольну команду".

"Шукайте спонсорів, — радить Наталія Жукова. — Мені свого часу допомагав каховський бізнесмен Петро Гребенюк. Я з простої сім'ї. Мені було 10 років, коли розвалився Союз. Тоді не було грошей ні в кого. Усі були напівголодними. І все одно ми якось росли, брали участь у турнірах. Зараз можливостей набагато більше. Якщо дитина хоче грати, треба її стимулювати, возити на змагання. Сидячи вдома, ви не виростите..."

Наталія Жукова живе з чоловіком, російським шахістом Олександром Грищуком і 11-річною дочкою у Москві. Залишається громадянкою України, грає за збірну. Невдовзі вона виступить на шаховій олімпіаді в складі жіночої команди разом із сестрами Марією і Анною Музичук зі Львова, Анною Ушеніною з Харкова та Юлією Осмак із Києва. Збірна України вважається однією з фавориток змагань. Олімпіада пройде в Батумі (Грузія) з 23 вересня по 6 жовтня.

Олександр ГУНЬКО
NovaKahovka.City

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів