Де в лікарнях Херсонщини є безкоштовні ліки

Ліки, закуплені за бюджетні кошти, мають бути доступними для лікування хворих. На жаль, пацієнти не завжди знають про наявність безкоштовних ліків у їхніх лікарнях.

Щороку держава виділяє кошти на закупівлю ліків для медзакладів. Закупівля йде за ті кошти, які кожен українець сплачує у вигляді податків, адже частина з них йде саме на медицину.

Як пише сайт Херсонської міськради, загальний об'єм фармацевтичного ринку України в 2017 році складав близько 63 мільярдів гривень. Із них ліків на 5,9 мільярда було закуплено Міністерством охорони здоров'я, на 4,3 мільярда – державними та комунальними медзакладами, на 53,6 мільярда – через аптеки.

З останньої суми частину в розмірі 1,72 мільярда компенсувала держава в рамках програми «Доступні ліки». Додатково держава компенсувала покупку інсулінів на суму 339 мільйонів гривень. Таким чином щонайменше 11 мільярдів гривень платників податків витрачається на закупівлю лікарських засобів та відшкодування їх вартості.

Регіони на медсферу від держави отримують не кошти, а централізовано лікарські засоби і вироби медичного призначення, прокоментували журналісту «Гривни» в департаменті охорони здоров'я Херсонської облдержадміністрації. Місцевим бюджетам надходить медична держсубвенція, яку розподіляють між медзакладами у вигляді фінансування. Звісно, коштів, ліків і медвиробів надходить не в повному обсязі.

Попри те, ліки, закуплені за бюджетні кошти, мають бути доступними для лікування хворих. На жаль, пацієнти не завжди знають про наявність безкоштовних ліків у їхніх лікарнях. Але така можливість в них є. Завдяки проекту «Є ЛІКИ» кожен українець може перевірити, які саме лікарські засоби є у його лікарні.

Як нагадує міськрада Херсона, відповідно до наказу МОЗ №509, лікарні мають щотижнево розміщувати інформацію про залишки ліків та медвиробів на сайтах обласних департаментів охорони здоров'я.

Для зручності можна використовувати ресурси www.eliky.in.ua та www.liky.ua, на яких розміщено зведену інформацію по регіонам, що приєдналися до ініціативи. Серед них і Херсонщина. Ресурс «Є ЛІКИ» дозволяє пацієнту переглянути наявність необхідних йому ліків у лікарні, придбаних за бюджетні кошти.

Як перевірили журналісти «Гривни», на сайті www.eliky.in.ua дійсно зручна система пошуку, яка допомагає знаходити лікарські засоби в медзакладах як за торговою назвою, так і за активною речовиною. В облдепартаменті охорони здоров'я підтвердили, що інформація щодо наявності ліків і медвиробів оновлюється щотижнево. Хоча трапляється, коли хтось запізнився внести нові дані.

Як ми перевірили на сторінках різних медустанов регіону, асортимент і кількість ліків у переліку скромний. Попри те, є і різні таблетки, і препарати для ін'єкцій. Наприклад, в обласній дитячій лікарні, станом на 20 липня, у переліку був дороговартісний клапан серця.

Та забезпечення лікарень безкоштовними ліками значно відрізняється. Наприклад, станом на 20 липня в Великоолександрівській центральній райлікарні в переліку ми нарахували в наявності всього чотири препарати. В той час коли в інших райлікарнях по районах - до 15-20 найменувань. Більше безкоштовних ліків залишається в медзакладах в містах.

До речі, як зазначили в облдепартаменті охорони здоров'я, наразі спеціалісти працюють над тим, щоб на ресурсі була в доступі інформація із аптек. Адже зазвичай всюди ціни різняться. І людям було б зручно обрати аптеку, де продають необхідний препарат по прийнятній вартості.

Олеся ЛУНІНА
"Гривна. Новий формат"

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів