Територіальні громади на Херсонщині формуватимуть лише за рішенням людей

Про це вчора, 2 липня на робочій нараді щодо створення об'єднаних територіальних громад у Голопристанському районі,заявив голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв.

Зазначимо, що за ініціативи Голопристанського міського голови у квітні 2017 року було розпочато процедуру добровільного об'єднання територіальних громад міста Гола Пристань та Новозбур'ївської сільської ради Голопристанського району (розпорядження від 05 квітня 2017 року № 86-од).

Відповідно до адміністративно-територіального устрою України до складу новоствореної громади мали увійти такі населені пункти: місто Гола Пристань та с. Білогрудове Голопристанської міської ради, с. Стара Збур'ївка Старозбур'ївської міської ради.

Проте, підготовлені спільною робочою групою та надані обласній державній адміністрації проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад містили ряд недоліків, які необхідно було усунути.

Також, з огляду на особливості географічного розташування Голопристанської міської та Старозбур'ївської сільської територіальних громад вбачається, що межа між ними являє собою водний об'єкт, будь-які шляхи для подолання якого відсутні.

Цей факт унеможливлює прямий безперешкодний доступ частини жителів територіальної громади, до публічних послуг, що надаватимуться в адміністративному центрі. Відсутність такого прямого сполучення між населеними пунктами об'єднаної територіальної громади значно ускладнить її соціально-економічний розвиток.

Усі вище перераховані причини спричинили до гальмування об'єднання громади. До того ж, за умови об'єднання міста Гола Пристань зі Старою Збур'ївкою, невизначеною залишалася подальша доля Нової Збур'ївки, яка має чимало історичних та етнічних спільних рис із сусіднім селом. Цю доволі нелегку ситуацію вирішити можливо лише через налагодження діалогу між усіма учасниками процесу формування ОТГ.

Тому під час робочої наради кожен присутній, зокрема депутат Верховної Ради України Федір Негой, заступник голови обласної ради Віталій Булюк, директор Департаменту економічного розвитку та торгівлі ОДА Дмитро Бутрій, директор регіонального відділення Асоціації міст України Лариса Оленковська, директор Херсонського Центру розвитку місцевого самоврядування Оксана Сілюкова, представники органів місцевого самоврядування та районної влади Голопристанського району, мали можливість висловити свою точку зору щодо можливих варіантів створення ОТГ.

Так, народний обранець Федір Негой наголосив: «Створення об'єднаних територіальних громад має бути тільки на добровільних засадах. Про це заявив Президент України Петро Порошенко, Прем'єр-міністр Володимир Гройсман, це було прийнято рішенням Верховної Ради».

Дмитро Бутрій зауважив: «За час нашої роботи утворено 27 громад, і цей процес відбувався винятково добровільно. Реформа передбачає принцип участі територіальної громади у самостійному вирішенні питань місцевого значення, тому в ситуації з Голою Пристанню ми повинні врахувати думки людей і підійти до справи максимально виважено».

Підкреслимо, що протягом 2017 – 2018 років до Кабінету Міністрів України та обласної державної адміністрації надходили неодноразові звернення депутатів Новозбур'ївської сільської ради Голопристанського району та жителів села Стара Збур'ївка з проханням сприяти у вирішенні питання щодо добровільного об'єднання громад в рамках перспективного плану формування територій громад Херсонської області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2015 року № 832-р (зі змінами), тобто з адміністративним центром у с. Нова Збур'ївка.

«Є сенс перевірити результати громадських обговорень, які відбулися в обох населених пунктах. Це питання потребує більш глибокого вивчення, адже з одного боку треба зважати на право на добровільність в утворенні громади, а з іншого – законність її об'єднання», - наголосила директор Херсонського Центру розвитку місцевого самоврядування Оксана Сілюкова.

«Кожний населений пункт, як Нова, так і Стара Збур'ївка, достатньо спроможний для того, щоб дати поштовх новій громаді. Визначною є лише законодавча підстава – наявність спільної нерозривної межі. Питання добровільності діє, але на законних підставах», - прокоментувала директорка регіонального відділення Асоціації міст України Лариса Оленковська.

Вислухавши усіх, зокрема представників Старозбур'ївської та Новозбур'ївської сільських рад, Голопристанського міського голову, взявши до уваги думку народного депутата і керуючись Законом «Про добровільне об'єднання територіальних громад», голова облдержадміністрації Андрій Гордєєв висловив пропозицію здійснити комісійний подворовий обхід в обох сільських радах, і встановити, з ким хоче об'єднатися населення.

«Саме рішення людей формуватиме майбутнє громад. Перш за все вони мають домовитися між собою і визначити шлях свого спільного розвитку. Ще є час для того, щоб усе обдумати і кожному зрозуміти власну відповідальність у процесі формування ОТГ. Держава – за спроможні територіальні громади. У цьому має бути зацікавленим і саме населення», - підсумував Андрій Гордєєв.

Елеонора ГУСЬКОВА

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів