Субсидії на Херсонщині: кому нарахують і кого позбавлять

Частенько влада приголомшує нас нововведеннями. Наразі у всіх на слуху нові правила призначення житлових субсидій,що за постановою Кабміну вступили в силу з 1 травня цього року.

Що приховують вони та, про які зміни повинні знати субсидіанти? Щоб вникнути в усі нюанси, за розтлумаченням редакція газети "Сільські новини" звернулася до начальника управління праці та соціального захисту населення Горностаївської райдержадміністрації Олени КРАВЧЕНКО.

- Олено Миколаївно, що насамперед мають усвідомити претенденти на субсидії?

- За законодавством України право на отримання державної субсидії мають сім'ї, чиї витрати на оплату житлово-комунальних послуг в межах встановлених соціальних нормативів перевищують розмір обов'язкового відсотка платежу. Сума платежу для кожного домогосподарства визначається індивідуально і залежить від сукупного доходу сім'ї.

При визначенні права на отримання житлової субсидії відтепер враховуються безпосередньо особи, які зареєстровані в житловому приміщенні, та члени їх сімей незалежно від адреси реєстрації їх місця проживання (навіть, коли їх зареєстроване місце проживання відмінне від адреси домогосподарства).

Відразу зазначу, що постановою також введено обов'язок для громадян, яким відшкодовуються витрати на оплату житлово-комунальних послуг - ЩОМІСЯЧНО сплачувати ОБОВ'ЯЗКОВУ частку плати за послуги. Крім того, одержувач субсидії зобов'язаний повідомити орган соціального захисту населення про будь-які зміни в родині у встановлений Законом термін (30 календарних днів).

Хотілося б зауважити, що затверджені нові форми документів, які подаються для призначення державної допомоги. Право родини на отримання державної допомоги визначається на підставі наданих Заяви про призначення житлової субсидії та Декларації про доходи.

- На який період призначається субсидія?

- У нашому районі здійснюється переважно призначення субсидій на придбання твердого палива, скрапленого газу та оплату житлово-комунальних послуг, яка призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян. При цьому субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного року.

Для тих, хто користується тільки житлово-комунальними послугами, субсидія розраховується на опалювальний сезон з 1 жовтня по 30 квітня та на неопалювальний сезон – з 01 травня по 30 вересня. Для домогосподарств, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення (що підтверджується відповідними документами), житлова субсидія на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Перепризначення житлової субсидії на наступний сезон для деяких категорій субсидіантів здійснюється виключно після надання нових заяв і декларацій. Зокрема, це: внутрішньо переміщені особи сім'ї, в яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб в попередньому сезоні менша, ніж кількість прописаних.

- Чи є зміни в обрахуванні доходу для призначення субсидій?

- Так, є. На оплату житлово-комунальних послуг у травні (тобто в неопалювальний період), враховуються доходи за ІІІ – ІУ квартали попереднього року, але доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за квітень. При призначенні субсидії в опалювальний сезон враховуються доходи за І-ІІ квартали поточного року, а пенсія – за вересень. Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого палива призначається виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік.

Переглянуто розміри доходів для підприємців, які платять єдиний податок, та для працездатних осіб у яких немає доходів, або вони менше мінімальної зарплати, або які не сплачують єдиний соціальний внесок. Важливим є те, що враховуються доходи членів сім'ї осіб зі складу господарства і тоді, коли член сім'ї зареєстрований за іншою адресою. Хочу зазначити, що тим, хто орендує житло, слід надати договір оренди. Це не стосується внутрішньо переміщених осіб – їм достатньо подати заяву. Подати нові декларації повинні сім'ї, члени яких не зареєстровані за адресою, але там проживають, і навпаки.

- Які позитивні моменти можете назвати?

- Варто зазначити, що нововведеннями доповнено перелік доходів, які не враховуються при призначенні житлової субсидії, - до сукупного доходу не враховуються аліменти, отримані на дітей. Крім того, доходи від реалізації молока враховуються в розмірі 30 відсотків нарахованих сум за умови подання відповідних офіційних документів.

- Кому субсидія не призначатиметься?

- З введенням з 1 травня поточного року нових правил, з числа субсидіантів виключаються власники елітної нерухомості: субсидія не призначається громадянам, у яких загальна площа перевищує 120 квадратних метрів для квартир та 200 – для будинків. Зазначу, сюди не входять дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім'ї, а також сім'ї у яких проживають не менше року троє і більше дітей.

Власники автомобілів, рік випуску яких не перевищує п'яти років, також особи, які вчинили одноразову покупку або набули право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб, оплатили послуги вартістю понад 50 тисяч гривень теж не мають права на субсидії.

Це стосується й боржників з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума двомісячної заборгованості яких перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн.), а також, коли хтось із членів сім'ї домогосподарства перебував за кордоном сукупно більше 60 днів. Не призначатиметься субсидія безробітним громадянам, які не перебувають на обліку в центрі зайнятості, а також тим, хто декларує дохід менше мінімальної заробітної плати.

- Як щодо сімей, де проживає менше осіб ніж зареєстровано - чи нараховується їм субсидія?

-Такі випадки розглядаються індивідуально і, якщо факти підтверджуються, за рішенням комісії, що діє при райдержадміністрації, доходи громадян, які не проживають за вказаною в декларації адресою, можуть не враховуватися при визначенні суми субсидії.

- А чи може бути припинена виплата раніше призначеної житлової субсидії?

- Кабінет Міністрів посилив вимоги до претендентів на субсидії. Субсидійну оплату компослуг можуть урізати або зовсім позбавити громадян, які приховують свої статки і надають недостовірну інформацію. Обставини, за яких не нараховується субсидія, я вже називала.

Окрім того, позбутися субсидії можуть ті, хто, яка вказав недостовірні дані у заяві, або декларації; виникли обставини, що унеможливлюють надання субсидії (наприклад переїзд родини); при виявленні ознак порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії тощо.

-Якщо ж з'ясується, що громадян все ж приховав свій реальний стан доходів – що тоді?

- У такому випадку субсидіанта позбавлять субсидії і зобов'яжуть повернути кошти до держбюджету та повністю заплатити за комунальні послуги. У постанові Кабміну прописано: громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи та майно, що впливають на призначення субсидії та її розмір. Достовірна інформація рано чи пізно надійде до управління соцзахисту і тоді всеодно доведеться відповідати.

- Ви вже говорили про обов'язкову щомісячну сплату за послуги... Очевидно такі факти, коли люди економили, і спричинили зменшення норм споживання?

- За діючим законодавством перерахунку підлягають послуги, використання яких вимірюються лічильником і на які надається житлова субсидія. У разі невикористання наданої допомоги, невикористана субсидія повертатиметься до бюджету країни. В тому числі невикористана субсидія на газ і електроенергію, які не використовуються для опалення.

За підсумками опалювального сезону 2017/2018 років уряд проведе преміювання домогосподарств за економію ресурсів. Так як і минулого року, під монетизацію підпадають зекономлені домогосподарствами 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу.

Крім того, Кабінетом Міністрів України переглянуто соціальні нормативи на місяць споживання в опалювальний період (на 1 кв. м) : газу – з 5 до 4,5 кубометрів; електроенергії – з 51 до 30 кіловат/годин. Без змін залишилися норми забезпечення населення твердим паливом, скрапленим газом та соціальні нормативи для користування послугами з централізованого постачання холодної води, централізованого водовідведення, з вивезення твердих побутових відходів.

- Що можете сказати про монетизацію комунальних пільг?

- Очікується, що з січня 2019 року субсидії виплачуватимуть не постачальникам, а домогосподарствам. Думаю з початком монетизації у людей з'явиться стимул до економії енергоресурсів, оскільки зекономлені субсидійні кошти залишатимуться для особистих потреб.

Але перехід до монетизації можливий тільки в тому випадку, якщо система субсидій буде соціально справедливою – державну допомогу будуть отримувати ті, хто дійсно її потребує. Започаткована кілька років тому ініціатива надання прямої допомоги уразливим верствам населення у вигляді субсидій довела свою ефективність. Втім, з часом вона стала потребувати удосконалення – передусім в бік збільшення

- Олено Миколаївно, на Вашу думку, зміни до порядку надання субсидій – це позитив для простих людей?

- Вважаю, що так. Адже субсидії має отримувати той, у кого вкрай є така потреба, хто справді нужденний. Також хотілося б звернути увагу, що з січня цього року прийом документів на призначення різних видів допомог, в тому числі і житлових субсидій, здійснюється утвореними об'єднаними територіальними громадами: Горностаївською селищною радою, Костянтинівською сільською радою, Любимівською селищною радою (стосовно села Каїри).

Для отримання детальнішої інформації щодо призначення субсидії, пропонуємо звертатися як до відповідальних працівників селищних та сільської рад, так і до управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації за адресою: Горностаївка, Набережна, будинок 2, або за телефоном - 4 11 95.

Дізнавалася Любов РУДЯ

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон