На Херсонщині до розвитку туризму залучають школярів

Два роки поспіль Херсонщина приймає за курортний сезон по півтора мільйона туристів — наполовину більше, ніж кількість корінного населення.

Судячи з усього, нинішнього літа на чорноморське та азовське узбережжя їх приїде ще більше: не до окупованого ж Криму пхатися. Проте відпочивальники не хочуть просто підсмажуватися на морському пісочку й хлюпатися у воді.

Вони бажають цікавих екскурсій та захопливих пригод і готові за них платити. Тож місцеві туристичні агенції й оздоровниці потребують дедалі більше професійних гідів, аніматорів, грамотних фахівців з реклами та дизайну, а їх обмаль.

Адже місцеві навчальні заклади не встигають за попитом на такі спеціальності, а вчорашні школярі не поспішають їх опановувати, бо просто не відають, як то бути гідом чи організатором туризму і які життєві перспективи відкриває цей фах. Тому зарадити справі взялися працівники обласного центру зайнятості.

Вони розробили унікальний як для України проект для учнівської молоді «ПрофіКемп», який і покликаний зробити потрібні професії привабливішими. І тут у хід пішли не тільки агітки, а й турніри ерудитів, архівний пошук за сприянням Херсонської бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки.

Та найголовніше, що школярам допомагають спробувати майбутню професію «на смак». Зокрема, хлопцям та дівчатам пропонують самотужки прокласти туристичний маршрут у рідному районі, описати його переваги та «родзинки».

Потім опис подають на конкурсну комісію, члени якої обирають найкращі пропозиції, а фіналісти отримують призи — і матеріальне заохочення, і стимул рухатися далі.

Директор бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки Анна Бардашевська пишається: її команда розробила туристичний путівник по кожному району Херсонщини. Він у стані видавничого макета — треба тільки знайти гроші на тиражування.

Від гідів до... квадроциклів

Та якщо школярі ще пробують туристичний бізнес «на смак», то в Новій Каховці його перспективи вже «розкуштували». У міському професійному електротехнічному ліцеї відкрили навчання екскурсоводів та організаторів туризму.

Випуск з 24 спеціалістів буквально розхапали! «П'ятьох випускників забрали до підрозділів міськради Нової Каховки, трьох запросили в штат туристичних агенцій Херсона, інші працюють у сусідньому Бериславському районі. Зарплата в усіх, щоправда, на рівні мінімальної, але тут варто себе показати: гарно працюєш — більше отримуєш», — зазначає директор ліцею Олександра Карпенкова.

У ліцеї також розробили проект енергетично повністю автономного будиночка, що його не треба підключати до мереж. Поставив біля моря, запустив вітрячок чи розгорнув сонячні батареї, і відпочивай, користуючись кондиціонером та холодильником. Отже, будівництво нових пансіонатів можна значно здешевити і пришвидшити — адже підключення до стаціонарних енергомереж ще та морока і витрати.

А в новокаховському ПТУ-14 — інша фішка. Тут виготовляють квадроцикли підвищеної прохідності для прогулянок відпочивальників піщаними дюнами Олешківської пустелі. Такі «іграшки для дорослих», надто імпортні, зазвичай коштують сотні тисяч, якщо не мільйони гривень.

А от умільці з профтехучилища вклалися в копійки. «Училище буквально за ціною брухту придбало старезну «копійку». Залишили з неї двигун та прилади, поставили міцний каркас, щоб не постраждати через перекидання. За рахунок того, що апарат полегшав на чотири центнери, він потребує менше палива — десь п'ять літрів на сотню кілометрів.

Над перетворенням старого легковика на новий квадроцикл працювали троє учнів, і всю роботу виконали за два тижні. Нині готові клепати всюдиходи, наче гарячі пиріжки — до них тільки всюдихідні шини треба закуповувати», — розповів учень ПТУ-14 Іван Мойсеєнко.

Фахівців ніхто не подарує

На презентацію проекту «ПрофіКемп» з'їхалося понад п'ятсот його юних учасників та педагогів з усієї Херсонщини. Але досвід його розробників уже готові передавати всім охочим, запевняє директор центру зайнятості Херсонщини Євген Єрашов.

Для цього в Нову Каховку прибули представницькі делегації центрів зайнятості із Закарпаття, Львівщини, Рівненщини.

«У нас такі самі проблеми, як на Херсонщині. Є багато привабливих для туристів місць та об'єктів — живий «тунель кохання» біля Клевані, історичні замки, місце вікопомної Берестецької битви. Але величезний дефіцит організаторів туризму та гідів — у регіоні їх випускає хіба наш навчальний центр з перепідготовки безробітних.

Гадаю, в інших регіонах та сама проблема: щоб заробляти на туризмі, конче необхідні кваліфіковані працівники. Їх нам ніхто не подарує: маємо готувати самі, і якнайшвидше. «ПрофіКемп» цьому посприяє», — упевнена начальник відділу Рівненського обласного центру зайнятості Леся Парчук.

Сергій ЯНОВСЬКИЙ, фото автора
"Голос України"

На знімку: учасники проекту «ПрофіКемп».

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів