Олександр Співаковський: Україні потрібні ті, хто здатен змінювати життя на краще

Свідомість дитини, що йде до школи, схожа на чистий аркуш. Від того, тексти якого змісту будуть на ньому вписані, залежить майбутнє і цієї конкретної дитини, і нації в цілому.Адже в сучасному світі якість людського капіталу стає визначальним фактором успіху будь-якої країни.

Які тексти «писатиме» на чистому аркуші Нова українська школа? І що важливіше в контексті майбутнього країни — давати дитині грунтовні знання чи просто готувати її до життя в суспільстві? - над цим розмірковує в своїй статті «Соціалізація чи капіталізація? – Освітня парадигма України» в газеті «Голос України»(№ 71 (6826) 17 квітня 2018 р.) народний депутат України, перший заступник голови парламентського Комітету з питань науки і освіти, доктор педагогічних наук, професор Олександр Співаковський.

Як зазначає автор, наша країна, на відміну від інших держав, не має можливості «докуповувати» людський капітал, бо сама зараз є його «донором».

«У зв'язку з цим нам слід чітко усвідомлювати ті загрози, які може нести для нас втрата людського капіталу, втрата освічених і дисциплінованих, здатних до праці людей, яких формує школа. Через це слід ще раз уважно проаналізувати ту модель шкільної освіти, яку ми намагаємося втілити під час сучасної реформи, зокрема, початкової школи», - вважає він.

На думку автора, саме реформа шкільної освіти здатна допомогти нашій країні не перетворитися на «квазі-державу», якою нас все ще вважають деякі наші сусіди, не стати сервісною нацією, яка обслуговує інші, більш розвинені країни».

У статті О.Співаковський детально аналізує плюси та мінуси шкільних новацій, тестуючи їх на відповідність як викликам часу, так і очікуванням, які покладає на освіту держава і українське суспільство.

Не заперечуючи в цілому цінності Нової української школи як новаторської педагогічної моделі, автор все ж таки наполягає на тому, щоб «забезпечити вибір для батьків і педагогів у застосуванні інших моделей початкової школи». Адже якісна освіта, наголошує він, була і завжди залишатиметься фундаментом життєвого успіху і основою майбутньої «капіталізації» кожної людини. А шлях соціалізації, який є наріжним каменем НУШ, здатен, на його думку, привести до втрат інтелектуального капіталу, що стане непоправним для цілої країни.

«Можливо, зараз саме час подумати, як запобігти цьому. Зрештою, освіта має формувати не лише людей, пристосованих до життя в суспільстві, але й тих, що здатні змінювати це життя на краще», - резюмує Олександр Співаковський.

З повним текстом статті «Соціалізація чи капіталізація? – Освітня парадигма України» можна ознайомитися тут.

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів