Олександр Співаковський про засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики

Взяв участь у засіданні Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, на якому розглядалось питання щодо порушення посадовими особами Товариства з обмеженою відповідальністю «Вторметекспорт» прав мешканців Дніпровського району міста Херсона на безпечне, чисте довкілля та здоров'я, яке спричинене діяльністю належного цій фірмі елеватора.

У розгляді цього питання, крім народних депутатів України – членів Комітету, брали участь також ЛУК'ЯНЧУК Сергій Іванович – директор Департаменту екологічної безпеки та дозвільно-ліцензійної діяльності Міністерства екології та природних ресурсів України, ФІЛІНА Ольга Миколаївна – заступник начальника Державної екологічної інспекції у Херсонській області, РИЖЕНКО Катерина Валеріївна – заступник начальника управління – начальник відділу нормування атмосферного повітря, водних ресурсів та надрокористування управління нормування атмосферного повітря та оцінки впливу на довкілля Департаменту екології та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації, КОВАЛЬ Руслан Марьянович – заступник директора ТОВ «Вторметекспорт».

Зауважу, що розгляд цього питання було ініційовано мною на підставі скарг жителів Херсона, які проживають у безпосередній близькості до зазначеного елеватора, та підтримано заступником Голови Комітету Недавою Олегом Анатолійовичем.

Коротко зупинюсь на історії цього питання.

У 2006 році ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл» отримало в оренду земельну ділянку під реконструкцію з робочим проектом «Реконструкція складських приміщень з організацією комплексу прийому, збереження і відвантаження зернових культур у м. Херсон, по вулиці Перекопській, 169». Зазначений комплекс було збудовано та введено в експлуатацію.

В подальшому ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл» передало цей елеватор у власність ТОВ «Вторметекспорт».

У 2007 році Центральною санітарно-епідеміологічною станцією на водному транспорті при Міністерстві охорони здоров'я України було встановлено, що реконструйований об'єкт граничить на відстані 5-10 метрів з житловими будинками № 60 та № 62 по вул. 3-я Придніпровська. У висновках зазначається, що даний об'єкт не впливатиме на навколишнє середовище і гігієнічні умови мешкання за умови відселення мешканців зазначених двох будинків.

У 2009-2011 роках контролюючі органи періодично припиняли роботу елеватору та штрафували власників елеватору ТОВ «Вторметекспорт». Проте, наразі перевантажувальний комплекс по прийманню, зберіганню і перевантаженню зернових культур по вул. Перекопській, 169 у м. Херсон продовжує працювати. Мешканці прилеглих будинків вимушені дихати шкідливими викидами перевантажувального комплексу. Крім того, під час роботи комплексу, мешканці відчувають незручності через високий рівень шуму та вібрації ґрунту.

Проте, як не дивно, на мої звернення до Міністерства екології та природних ресурсів України, Прокуратури Херсонської області, Державної архітектурно-будівельної інспекції, Державної екологічної інспекції у Херсонській області, Головного управління Держпродспоживслужби у Херсонській області, Інспекції з контролю за благоустроєм та санітарним станом міста Херсона щодо зазначеної проблеми, надійшли відповіді про наявність належного оформлення документації з боку власників ТОВ «Вторметекспорт».

Низка відповідей, здебільшого аналогічного змісту, надійшли на запити Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи до Міністерства екології та природних ресурсів України, Державної екологічної інспекції України та Херсонської обласної державної адміністрації.

Зазначу, що я особисто ходив на місце розташування елеватора і бачив, що там відбувається. Вся територія, подвір'я, будинки, все засипано пилом. Але вдень, коли відповідні органи можуть проводити перевірки, начебто все нормально - тиша, спокій, викидів – немає... І що ж це означає? А означає лише одне – вночі, коли проведення перевірок неможливе, елеватор вмикає свої потужності та переробляє продукцію. При цьому супутні продукти такої переробки падають на голови місцевих жителів, нічим дихати навіть дорослим людям, не кажучи вже про маленьких дітей...

Саме про це я і говорив на засіданні екологічного Комітету.

Крім того, хочу поділитись своїми враженнями від досить гострої дискусії, яка відбулась у мене з представником ТОВ «Вторметекспорт».

У своєму виступі він повідомив, що 27 листопада було складено акт державної екологічної інспекції України в Херсонській області, у якому немає жодних! зауважень до роботи цього підприємства. Крім того, ним було зазначено про те, що всім жителям, чиї будинки знаходились поблизу елеватора придбане інше житло, всім, хто звертався - зробили ремонт, А кому було потрібно – замінили вікна. «Ми маємо всі дозволи і все в рамках закону. Так в чому ж проблема?» – дивувався комерсант.

Але на моє запитання – «Чи він сам був хоч у одному з будинків, які розташовані під вашим елеватором?», відповідь була досить проста і зрозуміла – «Ні, не був...».

До цієї дискусії також долучився заступник Голови екологічного Комітету Олег Недава, який зауважив, що серед умов на проведення будівництва комплексу по перевантаженню та тимчасовому зберіганню зерна, які є обов'язковими до виконання, міститься висновок Херсонської централізованої міської санітарно-епідеміологічної станція від 5 травня 2006 року, у якому чітко зазначено, що згідно державних санітарних правил, санітарно-захисна зону для такого комплексу становить 50 метрів. І діяльність елеватора може здійснюватися лише у разі відселення мешканців з будинків, які розташовані у межах цієї санітарної зони.

«Тому придбання житла для цих жителів – це не ваша добра воля. Це - обов'язкові умови, які ви повинні виконати!» - наголосив Олег Анатолійович.

Таким чином складається досить дивна ситуація. З одного боку – стос дозволів та актів, які свідчать про відсутність з боку підприємства будь-яких порушень. А з другого – товстий шар пилу на подвір'ях та повітря, яким неможливо дихати...

І тому мені дуже дивно, що у нас ні один орган, який отримує немаленьку заробітну плату (я маю на увазі і прокуратуру, і нацполіцію, і всіх інших, хто так чи інакше дотичний до цього питання) іноді не знаходить нічого.

Я впевнений, що лише Верховна Рада України – це та остання інстанція, яка зможе допомогти і вирішити це питання. І прості люди зможуть повірити у те, що цей захист буде!

Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи підтримує нашу позицію і у проекті свого рішення передбачив вжиття наступних заходів:

1. Рекомендувати Державній екологічній інспекції України та Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів:

провести спільну позачергову перевірку ТОВ «Вторметекспорт», що знаходиться в м. Херсон, по вулиці Перекопській, 169.

2. Херсонській обласній державній адміністрації, Херсонській міській раді, Державній екологічній інспекції України та Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів:

здійснити всебічне вивчення природоохоронних та санітарно-епідемічних аспектів впливу виробничої діяльності ТОВ «Вторметекспорт» щодо середовища життєдіяльності мешканців Дніпровського району м. Херсон;

за результатами вивчення природоохоронних та санітарно-епідемічних аспектів впливу виробничої діяльності ТОВ «Вторметекспорт» опрацювати спільно із представниками ТОВ «Вторметекспорт» питання щодо винайдення додаткових шляхів зменшення виявленого негативного впливу на навколишнє природне середовище та середовище життєдіяльності мешканців Дніпровського району м. Херсон;

поінформувати Комітет та народних депутатів України Недаву О.А., Співаковського О.В .стосовно наявних рішень та вжитих заходів щодо нівелювання впливу на навколишнє природне середовище та середовище життєдіяльності мешканців Дніпровського району м. Херсон.

Я повністю підтримую пропозиції Комітету, але з урахуванням деяких наступних міркувань.

Хочу повторити, що я особисто був на місці, безпосередньо розмовляв з людьми, особисто все бачив і абсолютно чітко володію ситуацією.

Люди, і це дуже важливо, не вимагають закрити це підприємство, ні! Вони просять лише про одне – щоб комерційна фірма, що отримує досить значні кошти від своєї діяльності, встановила відповідний захист, який унеможливить висипання на їх будинки супутніх продуктів переробки а також фільтри, необхідні для нейтралізації шкідливих викидів. Все, більш нічого. Але ні, фірма принципово цього не робить!

Тому я запропонував додати до проекту підготовленого Комітетом рішення один суттєвий пункт - рекомендувати підкомітету з питань державного моніторингу навколишнього природного середовища разом з заступником Голови Комітету Олегом Анатолійовичем Недавою приїхати до нас в Херсон та розібратись з реальною обстановкою на місці. І профільний Комітет підтримав цю пропозицію.

Я переконаний у тому, що якщо ми зараз отримаємо перемогу, то це буде перемога простого українця над особами, які заробляють колосальні кошти, нехтуючи при цьому правами звичайних громадян та забруднюючи довкілля. І тоді люди будуть знати, що захист та справедливість в Україні можна знайти!

Олександр СПІВАКОВСЬКИЙ

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів