Реконструкція меморіалу "Соломки" на Херсонщині

У Таврійському степу на теренах Горностаївського району, в безлюдному полі території колишнього села Соломки височить одинока постать воїна,який у скорботі схилив голову.

Він вічно буде шанувати пам'ять побратимів, які загинули за звільнення своєї Вітчизни в Другу світову війну і лежать у могилах на братському кладовищі. Це місце знаходиться у 4 - 5 кілометрах від найближчого населеного пункту і до нього веде дорога з тополиною алеєю.

Кладовище завжди доглянуте - спільними зусиллями районної, сільської влади, школярів та небайдужих громадян з року в рік могили воїнів підтримуються у належному стані.

Втім роки накладають на капітальні споруди свій відбиток. За майже 50 років (коли облаштовували комплекс братських могил) уже почала руйнуватися скульптура воїна та набули непривабливого вигляду братські могили воїнів, які загинули в боях за звільнення району від німецько-фашистських загарбників та померли від ран.

Тож для збереження історичної пам'яті, місця поховання жертв Другої світової війни, минулого року вирішили провести реконструкцію меморіалу «Соломки».

На ці потреби було виділено по 50 тисяч гривень з бюджетів - районного та Червоноблагодатненської сільської рад. Надійшли також 15,6 тисяч гривень від благодійників: на важливу справу 10 тисяч перерахував ТОВ ТД «Горностаївський райагрохім», 5 тисяч – ПСП «Дружба», решту - мешканці району Л. Косован, С. Вахновська, Л. Мінська, Л. Крижановська, О. Шибінський, А. Садикова.

На ці кошти - 115,6 тисячі гривень - виконали частину робіт з реконструкції меморіалу та благоустрою території кладовища.

Зокрема: проведено техогляд та підготовлено проектні роботи; частково відремонтовано і пофарбовано пам'ятник загиблому воїну та облагорожено постамент; дві центральні братські могили обкладено цеглою; чотири центральні алеї викладено тротуарною плиткою; облаштовано місце під вічний вогонь; замовлено й оплачено десять базальтових плит з викарбуваними іменами похованих воїнів. Роботи виконує Горностаївське комунальнепідприємство "Ремонтник".

Втім, для завершення капітального ремонту меморіального комплексу братських могил у колишньому селі Соломки потрібно закупити ще як мінімум двадцять базальтових плит із викарбуваними прізвищами загиблих, та три плити - для облагородження місця вічного вогню, обкласти цеглою ще чотири братські могили, придбати газовий балон для підключення вічного вогню у пам'ятні дні та виконати роботи з озеленення території. На це знову потрібні кошти.

Тож громада Червоноблагодатненського старостинського округу звертається до підприємств, фермерів, небайдужих людей з пропозицією долучитися до реалізації проекту реконструкції меморіалу братських могил «Соломки» та, за можливості, зробити свій посильний внесок.

Кошти можна перахувати на розрахунковий рахунок :

ОТРИМУВАЧ: Горностаївська селищна рада,
Р/рахунок 31553338147717
МФО 852010, код ЗКПОУ 04400788

Призначення платежу: БЛАГОДІЙНА ДОПОМОГА ДЛЯ ВПОРЯДКУВАННЯ В С. СОЛОМКИ БРАТСЬКОЇ МОГИЛИ ВОЇНІВ ЗАГИБЛИХВ ЧАСИ СВІТОВОЇ ВІЙНИ.

Історична довідка. У роки Другої світової війни на території Горностаївщини відбувалися жорстокі бої, проходив Нікопольський плацдарм, який захоплював ще й Великолепетиський та Верхньорогачицький райони. За ліквідацію цього плацдарму в кровопролитних боях за 100 днів тут загинуло близько 60 тисяч радянських воїнів. Багато з них вважалися «пропавші безвісти».

З-поміж багатьох братських могил у тих степах була й братська могила у селі Соломки. Пізніше цю могилу перетворили на військове кладовище. Сюди були перезахоронені загиблі військовослужбовці із найближчих сіл: Лопаток, Новокатеринівки, Соломок та хутора Верби, братських та поодиноких могил на полях території Червоноблагодатненської сільської ради.

За офіційними даними тут захоронено 3 620 солдатів, сержантів та офіцерів Радянської армії, які загинули на полі бою та померли від ран.

Втім за 70 років після війни пошукові загони, школярі та рідні загиблих виявили імена багатьох воїнів, які вважалися «пропавшими безвісти» і число тих, хто захоронений у братських могилах на кладовищі колишнього села Соломки значно зросло – їх уже понад 5 тисяч чоловік.

Це пам'ятка історії нашої держави. Вона нагадує нащадкам, які жорстокі та нищівні бої йшли за звільнення України в 1943 – 1944 роках.

Р.S. Коли матеріал було підготовлено до друку, Горностаївська селищна рада повідомила, що на зазначений рахунок для впорядкування братських могил у Соломках уже надійшли кошти від Благодійного фонду Ігоря Колихаєва - 10 тисяч гривень.

Любов РУДЯ

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів