Шафран на Херсонщині - сучасне "Скіфське золото"

Шафран на Херсонщині - сучасне
Херсонщина, таврійський степовий розмай, скіфські кургани, в яких археологи знаходили безліч унікальних по красі та коштовності золотих прикрас.

Інтерес до скіфських курганів не згасає, майже всі вони вже розкопані і розграбовані, але, тим не менш, продовжує бентежити сама лише думка про скіфське золото.

І ось на любимівській землі з'явилася унікальна рослина, щоб підтвердити унікальність Херсонщини. Це найдорожча спеція, яку називають «червоним золотом». У наш час не так просто здивувати чимось новим, незвичним. Та ось вже протягом трьох років зацікавленість діяльністю нашого земляка не тільки не послаблюється, а навпаки, тільки зростає.

ЗМІ (і не тільки місцеві) та різні телеканали вже неодноразово розповідали про Олега Демченка (на фото), який на своєму полі займається вирощуванням шафрану – найдорожчої у світі пряності, яка надає стравам неповторного смаку, кольору та аромату. Для України ця культура абсолютно нова, тож якими особливими властивостями вона володіє треба ще досліджувати, вивчати.

Фермер підходить до роботи творчо, шукає нові напрямки. Так нині, крім, власне, самої спеції, займається розведенням посадкового матеріалу. Ця інформація зацікавила Посла Узбекистану в Україні. Як виявилося, у цій країні стартувала програма з поліпшення здоров'я нації. Саме для цього узбеки вирощують шафран і передають фармацевтичним підприємствам. В Україні, на жаль, такої програми поки що немає.

Проте Олег надав Харківському фармацевтичному інституту зразки шафрану для дослідження, можливо скоро дізнаємося про нові властивості цієї чудової пряності. Шафран не випадково називають «червоним золотом», спеція сприяє виробленню гормону радості – серотоніну, захищає клітини головного мозку від розсіяного склерозу. У сучасній медицині застосовується для лікування понад ста захворювань.

Зараз Олег ще не має великих об'ємів для продажу, але він наполегливо працює над збільшенням площ посадки та має багато цікавих ідей. Наприклад, мріє внести шафранові поля до туристичних маршрутів.

Фермер, разом з партнером по бізнесу Віталієм Шакалом, готовий проводити екскурсії та дегустації страв із шафраном. Також аграрій зацікавився виготовленням горілки, настояної на шафрані (вже й назва є – «Шафранівка»). Що цікаво, про такий напій згадується у багатьох літературних творах. Так, наприклад, у повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом» говориться, що старого козака Чуба у холоднечу з хати може виманити «лише горілка, настояна на шафрані»...

Мрії потрохи починають збуватися. Зелений туризм (хоч і не повною мірою) торкнувся наших місць, у Любимівку «потягнулися» екскурсії. Виявилося, що бажаючих на власні очі побачити цвітіння «останнього» крокуса не так вже й мало. Традиційні осінні квіти затьмарила ця невеличка дивовижна квітка – шафран. Ось вже кілька екскурсійних груп відвідали поле на окраїні Любимівки.

Студенти Херсонського сільськогосподарського інституту та група від туристичної агенції «Перлина Дніпра» мали можливість не тільки задовільнити свою цікавість, але й долучитися до збору цієї дивовижної культури, а також придбати невеликі сувеніри...

Зараз багато фермерів опановують вирощування альтернативних культур. Олег Демченко саме один з них. Тож не дивно, що в переддень свята працівників сільського господарства за вагомі досягнення у професійній діяльності та сумлінну працю він був нагороджений Подякою голови обласної державної адміністрації А.А. Гордєєва.

Сподіваємося, що зовсім скоро Херсонщина буде славитися не тільки кавунами та овочами, але й сучасним «любимівським золотом».

Олена ЯХНО
"Каховська Зоря"

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів