Херсонщина: чужих дітей не буває

Херсонщина: чужих дітей не буває
На Херсонщині стартував проект Міністерства юстиції «Чужих дітей не буває». Його мета – захистити батька-одинака та дітейприйняттям Закону про посилення відповідальності за жорстку несплату аліментів

Уже з 1 грудня мобільні робочі групи виїжджають за місцем проживання боржників. А останніх, між тим, чимало. За інформацією Головного управління юстиції в Херсонській області, з 20 тисяч батьків, котрі повинні сплачувати аліменти за рішенням суду, 4 тисячі ухиляються від цього.

І далеко не завжди скрутне матеріальне становище спонукає зниклих годувальників до порушення закону. Трапляється, вони досить заможні, просто не бажають сплачувати аліменти.

Під час рейду за місцем проживання порушників, державні виконавці разом із дільничними інспекторами навідалися більш ніж за двадцятьма різними адресами в Херсоні, Зеленівці, Антонівці. Будинок справжнього багатія, котрий винен власній дитині понад 120 тисяч гривень, здавався неприступною фортецею, куди навіть не достукатися.

Але до рейду залучили телевізійників, і того ж вечора вся країна побачила цей особняк. Наступного дня боржник повністю розрахувався.

У тих, хто погодилися відчинити двері держвиконавцям, останні описували рухоме й нерухоме майно, вилучали побутову техніку, яку потім, у разі невиконання боржником своїх обов'язків навіть за таких санкцій, продадуть на електронних торгах, аби частково погасити заборгованість. Решту грошей продовжать вимагати від злісного неплатника.

Якщо громадянин не сплачує гроші своїй дитині понад три місяці, він уже потрапляє до списків виконавчої служби. Поточного року державними органами було стягнуто 57 мільйонів гривень на користь 24 тисяч дітей.

Набагато жахливіша ситуація, коли неплатником є не батько, а матір. У Херсонській області сплачують аліменти 700 (!) жінок. Проте левова частка цих «зозуль» – безробітних п'яничок, домівки котрих настільки занедбані, що схожі на притони, злісно ухиляється від своїх зобов'язань.

Начальник Головного управління юстиції в Херсонській області Костянтин Хутковський наводить один із гучних життєвих прикладів.

Молода особа до 30 років кинула доньку на чоловіка. Аліментів не платить, мовляв, не може знайти роботу. В батька дівчинки – вже інша дружина, в якої двійко своїх дітлахів. Її попередній чоловік на утримання нащадків грошей не сплачує. Тож виходить, що по-дружжя самостійно виховує трьох дітей без фінансової підтримки колишніх.

«Під час рейду за аліментами двері відчинила матір правопорушниці, яка не бачила онуку вже давно. Де дочка, пояснити не змогла. Наші працівники взяли цю ситуацію на контроль. Якщо за місцем проживання неплатниця так і не з'явиться, її подадуть у розшук», – каже Костянтин Хутковський.

Варто додати, що боротьба з порушниками законодавства ведеться разом із правоохоронцями. За даними начальника ГУ Національної поліції в Херсонській області Артура Мєрікова, з початку року на осіб, котрі ухиляються від сплати аліентів на утримання дітей, відкрито 308 кримінальних проваджень, 260 із яких були закриті в зв'язку з погашенням боргових зобов'язань. Одне кримінальне провадження направлено до суду з обвинувальним актом.

На теперішній час в підрозділах поліції залишаються 47 кримінальних проваджень, за якими триває досудове розслідування. Також ыз початку поточного року за матеріалами виконавчої служби за ухилення від сплати аліментів у розшук були оголошені 204 особи. Розшукали поки що 34 неплатника, а 170 на сьогоднішній день ще не знайдені.

Так яким же чином може буде посилена відповідальність перед законом для тих, хто не сплачує гроші на утримання покинутої дитини? Депутатами Верховної Ради прийнятий у першому читанні закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом удосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 10.11.2017.

Законодавці передбачили доволі радикальні заходи щодо неплатників, які мають заборгованість зі сплати аліментів: позбавлення боржника права виїзду за кордон до ліквідації заборгованості; позбавлення боржника права не надавати згоду на виїзд дитини за кордон; позбавлення боржника права керувати автомобілем, використовувати зброю й полювати; призначення суспільно корисних робіт для боржника терміном на 2 місяці, при цьому оплата за працю витрачається на погашення боргу дитині.

Також незабаром імена тих, хто забув про своїх нащадків, стануть відомі всій Україні: їх внесуть у відкритий реєстр злісних неплатників аліментів. Щодо рейдів, то вони триватимуть і надалі. Про них районами Херсонщини вже йде розголос, і це позитивно впливає на погашення заборгованості з аліментів.

Крім того, заходи дають змогу виявляти випадки, коли до правопорушень вдаються не аліментники, а особи, котрі виховують дітей. Ось типова схема шахрайства: батько направляє кошти не на призначений судом банківський рахунок, а, наприклад, на картку колишньої дружини. Тож аліменти залишаються поза законом. Непорядна матір бере довідку у виконавчій службі, що виплату не отримує, і потім користується пільгами від держави.

Оксана ЗІНЧЕНКО
"Гривна. Новий формат"

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів