Співаковський про заохочення ВРУ для молодих учених

Сьогодні, 12 липня під час перерви між пленарними засіданнями в залі Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти відбулось засідання Конкурсної комісіїз присудження іменних стипендій Верховної Ради України для найталановитіших молодих учених і призначення Премії Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим у галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про Премію Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок" від 16 березня 2007 року № 775-V, встановлюється 20 премій Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим які отримали вагомі наукові здобутки при проведенні фундаментальних і прикладних наукових досліджень та науково-технічних розробок у розмірі 20 тисяч грн. кожна.

Висунення кандидатур на присудження Премії проводиться вченими радами. Відповідні пропозиції розглядаються центральними органами виконавчої влади або президіями національних академій наук і подаються до Комітету з питань науки і освіти.

Для широкого ознайомлення громадськості з претендентами на присудження Премій та їх працями відповідна інформація публікувалась в газеті «Голос України» та на сайті Комітету.

На здобуття Премії Верховної Ради за 2016 рік висунуто 64 роботи, з яких сьогодні було обрано лише 20 найкращих.

Зауважу, що в ході обговорення кандидатів для отримання Премії, та зважаючи на те, що двоє претендентів отримали однакову кількість балів (265), Комісія шляхом голосування прийняла рішення щодо номінування лише одного з них, робота якого, на думку членів Комісії, є ґрунтовнішою та несе наукову новизну.

Другим розглядалось питання про призначення у 2017 році іменних стипендій Верховної Ради України для найталановитіших молодих вчених, порядок призначення яких врегульовано нормами Постанови Верховної Ради України від 16 березня 2007 року № 774-V.

Відповідно до цієї Постанови з 2008 року засновано 30 іменних стипендій Верховної Ради України для найталановитіших молодих учених віком до 35 років, які успішно пройшли захист докторської дисертації або підготували матеріали докторської дисертації, що прийняті до розгляду спеціалізованою вченою радою для захисту докторських дисертацій, у розмірі 2 тис. гривень щомісяця кожна.

Стипендії призначаються щороку терміном на один рік. Іменні стипендії призначаються найталановитішим молодим ученим, які проводять фундаментальні наукові дослідження та збагатили науку визначними здобутками.

Загалом на конкурс робіт з призначення іменних стипендій Верховної Ради України у 2017 році було представлено 32 роботи.

Протягом обговорення номінантів, члени Конкурсної комісії, затвердили список 30 претендентів на стипендії, окрім двох: Робота одного кандидата за рішенням Комісії була знята, оскільки не відповідала встановленим вимогам щодо її оформлення та має найнижчу кількість публікацій. Ще одна робота була знята з розгляду, так як її автор отримував цю стипендію регулярно протягом 5 останніх років.

Також Комісія одноголосно підтримала пропозиції щодо внесення змін до постанов Верховної Ради України "Про встановлення іменних стипендій Верховної Ради України для найталановитіших молодих учених" та "Про Премію Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок", до яких, зокрема, входять наступні:

- збільшення розміру іменних стипендій до 4 тис. грн. на місяць, а премій - до 50 тис;

- уточнення вимог до робіт, що будуть виконувати стипендіати, для можливості проведення їх експертизи;

- оновлення процедури оформлення документів з метою їх спрощення.

Також, з метою забезпечення об'єктивності при визначенні досягнень претендентів на отримання відповідних премій та стипендій, мною було запропоновано передбачити, що члени конкурсної комісії, які так чи інакше пов'язані з номінантами мають утримуватись при голосуванні по визначенню остаточних списків претендентів. Ця пропозиція була без зауважень схвалена членами Конкурсної комісії.

Остаточне рішення за результатами сьогоднішньої роботи Конкурсної комісії буде прийнято на завтрашньому засіданні Комітету.

Олександр СПІВАКОВСЬКИЙ
Перший заступник Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів