В мерії Херсона знову винувата невістка

У кінці минулого місяця, керівництво ПрАТ «Херсонобленерго» попередило: станом на 30 травня в Херсоні виникла настільки складна ситуація з боргамикомунальних підприємств за використану електроенергію, що будуть відключати житлові об'єкти від енергопостачання

У «Херсонобленерго» впевненені, що кошти, які громадяни сплачують за комунальні послуги на рахунки КП, їх «керівництво витрачає на власний розсуд, створюючи багатотисячні штучні борги».

Звернення з закликами про вирішення проблеми підприємство надіслало міській владі, депутатам міськради. Водночас звернулося й до боржників із проханням якнай-швидше розрахуватися за спожиту електроенергію.

Але, не дочекавшись реакції, енергетики виконали обіцяне – й першим «під роздачу» потрапив гуртожиток на вулиці Полковника Кедровського (Будьонного), 2а: о другій ночі 7 червня там відімкнули електрику. Ситуація посилена ще й тим, що гуртожиток вже три місяці жив без газу, який теж відключили за борги. Причому люди запевняють, що більшість вчасно платять за комунальні послуги, але страждають через боржників.

Тож увечері 7 червня мешканці гуртожитку, яким урвався терпець, перекрили дорогу біля автовокзалу. Дехто тримав плакати «Дайте газ і світло! Діти хочуть їсти!», інші мали розрахункові книжки – свідчення того, що своєчасно платили за послуги в ЖЕК.

Завітали протестувальники й у гості до мера Володимира Миколаєнка.

«Ситуація з відключенням обл-енерго гуртожитку вийшла з-під контролю», – визнали в мерії. Та замість шукати причин у боргах за електрику чи недолугому керівництві КП, швиденько знайшли винних:

«Усім відомо, що обленерго – монополіст, має російських власників, і це вже не перший випадок, коли директор Ігор Сафронов дозволяє собі без попередження відключати гуртожитки від електроенергії», – зазначила на своїй сторінці в Мережі співробітниця прес-служби мерії Інна Зелена. При цьому в мешканців гуртожитку – понад 135 тисяч гривень боргу за світло, є борги в 11–14 тисяч.

Після протестів людей керівники міста заворушилися: дзвінки до ДСНС, аби доставити мобільний електрогенератор, термінові наради... До боржників вирішено вживати радикальних заходів: викликати на житлову комісію, дослідити житлові умови та платоспроможність, злісних виселяти через суд.

Та тепер уже керівництво «Херсонобленерго» не реагувало на прохання мерії підключити гуртожиток до електроенергії. Лише повідомило, що за їх ініціативою розпочато кримінальне провадження щодо посадових осіб КП «Таврійський», які «ігноруючи свої прямі обов'язки та відповідальність, із початку поточного року не виконують фінансові зобов'язання перед енергопостачальною компанією та не сплачують за спожиту електроенергію».

Щоправда, за 5 місяців КП перерахувало енергетикам 113 тисяч 836 гривень, але з них 92 тисячі 336 гривень – субвенції з державного бюджету. Тобто коштів, сплачених мешканцями, – лише 21 тисяча 500 гривень.

«У той же час, – зазначено в повідомленні, – працівниками компанії при проведенні контрольних оглядів приладів обліку в кінці травня поточного року з'ясо-вано, що мешканцями гуртожитків на вулицях Полковника Кедровського, 2, Блюхера, 2 та 4, практично стовідсотково перераховуються кошти за використану електроенергію на рахунок КП "Таврійський" для подальшої сплати енергопостачальнику». Щоб виявити, куди ж поділися сплачені людьми гроші, ПрАТ «Херсонобл-енерго» звернулося до правоохоронних органів – «для проведення перевірки зловживань із боку комунального підприємства».

Крім того, дали роз'яснення й стосовно власників «Херсонобл-енерго»: "Херсонський міський голова Володимир Миколаєнко дав коментар регіональним телевізійним каналам, де між іншим заявив, що "власники «Херсонобленерго» сидять у Москві, Кремлі, й мене непокоїть така ситуація, що в Москві приймається рішення, як проходять процеси в Херсоні". З цього приводу ПрАТ "Херсонобленерго" в котрий раз пояснює, що ні до Кремля, ні до Москви ніякого відношення не має. На сьогодні власниками ПрАТ є акціонери: близько 40 юридичних і понад 1700 фізичних осіб. Оперативно-диспетчерське підпорядкування здійснює Міністерство енергетики та вугільної промисловості України.

Мажоритарним акціонером ПрАТ є ТОВ "ВС ЕНЕРДЖІ ІНТЕРНЕЙШНЛ УКРАЇНА", а його власником є компанія VS Energy International N. V., зареєстрована Торгово-промисловою палатою Нідерландів. У свою чергу кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) цієї компанії є фізичні особи: громадяни Німеч-чини Марина Ярославська та Олег Сізерман і громадяни Латвії Віліс Дамбінс, Валтс Вігантс, Артурс Альтергс, які опосередковано володіють в сукупності 94,51% статутного капіталу ПрАТ "ЕК «Херсонобленерго»"».

Тож на останок у своєму листі енергетики «рекомендують міському голові Миколаєнку не шукати винних десь, а займатися господарською діяльністю в місті та детально розібратися в сутності проблеми, яка виникла з несплатою значних коштів за використану електроенергію комунальними підприємствами».

Та хоча енергетична компанія заявляє, що «не має на меті цілеспрямованого відключення від мереж електропостачання споживачів», над херсонцями висить примара «вічних сутінків». У п'ятницю «Херсонобленерго» через борги знеструмило ще 2 гуртожитки КП «Таврійський» – на вулицях Бучми, 20, та Тираспольській, 5.

І нагадало: КП «Центр» станом на 7 червня заборгувало 482,8 тисячі гривень. Гарантійний лист від першого заступника міського голови Ігоря Козакова містив запевнення, що цю заборгованість буде погашено до 7 червня – але кошти так і не надійшли. Тож під загрозою від-ключення від електропостачання опинилися 76 об'єктів цього КП, серед яких житлові будинки та гуртожитки. Продовжує накопичувати заборгованість і КП «Дніпровський», борг яко-го на 8 червня складав 631,8 тисячі гривень. Перелік його об'єктів у черзі на відключення теж чималий.

Про ситуацію, що склалася, говорили 13 червня на засіданні постійної депутатської комісії з питань підприємництва міськради Херсона. Прозвучало міркування, що відключення гуртожитків від електропостачання будуть наростати лавиноподібно.

Як заходи, які можуть цьому протидіяти, комісія вирішила рекомендувати провести в гуртожитках звірку з мешканцями по оплаті комунальних послуг і в подальшому розбиратися в причинах виникнення боргів і в тому, хто в них винен – самі мешканці або обслуговуючі організації. Щоб подібне не відбувалося надалі, депутати рекомендували передбачити кошти для установки в гуртожитках електролічильників для мешканців.

Лишається сказати з гірким осміхом – дуже вчасно...

Лідія ЛЕЩЕНКО
"Гривна. Новий формат"

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів