У Херсоні буде "Той, хто приносить вість"

У Херсоні буде
Завтра, 19 травня, в рамках Днів Литви у Херсоні, в обласному академічному музично-драматичному театрі імені Миколи Куліша відкриють виставку робіткомпозитора і художника М.К. Чюрльоніса, яку назвали: "Той, хто приносить вість".

Композитор і художник Мікалоюс Константінас Чюрльоніс (1875 – 1911), який залишив яскравий слід у литовській культурі, також є унікальним творцем в історії європейського мистецтва.

М.К. Чюрльоніс помер рано - у 35 років. А його творче життя завершилося після 33. Творчий шлях Чюрльоніса-композитора, що тривав усього дев'ять років, приніс безцінні плоди: автор створив більше трьохсот музичних творів.

Творча біографія Чюрльоніса надто коротка: перші уроки малювання він почав брати в 27 років, а в 31 уже виставив свої перші роботи. Чюрльоніс - художник створив більше чотирьох сотень творів живопису, графіки, експериментував у сфері художньої фотографії, окрім того, писав прозу і поезію, проявив себе в публіцистиці.

Записи Чюрльоніса часів навчання у Варшавському музичному інституті свідчать про його захоплення геологією й історією, хімією й геометрією, фізикою й астрономією, астрологією й давньою міфологією, давніми і сучасними мовами, сучасною і класичною філософією, релігіями сходу і заходу.

Мікалоюс Константінас Чюрльоніс народився 22 вересня 1875 р. у Варені, у сім'ї органіста Константінаса Чюрльоніса й Адель Марії Магдалини Радманайтє – Чюрльонєнє. Костянтин був старшим у родині з дев'яти дітей. Смак до музики він успадкував від свого батька-органіста.

Художня експозиція робіт М. К. Чюрльоніса складається з трьох частин.
Одну частину виставки складають фотографії художника, зняті під час його перебування на Кавказі й під час відпочинку в Анапі. На цих фото художник звертається до тих самих сюжетів, що так любить використовувати і в своїх художніх роботах.

Його цікавить скелястий пейзаж, контрастне зіставлення моря зі скелями, морські простори й кораблі, на побутових фото особливо чітко проглядається вишукане відчуття кадру і форми, інтерес автора до психологічних сюжетів.

Художню творчість Чюрльоніса на виставці також представляють його унікальні музикальні картини. З 1907 року художник почав давати своїм картинам музикальні назви. На виставці експонуються дві з шести живописних сонат художника: «Соната Моря» і « Соната Зірок», а також його пасторальна «Фуга», створена за принципами музичного поліфонічного мислення.

Чюрльоніс - символіст на виставці представлений трьома роботами, що демонструють три дуже різні підходи художника до теми невидимої сили, яка править його Всесвітом, що завжди приваблювало митця. Це картина «Істина», створена у Варшаві в 1905 році, «Рекс», якого Чюрльоніс написав у Петербурзі на початку 1909 року і «Казка королів», що датується літом 1909 року.

Цикл із 13 картин «Сотворення світу» на виставці представляє Чюрльоніса як одного з найсміливіших новаторів у мистецтві початку ХХ століття. «Сотворення світу», цикл, у якому Чюрльоніс наближається до цілком абстрактних форм зображення, представляє нам своєрідний космологічний погляд художника на формування світу й утворення Всесвіту.

Чюрльоніс писав: «Я починаю цикл картин «Сотворення світу», але не нашого світу за Біблією, а якогось фантастичного, свого, і збираюся їх написати більше 100». Написав він їх лише 13, зате яких! На них зображені якісь небесні сфери, блакить величезної Земної кулі, зірки, фантастична архітектура, морське дно з водоростями й невідомими організмами. Усе це написане в красивій синьо-зелено-сріблястій або помаранчево-золотій гаммі.

У Херсоні представлено лише невелику частину художнього доробку, залишеного нам литовським генієм. Усі оригінали картин і творчий спадок нині зберігаються в Каунасі, у Національному Художньому музеї ім. М. К. Чюрльоніса.

Чюрльоніс - унікальне явище в світовому мистецтві, його творчість донині викликає захоплення й суперечки. Різноплановістю своїх творчих шукань М.К. Чюрльоніс може зрівнятися з великими майстрами епохи Відродження.

Культурний центр Україна-Литва

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів