Грецька історія Херсона – це сама назва нашого міста на честь грецького Херсонесу, його планування, старовинне Грецьке передмістя та багато інших пам'яток, історичних аспектів та характерних рис, які склали культурно-мистецький фундамент сучасного Херсону.
Це і перший величний храм нашого міста від часів його заснування, унікальна Греко-Софіївський собор (освячений у 1780 р.), який заснували греки – переселенці з острова Хіос.
Зранку православні херсонські греки відвідали в Греко-Софіївському соборі службу Божу, частина якої була проведена грецькою мовою. Цей історичний храм був побудований переселенцями з Греції невдовзі після заснування Херсона.
Потім відвідали виставку «Степова Еллада» в Херсонському краєзнавчому музеї, де науковий співробітник музею Андрій Лопушинський, який вів екскурсію, майстерно представивши учасникам заходу мальовничий, дивовижний, чарівний світ античних старожитностей Херсонського краю.
Відбулася надзвичайно цікава подорож у минуле по пам'ятних місцях давньогрецької історії, насиченої славетними подіями та фігурами легендарних героїв - Ахіллеса, чим ім'ям греки називали чи то Тендрівську, чи то Кінбурську косу (так званий «Ахіллов біг»), Геракла, який згідно переказаної Геродотом легенди, в гирлі р.Борисфен (Дніпро), в лісному урочищі Гілея, в глибокій печері, у союзі зі змієногою богинею став отцем Скіфів. Згадували й найбільш великий з відомих науці та знайдений на Херсонщині «скіфський казан». Згадували сумну й трагічну долю скіфського царя Скіла, мати якого була гречанкою.
Відвідувачі зацікавилися грецькими прикрасами, реконструкціями давньогрецького одягу з експозиції музею, керамікою та предметами побуту - навчилися відрізняти побутовий кухонний посуд від ритуального.
Голова Херсонського міського товариства греків «Еллада» Звездина Сарибекова відзначила, що історичне давньогрецьке минуле нашого краю є прекрасним освітньо -культурним полем для виховання української молоді.
Грецька ж історія нового часу із її прагненням до незалежності, цінності свободи дає всім нам чимало яскравих та надзвичайно актуальних, повчальних прикладів.
Георгій БЯНОВ
ГО «Таврійський діалог»