Місто Таврійськ приречене на успіх

2 березня наймолодше місто Херсонщини — Таврійськ — відзначило 34-у річницю від дня свого заснування.

"Коли вирішиться питання щодо створення нашої об'єднаної територіальної громади, Таврійськ стане одним із кращих міст в області, я вам це просто гарантую!" — стверджує таврійський міський голова Микола Різак.

Не повірити йому дуже складно, адже вже сьогодні це місто є одним із кращих на півдні України. Офіційно датою його народження є 2 березня 1983 року, коли був виданий Указ Президії Верховної Ради УРСР про утворення Таврійська. Засноване місто було на основі компактно розташованих селищ Східне, БМУ-5, Залізничників і Плодове, будівництво яких пов'язане зі спорудженням Кахов­ської ГЕС та систем зрошення земель південних регіонів Херсонщини і Криму.

З нагоди цієї дати кореспондент «Нового дня» зустрівся з Миколою Різаком і розпитав про подальші плани та перспективи розвитку Таврійська.

— Миколо Івановичу, коли в'їжджаєш в місто з боку Каховки, в очі впадає один із ваших головних символів — паровозик «Кукушка» з написом «Таврійськ — місто залізничників». У вас працюють залізнична станція Каховка, її вагонне депо, рефри­жераторна вагонна дільниця державного підприємства «Укррефтранс», «Каховська дистанція колії» ДП «Одеська залізниця». Проте історія утворення Таврійська по­в'язана не лише з заліз­ницею, чи не так?

— Дійсно, нинішній Тав­рійськ колись був п'ятьма мікрорайонами, які входили до складу Нової Каховки. На кінець 1970-х — початок 1980-х тут відбувався справжній бум у промисловості. Багато новокаховських підприємств було побудовано на цій території, яку називали заканальною зоною, адже вони знаходилися за мостом через Північно-Крим­ський канал. Тут почали працювати комбінат хлібопродуктів, сількомбінат, завод плавлених сирів, потужний м'ясокомбінат, і всі вони стали основою для створення нового міста. Усі ці підприємства, до речі, працюють і досі. Можливо, у когось завантаження становить тепер не 100%, проте жодне з них не зупинилося.

Я б хотів наголосити на тому, що Таврійськ сьогодні є фінансово спроможним міс­том. Крім 57 підприємств, у нас діє 3 комунальні підприємства, в які за останні роки було вкладено дуже багато коштів. Нещодавно ми провели велику реконструкцію на Таврій­ському водоканалі і тепер можемо керувати всіма 8 свердловинами за допомогою супутника, а подача води контролюється повністю в автоматичному режимі. Загалом проведена модернізація дала економію споживання електро­енергії підприємством до 40%, що суттєво знизило собі­вар­тість води. Тому тариф на неї у нас є одним із найнижчих в області, і ми його не змінюємо протягом останніх 5 років.

Головну ж перспективу розвитку для Таврійська ми бачимо в децентралізації. Коли голова облдержадміністрації Андрій Гордєєв нещодавно представляв у Бериславі нового очільника району, то сказав золоті слова, під якими я готовий підписатися: «Затягуючи процес децентралізації, ви втрачаєте можливість жити краще». Голова ОДА говорить, що кожна громада повинна брати на себе відповідальність. Ті ж, хто чинить інакше, просто забирають можливість у своїх дітей жити краще.

— Тобто Таврійськ готовий взяти на себе цю відповідальність уже зараз?

— На 100%! Наведу простий приклад. Ми давно домагаємося передачі в наше підпорядкування нині закритого майнового комплексу місцевого поліклінічного відділення Херсонської залізничної лікар­ні. В наших планах відродити цю поліклініку, відкрити там 40 ліжок денного стаціонару. Днями ми отримали відповідь на своє звернення від дирек­тора департаменту охорони здоров'я Херсонської ОДА Віктора Короленка, в якому він пише, що готовий підставити плече. Проте передача по­ліклініки на баланс Таврійської міськради можлива лише за умови створення тут об'єднаної терито­ріальної громади. Таврійськ як місто районного підпорядкування не має на це права.

— Проте створення своєї громади передбачає створення і всіх інших структур: центру надання адмінпо­слуг, управління соцзахисту та багатьох інших. Як бути з ними?

— Всі ці структури в нашому місті вже є. Просто всі вони нині підпорядковані Новокаховській міськраді. Так, у нас є дві повноцінні школи, в кожній з яких навчаються по 600 дітей. Є два дитсадки, і один з них виховує дітей за методом Монтесорі, до нього приїжджають запозичувати досвід з усієї України. Є школа мистецтв, управління соцзахисту. Є все! Але потрібно лише їх передати в наше підпорядкування.

Нерідко мені ставлять питання: «Які у вас стосунки з міським головою Нової Каховки Володимиром Коваленком?». Я відповідаю, що ці відносини дуже хороші. Єдине, що нас відрізняє, це різне бачення децентралізації. Особисто я вважаю, що без цієї реформи Таврійськ може дуже багато втратити. І це не лише мій особистий вибір. Адже в місті проводилися громадські слухання, приймалися рішення на сесіях міськради — була виконана ціла процедура! Наша громада сказала своє слово!

Так, після об'єднання не буде легко. Але відмінність Таврійська від багатьох інших громад у тому, що кадрами ми забезпечені, працювати у нас є кому. І завдяки об'єднанню ми зможемо самостійно керувати своєю громадою і відповідати за неї. Проте, щоб ця реформа зрушила з місця, необхідно дочекатися прийняття Верховною Радою закону, який дозволить об'єднання населених пунктів із суміжних районів. Цього закону в Україні чекають щонайменше мільйон людей. Маю сподівання, що протягом найближчих місяців він нарешті буде прийнятий.

— З вуст деяких посадовців часом лунали заяви про те, що створення Тав­рійська в 1983 році було помилкою. Нині вже можна зробити певні висновки, що це дало вашій громаді і її жителям?

— Я чув подібні висловлювання. Але ж і Нова Каховка була створена свого часу з маленького села Ключового, яке мало 3 вулиці і 33 хати. А тепер це красиве місто з потужною інфра­структурою. Тож чому автори таких заяв відмовляють Таврій­ську у праві розвивати своє місто?

Якби ми були об'єднаною громадою, то місто могло б залишати у себе чималі кошти. Лише за 2016 рік ми перераху­вали в бюджети інших рівнів 20 мільйонів гривень податків, з яких 12 млн. отримала Новокаховська міськрада. А вони ж могли залишитися для нашого ж розвитку.

— Проте Нова Каховка постійно вкладає кошти в свої громади. Приміром, за останні роки капітально відремонтовані сільські клуби на території Дніпрянської селищної і Райської сільської рад. Невже Таврійську справ­ді нічого не дістається?

— Жодної копійки! Якщо говорити начистоту, то Новокаховська міськрада має на території Таврійська свої делеговані повноваження, які фінансує належним чином. А ось що стосується наших повноважень — утримання комунальної сфери, зон відпочинку, благоустрою, освітлення вулиць, то за всі 10 років, що я тут працюю, жодної копійки на це з Нової Каховки не виділялося. А на це можна було б спрямувати хоча б частину з тих 12 млн. грн., які пішли з нашого бюджету тільки торік.

І тут треба зауважити, що у Таврійська є свій генеральний план розвитку, затверджені межі з Новою Каховкою, ми маємо свій статут. Ми вже нині є стовідсотково окремою громадою, проте районного під­по­рядкування.

— А яким Ви бачите місто через 3 або 5 років?

— Якщо ми до кінця нинішнього року вирішимо питання з об'єднанням, то, повірте, через 3 роки саме в Таврійськ будуть їздити переймати досвід по децентралізації. Ми станемо за­вдяки цій реформі взірцевою громадою і однією з кращих на Херсонщині. Я вам просто це гарантую. Наше місто просто приречене на успіх!

Власне, вже зараз у нас багато що змінюється на краще. Нещодавно ми відкрили сучасний реєстраційний відділ, відвідувачам якого тепер доводиться витрачати лише 3—5 хвилин на вирішення своїх питань. Діє сучасний і зручний абонентський відділ на водоканалі, який ми суттєво оновили після пожежі, що сталася там в березні 2007 року. Зараз робимо капітальний ремонт в приміщенні ради ветеранів, яке ми хочемо зробити одним із кращих в області. У нас працює чудова бібліотека, оновлені пошта, ФАП у Плодовому. А до 1 вересня плануємо відкрити музей історії нашого міста. Туди вже замовлені нові меблі, починається оформлення експозицій. Він стане одним із кращих музеїв області, в цьому я переконаний. Адже якщо ми щось робимо, то робимо це по-справжньому, на совість і для людей.

— Дякую за інтерв'ю!

Олег БАТУРІН
"Новий день"

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів