Про справжній подвиг наших земляків

Коли щодня до братської могили на цвинтар несли по кілька померлих від голоду, люди збирали на пам'ятник Шевченку по жмені ячменю, проса, кукурудзи, квасолі...

На світлині – учні та вчителі Станіславської ЗОШ імені К.Й.Голобородька (село Станіслав, Білозерський район, Херсонська область) біля погруддя Кобзаря.

Спочатку погруддя стояло у центрі села на високому, в кілька метрів, постаменті (див. світлину нижче, автор Олександр Голобородько, 1963 рік), було відкрите після сільських урочистостей 8 листопада 1922 року.

На той час це був один із перших пам'ятників Шевченку в Україні, встановлених у сільській місцевості. На постаменті були зображені бандура, сувій паперу, пензлі, рядки з невмирущих творів Кобзаря.

То був справжній подвиг наших земляків: коли щодня до братської могили на цвинтар несли по кілька померлих від голоду, люди збирали на пам'ятник Шевченку по жмені ячменю, проса, кукурудзи, квасолі...

І так мало-помалу зібралось 2,5 пудів зерна (на той час це було цінніше золота), за цю «плату» замовили у професійного скульптора погруддя Т. Г. Шевченка.

Ініціатива створення пам'ятника Кобзареві у Станіславі належить Юрію Васильовичу Шумському, який у 1920-і роки очолював тут сільський театр. З народної ініціативи театр тоді носив ім'я Тараса Шевченка.

Шумським було закладено могутній театральний фундамент у селі на багато років. Він познайомив станіславців із творчістю Т. Шевченка (постановка «Гайдамак», «Назара Стодолі»), українських класиків-драматургів.

Колектив став центром духовної культури, просвітництва не тільки села, а й волості. У 1980-і роки погруддя встановили перед новою Станіславською середньою школою.

Олександр ГОЛОБОРОДЬКО

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон