Однієї з найстаріших газет Херсонщини не буде?

Можновладці Каховського району намагаються зробити неможливими умови для існування однієї з найстаріших газет Херсонщини– «Каховської зорі».

Чому і кому не вгодила редакція стало відомо після позачергової сесії та спільного засідання постійних депутатських комісій Каховської районної ради.

Вже кілька засідань поспіль профільних постійних та спільних депутатських засідань комісій райради питання редакції комунальної газети «Каховська зоря» на вустах. Тільки-но районна влада, всупереч закону, всіма можливими способами затягувала (та й продовжує роботу в цьому ж векторі руху) процес роздержавлення газети, тепер питання постало цікавіше – приміщення редакції.

У зв'язку з тим, що договір оренди цьогоріч закінчився, відповідно до всіх процедурних норм редакцією завчасно (більше ніж за 2 місяці) було направлено листа про намір продовжити оренду на тих самих умовах. Що це означає? Після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки (жодної скарги з цього приводу редакція не отримувала), за договором має переважне право на укладення договору оренди на новий термін. Саме про це говорить Стаття 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна». Тобто, газеті, що знаходилася в цьому приміщенні 30 років, не було жодних причин для хвилювань.

Та на ділі проти газети розпочалася ціла війна.

На противагу редакції вирішили поставити районний Центр надання адміністративних послуг. Зваживши на те, що умови, де ця установа знаходиться нині, не відповідають спеціальній постанові. Так, дійсно, квадратура приміщення та ряд інших умов порушують вимоги закону. Але й ті «зловісні», але такі бажані владі 4 кабінети редакції так само не задовольняють цих вимог. Головна перевага маленьких кабінетів за адресою: вул. Соборності, 11 – рукомийник і туалет, — за версією голови Каховської РДА Валерія Салтикова.

Належне виконання ЦНАПом своїх обов'язків (чого не робиться вже не перший рік), виявляється, залежить від наявності туалету. Отже, умови ЦНАПу до відповідності привести не вдасться, а от своєрідно покарати нескорену владі редакцію — стовідсотково. Адже розмістити журналіста в одному кабінеті з бухгалтером, або ж випусковим відділом, або технічним працівником неможливо. Та й розмістити 13 осіб в 4-5 кабінетах складно не тільки творчому колективу.

Представники влади зважають на особисту потребу на це приміщення, адже саме вони у відповіді за якість надання послуг ЦНАПом. Але й в цьому випадку той самий Закон «Про оренду» дає чіткі роз'яснення. У разі, якщо власник має намір використовувати зазначене майно для власних потреб, він повинен письмово попередити про це орендаря не пізніше, ніж за три місяці до закінчення терміну договору. Чого, звичайно, зроблено не було.

Серед інших аргументів – довідка, що видана 5 січня, про чисельність штату в газеті у кількості 7 осіб. Та й тут період, коли було зроблено запит, невідомий навіть самим керівникам району. А от трудові книжки та договори говорять фактами – 13 осіб. Та за криками голів райради та райдержадміністрації почути та побачити щось важко.

Що вже можна казати про Закон «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Господарський кодекс України та ряд інших законів, що не висвітлюються депутатському корпусу, адже в складі районної ради — аграрії, викладачі, лікарі, підприємці, — і вони не мають знати всі норми законодавства. А ось адміністрація райради та РДА, безсумнівно, зобов'язані поінформувати їх про всі норми чинного законодавства, а також пояснити ризики та наслідки прийнятих рішень.

Депутатом райради Олександром Бойком було запропоновано розглянути можливість альтернативного варіанту: розміщення ЦНАПу на величезних та не використовуваних площах районного Будинку культури. Але й тут маніпуляції не припинились. Салтиков, затикаючи рот усім присутнім, почав голосити про те, що депутат хоче закрити РБК. Про це встигла вийти навіть ціла «стаття» того ж самого дня. «Впевненим» людям байдуже на свідків, відео та аудіофіксацію. «Сенсація» не потребує фактів, достатньо гучних слів!

Далеко ходити не треба, дослідивши практику створення умов для ЦНАПу в місті Каховка. Так, окремих будівель не зводили, але фактично знайшли місце в міському готелі (ті самі площі, що не використовуються). Виділено кошти на ремонт, закупівлю необхідного обладнання (якого в районі немає досі), зроблено такі необхідні «туалети та рукомийники». І, виявляється, готель від цього не закрився. Та район вирішив піти на все готове, зароблене і облаштоване трудовим колективом редакції.

Більш того, 12 сіл вже вийшли зі складу району. Це пов'язано із процесом децентралізації, що сьогодні набирає все більших обертів. Зовсім нещодавно Салтиков розповів у своєму інтерв'ю газеті: «Ми всі прекрасно розуміємо, як тільки громади будуть створені, а це вже точно вирішено державою, райдержадміністрація, як і райрада, в цій структурі не будуть потрібні. Я думаю, що багато людей в зв'язку з цими змінами втратять роботу: і голова РДА, і апарат райради, але я впевнений, що треба йти за реформами, і буду переконувати в цьому абсолютно всіх, навіть, якщо доведеться втрати цю роботу. Адже, по суті справи, що таке громада?

Це точки росту. Сьогодні в Каховському районі центр – Каховка, тут все. А тепер в громадах будують свої центри, всі питання будуть вирішуватись там, на місці, а не в Каховці. А, отже, інвестори, кошти та фахівці будуть приходити в громади, а не в єдиний центр в районі». Отже, прогнозуючи 2017-й останнім роком життя РДА, райради та загалом такого поняття як «район», Салтиков створює умови для структури ЦНАП, що ось-ось має канути в лету, при цьому всьому захоронивши десь поруч і редакцію «Каховської зорі».

Хочеться зауважити й на те, що свого часу «Каховська зоря» обіймала значно більшу площу, але, за відсутності потреби в користуванні 3-ма кабінетами, головним редактором особисто було написано листа до Каховської районної ради з проханням використати ці приміщення більш ефективно. На сьогоднішній день ці приміщення на першому поверсі Каховська районна рада використовує на власний розсуд.

Подивившись на всі ці зумисне створені колізії, зрозумілим стає початок цієї «війни за мовчання» — затягування процесу роздержавлення.

Адже ЗУ «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» статтею 9, пунктом 2 зобов'язує районну раду приміщення, що перебувають у державній або комунальній власності, у яких на момент реформування розташовувалась редакція (в нашому випадку «Каховська зоря», яка почала цей процес і вже пройшла перші етапи), передати в оренду строком не менше, ніж на 15 років. Та відчуження ніби-то 4-х кабінетів розпочато недарма, адже двоповерхова будівля в самісінькому центрі міста виявилась ласим шматком для зухвалої владної руки.

Тож, всупереч всім законним підставам та вимогам, гучномовець думок громади району «Каховська зоря» може бути не почутою обранцями тієї самої громади.

Олександра МІШИНА
"Каховська Зоря"

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів