У нових громадах Херсонщини дефіцит кадрів

Із дефіцитом спеціалістів і відсутністю мережі власних бюджетних закладів зіштовхнулися новостворені ОТГ у Каховському районі.

Це загрожувало зупиненням газового і електропостачання у їх медичні і освітні установи та неминучим тимчасовим закриттям останніх уже з 1 січня. Щоб не допустити цього, було вирішено передати трансферти з ОТГ до бюджету райради, аби всі зазначені уста­нови функціонували у звичному режимі.

— Перше, з чим одразу зіштовхнулися у Зеленопідській і Тавричанській ОТГ, це відсутність кадрів, які можуть працювати з бюджетом, формувати документи з усіма додатками. Раніше у сільрад такої потреби не було і їхні бухгалтери справлялися з роботою. Нині все інакше, адже фактично об'єд­нані громади стали відокремленими адміністративно-територіальними одиницями, які живуть автономно від ра­йону. Всі бюджетні документи їм треба ретельно прописувати. Зеленопідській ОТГ усе більш-менш вдалося, а Тавричанській було складніше, тож райраді довелося підключати своїх фахівців, аби їм допомогти, — коментує ситуацію голова РДА Валерій Салтиков.

В інших районах з 1 січня ОТГ зуміли прийняти навчальні заклади на свій баланс і фінансувати їх напряму. На Каховщині це ще попереду. Місцеві громади навіть мріють про переведення на свій баланс медзакладів першої ланки (амбулаторії, ФАПи тощо). Коли це станеться, зарплати у сільських медиків можуть різко зрости, адже ОТГ матимуть можливість самостійно встановлювати їм посадові оклади. Для тих сіл, які відчувають дефіцит медичних кадрів, це може стати шансом вирішити дану проблему.

— Оскільки передача закладів на баланс ОТГ пов'язана з необхідністю переукласти договори з енергопостачальними організаціями, провести нові тендери на закупівлю вугілля, ми переконали громади поки що залишити все як є. А вже до 1 вересня вони можуть визначити розпорядників бюджетних коштів. Для тих же шкіл це можуть бути або відділи освіти ОТГ або ж самі школи стануть юридичними особами і зможуть самостійно розпоряджатися фінансами. Інша ситуація по лікарні. Її вони собі не створять, тому частину відповідної субвенції передали одразу на цілий рік для Каховської центральної районної лікарні. А долю установ ланки первинної медико-санітарної допомоги громади вирішать так само, як і по школах, — додав Валерій Салтиков.

За словами голови РДА, найбільше проблем може виникнути у Тавричан­ській ОТГ. Через те, що велика кількість земель громади перебуває в державній власності і закріплена за ДП «Дослідне господарство «Асканій­ське», яке звільнене від сплати земельного податку, громаді доведеться думати, як наповнювати свій бюджет.

Олег БАТУРІН
"Новий День"

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів