Свавілля газовиків на Херсонщині

На жаль, серед споживачів збільшилася кількість звернень щодо неправомірних дій постачальників природного газу.

Прикладів — предостатньо. Про те, що користувачів не повідомляють про відключення, а відразу «рубають з плеча», всі знають давно. З такою ж проблемою до редакції звернулася мешканка житломасиву Светлово Людмила Голуб, що проживає за адресою Карла Лібкнехта 122, у якої газ відключили за прострочення в 10 днів.

— 11 січня в 13 годин 40 хвилин без будь-якого попередження відключили газ у нашій квартирі, пізніше аргументувавши свої дії несвоєчасною оплатою за грудень 2016 року, — розповіла Людмила. У той час з високою температурою через хворобу в квартирі знаходився мій 79 річний чоловік. Почувши, що хтось з усієї сили, несамовито тарабанить в двері, він вже було подумав, що сусідів затопили, або не дай Бог пожежа сталася. Виявилося, це контролери прийшли звірити показання.

Та тільки замість звірки вони перекрили нам газопостачання. Я всіляко намагалася умовити їх не відключати нас, тому що не збиралася затягувати з боргами, але, на початку січня відділення банку, в якому я завжди робила оплату, не працювало. Я попрохала родичів звернутися до іншого банку, що вони і зробили 11-го січня. Через те, що я працюю, сама це зробити не могла, комп'ютера у мене також немає, а терміналом користуватися не вмію. На моє прохання не відключати відповіли — «ось коли оплатите, тоді і підключимо». Я відпросилася з роботи, взяла таксі і поїхала в «Міськгаз», там мені сказали, що крім квитанції про оплату, потрібен ще паспорт та ідентифікаційний код.

Я написала заяву на підключення газу, який мені без попередження (!) відключили. Технік вирахував, скільки потрібно сплатити і видали квитанцію. Змусили поїхати в банк сплатити рахунок і привезти назад. О 16.50 зняли пломбу і пустили газ. Згідно Закону, при укладенні договору між споживачем і постачальником повинні бути чітко вказані граничні строки оплати, але в моєму договорі від травня 2016 року ці строки відсутні. Тож, на якій підставі з нами так вчинили? Я споживач, який своєчасно протягом 45 років оплачував за природне паливо.

Мене захищає Закон України «Про захист прав споживачів», хіба допустимо взимку, на морозі, бачачи, що в квартирі проживає літня хвора людина, залишити його в холоді? За словами контролера ми зобов'язані сплатити по 10 число поточне сальдо. Ми оплатили 11-го в 14.29. Прошу розібратися в правомірності і законності діяльності міськгазу і повернути мені незаконно отримані 264 грн. 74 коп. за розпломбування, — йшлося в звернені.

Подібного листа, з усіма документами підтверджуючими слова жінки, було розіслано в ПАТ «Херсонгаз» і Управління із захисту прав споживачів.

Ну й що з того, подумаєте ви, технічно, вони ж все одно боржники. Але чому немає людського спілкування з клієнтом, мовляв «а ви знаєте, що у вас борг? У вас немає грошей? Давайте реструктуризацію почнемо». Чому відсутнє оформлення акту про відключення, підписаного сторонами? Немає звичайного, елементарного, нормального ставлення, не тільки до цього клієнта, який роками платив за газ і його за «2 копійки» позбавили тепла, а й до інших клієнтів, які ні копійки не винні.

Крім того, відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізособами — споживачами газу регулюються Правилами надання населенню послуг з газопостачання.

Згідно п. 17 Правил розрахунковим періодом для визначення розміру оплати послуг з газопостачання є календарний місяць. Плата за надані протягом розрахункового періоду послуги з газопостачання вноситься не пізніше 10 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено інший термін.

Також правилами визначено, якщо споживач не оплатив надані послуги з газопостачання протягом 10 днів після терміну, зазначеного в договорі чи платіжному документі, споживачеві надсилається письмове попередження про припинення газопостачання (з позначкою про його вручення).

У разі несплати наданих послуг з газопостачання протягом 10 днів після отримання споживачем письмового попередження підприємство має право відключити споживача від газопостачання. Протягом цього терміну користувач зобов'язаний погасити борг або врегулювати конфліктні ситуації, надати докази того, що боргу насправді немає і т.д.

Порушення цього терміну — привід скаржитися в міське управління або регіональне в області. Якщо звернення не набуло ніякого результату — не бійтеся звертатися до суду. У постачальника послуг є не тільки права, але й обов'язки, і хто, як не ви зобов'язані відстоювати свої інтереси.

Всі незаконні дії стосовно споживача викликані швидше за все лише одним — звичкою рахувати жителів залежними, бо залишившись без енерго та теплоносіїв, вони все одно змушені приповзати до них навколішках, домовлятися зі сльозами і хабарами в зубах. Що можуть зробити мешканці, якщо їхні права як споживачів порушені? На думку фахівця, по-перше, потрібно подати претензію до газопостачальника.

Наступний інститут, де можна оскаржити дії — інспекція з питань захисту прав споживачів. Також можна звернутися до органів місцевого самоврядування. І, звісно, звертатися до суду. Головний мінус таких звернень — їх розгляд може тривати тижнями, якщо не місяцями.

Сергій МАКОГОН
"Каховська Зоря"

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів