"Покатайте нас безплатно!"

Група пенсіонерів з Берислава вимагає організувати для них безоплатні шопінг-тури до Нової Каховки і звинувачує у бездіяльності обласне керівництво.

Майже апокаліптичну картину з життя свого міста розписав у листі до редакції газети "Новий день" житель Берислава Євген Краснов. У ньому він пише про те, що місцевим пенсіонерам складно вижити без поїздок до розташованої за 16 км по сусідству Нової Каховки.

«Ціни на побутові послуги, промислові й продовольчі товари, ліки там суттєво нижчі, ніж у Бериславі. Приміром, там значно дешевші молочні продукти. Раніше ми мали пільги на проїзд в автобусі Берислав — Нова Каховка, а тепер ні. Місцева влада не хоче слухати пенсіонерів про відновлення пільгових перевезень.

Ми звернулися з даним питанням до першого заступника голови облдержадміністрації Валентини Січової, однак замість допомоги вона почала роздавати безглузді поради і настанови. Тому просимо губернатора Херсонщини звільнити її з обійманої посади», — зазначив Євген Краснов.

У розмові з автором цих рядків Євген Миколайович доповнив, що особливо тяжко пенсіонерам стало їздити за ліками і молоком з 1 жовтня, коли ціна на квиток до Нової Каховки зросла до 14 гривень. «Раніше завжди районна рада фінансувала пільги на цьому автобусі, а тепер — ні. Як же нам виживати?» — запитав пенсіонер.

Звернення Євгена Краснова, відверто кажучи, нас дуже здивувало. Передусім нам здалися упередженими його твердження про те, що продукти у Новій Каховці значно дешевші, ніж у Бериславі, і що в цьому райцентрі дуже складно придбати якісь продукти, одяг чи ліки. Адже в обох цих містах працює супермаркет однієї відомої мережі, в якій ціни точно тримаються на одному рівні.

Взагалі те, що стосується практично будь-яких товарів, уже давно не є проблемою. Майже усе можна з легкістю придбати, навіть не виходячи з квартири, за допомогою численних онлайн-магазинів. І я особисто знаю багатьох пенсіонерів, які так і роблять.

— Районна рада ніколи не виділяла кошти на пільгові перевезення жителів району, — стверд­жує заступник голови Бериславської райради Ірина Джеманова. — Щодо ж аргументів Євгена Краснова, то вони принаймні дуже дивні. Навіщо пенсіонерам їздити до Нової Каховки, якщо в Бериславі є представництва всіх потрібних установ: «Херсонгазу», «Херсонобленерго», є лікарня, аптеки, ринок, купа магазинів. Усе тут є! Якби ж це справді було проблемою для жителів району, то вони б напевно зверталися до нас. Однак таких звернень не було, окрім як від Краснова.

Вперше чує про такі скарги і міський голова Берислава Олександр Шаповалов. «У нас по місту діють пільгові рейси, на які не витрачається жодної копійки з місцевого бюджету. Їх повністю забезпечує наше автопідприємство, за що ми йому дуже вдячні. Що ж стосується Нової Каховки, то Берислав їй не підпорядкований, тож не в нашій компетенції займатися питанням перевезення туди людей. А скарги автора листа на те, що в Новій Каховці щось дешевше, ніж у нас, — просто смішні.

Нині в Бериславі можна без проблем придбати хліб нашого ж хлібозаводу, молоко, інші продукти. У наших магазинах усе є. Навіть супермаркет є такий, як у Новій Каховці. Можливо, цей Краснов мріє повернутися в Радянський Союз, де хліб продавали по 16 копійок? Але й тут я нічим йому допомогти не зможу», — додав міський голова.

Цікаво, що схожу проблему порушував минулого року новокаховський міський голова Володимир Коваленко. Він розповідав, що чимало пенсіонерів з Дніпрян їздять за хлібом у... Берислав — бо, мовляв, він там дешевший на 5 копійок.

— До нас дійсно ніхто не звертається з по­дібною проблемою, крім групи пенсіонерів з Берислава. Ні в Генічеському районі, ні в Горно­стаївському, ні в Іванівському, ні в Херсоні — там, де працюють наші філіали, ми з таким не зіштовхувалися. Проте я не можу зрозуміти, чому приватні перевізники мають безоплатно когось возити? Коли хтось сідає у таксі або приходить до магазину по хліб, він же платить за це? — дивується заступник голови правління ВАТ «Бериславське АТП-16537» Людмила Скапенко.

За її словами, ОДА ніякого відношення до ви­ділення коштів на пільгові перевезення взагалі не має. «Раніше вони субсидіювалися з державного бюджету, а з 2016 року це було перекладено на органи місцевого самоврядування. Проте в Бериславському районі жодна сільська або міська рада не виділила на це ні копійки. Аналогічна ситуація по 8 районах Херсонщини. Водночас жодних проблем або нарікань ми не отримуємо. Адже й без того возимо пільгові категорії громадян без­оплатно, а саме: чорнобильців, учасників АТО, дітей-сиріт.

У самому Бериславі ми забезпечили за власний рахунок 4 рейси для усіх пільговиків по місту. Що ж стосується рейсу Берислав — Нова Каховка, то для компенсації безоплатного проїзду пенсіонерів у ньому потрібні дуже великі кошти. Наше автопідприємство не може собі цього дозволити», — підкреслила вона.

Не може собі це дозволити і районна рада. «У 2012 році, коли бензин коштував значно дешевше, загальна сума субвенції на пільгові перевезення по нашому району становила близько 6 млн. гривень, — доповнила Ірина Джеманова. — Сьогодні ж бюджет усього Берислав­ського району складає 24 млн. гривень, а згідно з розрахунками для забезпечення всіх пільгових перевезень необхідно 8,5 мільйона гривень на рік. Звісно, якщо депутати райради вважатимуть, що ці кошти варто направити на проїзд пільговиків, вони можуть прийняти таке рішення. Але тоді на всі інші потреби — включаючи зарплати бюджетникам і видатки на школи або лікарні — може нічого не залишитися».

Олег БАТУРІН
"Новий День"

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів