"Переплутав" бізнесмен трубу, або як знищують зрошення на Херсонщині

Підйомний кран, вантажівки, звук від електрозварювального апарата... Така картина збентежила мешканців Білозерки. Посеред білого дня група робітників завзято розрізала труби зрошення, яке проходить за селищем.

Аби дістати добротну трубу, вони завбачливо вирили траншею. Цілий протитанковий рів простягнувся більш ніж на півтора кілометра від грунтової дороги до траси. При цьому 600-міліметрову трубу «по-хазяйськи» порізали, на однакові шматки, щоб зручно було вивозити...

Спантеличені селяни кинулися телефонувати, куди тільки можна: до поліції, сільської ради, депутатам. У відповідь — глухо.

Розпилювати меліоративну систему припинили лише тоді, коли на місце прибув чоловік з відеокамерою — Ростислав Супрунов, помічник голови Херсонської ОДА — і запевнив, що саме губернатор відправив його фіксувати все, що відбувається.

Зрозуміло, що на місці виявилися лише виконавці операції «зрошувальне обрізання», бо ж замовники в процес зазвичай не втручаються, не царська це справа — грязюку на полі місити...

А що ж поліція, де вже переатестовані співробітники, які зобов'язані захищати закон і громаду? Парадокс, але з районного відділення, розташованого всього за кілька кілометрів від місця злочину, слідчо-оперативна група їхала близько двох годин. На місці поліція зафіксувала факт знищення зрошувальної системи.

Відомості про подію внесли до ЄРДР, а згодом відкрили кримінальне провадження. Техніку та завантажені на неї труби арештували. Зараз все це добро зберігається на території одного з підприємств. На час слідства. Та, судячи з усього, це аж ніяк не означає, що хтось понесе відповідальність за розрізану систему меліорації. Бо, як прокоментували в поліції, розпилює трубу херсонський бізнесмен, причому за дозвільними документами (!) — рішенням сесії Білозерської селищної ради. От слідство їх і перевірить.

— На сьогоднішній день встановлюються всі обставини даної події. Нам стало відомо, що приватний підприємець, маючи на руках документи — нібито про дозвіл, про право власності на ці труби, вирішив здійснити їх демонтаж. Тобто на сьогоднішній день встановлюється слідством правомірність отримання ним цих документів, їх оригінальність і встановлюється дійсно факт, кому належать ці труби, — розповів начальник СВ Білозерського відділення поліції Ігор Дем'янюк.

Що ж, стандартне формулювання від правоохоронців, і можна було б погодитися з тим, що на початок слідства мало що відомо, відтак, поліція небагатослівна. Якби не цікава інформація від Білозерського селищного голови. Зізнаюся чесно, розказане Олександром Царюченком мене просто приголомшило. Так, у під­приємця, який розпилює труби, дійсно є дозвіл, виданий ще у 2009 році, але... У документі йдеться зовсім про іншу земельну ділянку.

7 років тому Білозерська селищна рада прийняла рішення продати через аукціон частину давно недіючої зрошувальної системи, яка належить місцевому комунальному підприємству. І практично одразу ж, за словами селищного голови, підприємець вирізав і вивіз зазначені труби. З якого дива через 7 років він вирішив пригнати техніку на ділянку, яка до нього не має жодного відношення, розпилює чужу трубу, прикриваючись «лівими» документами, селищний голова не розуміє.

До того ж, його відверто дивує позиція правоохоронців, яким він ще на місці злочину дав пояснення і першим ділом розповів, що рішення ради у бізнесмена підставне... Але поліція чомусь сприйняла цей факт формально. До чого б це? Звичайний непрофесіоналізм, який безжально просочується і в «мою нову поліцію», чи брати вище — хтось «кришує» знищення зрошувальної системи?

Приміром, юрист Денис Мамонтов впевнений: працює класична схема відчуження майна громади. Все просто — рішення продати труби рада приймає одноразово (і між іншим, воно досить сумнівне: депутати раптом вирішують позбутися частини зрошення, яке могло б принести значно більші прибутки селищу), а використовують його по кругу! Доки наші доблесні стражі порядку розберуться, що до чого, трубу викопають, розпиляють і вивезуть. А склад депутатів давно змінився, гроші за зрошення, яке пустили з молотка, давно проїли... Де ж шукати крайніх? Доводь, громадо, потім у судах, як мовиться, «хто у нас не козел» і що труба взагалі була...

А на Білозерщині, між іншим, зрошувальна система була однією з найпотужніших на Херсонщині (зараз не залишилося нічого). Поряд із селищем розташовувався радгосп-мільйонер, спочатку він мав назву «Батумський», потім — «Україна». Займалося господарство як тваринництвом, так і землеробством. Вирощували зернові та овочі. Зрошення провели з тієї ж причини, що й в інших куточках Херсонщини. Через посушливий клімат у нас регіон як був, так і залишається зоною ризикованого землеробства.

Хай і чорнозем, але без поливу на ньому мало що росте. Як будували меліоративну систему, добре пам'ятає мешканець Білозерки, колишній працівник радгоспу, а нині пайщик Леонід Сікорський:

— Значить, держава виділила кошти. Це зрошення на ті гроші коштувало 3 млн. 640 тис., це зараз десь 3 мільярди, певно. Насосна станція потужна була, 15-й в неї був позивний, та качала воду на друге від­ділення, де я керував. Було 9 дощувалок ДДН 100, 8 — ДФ 120, і «Таврія» була, новітня машина, 800 метрів за­хват, це типу «Кубані», але вона йшла від закритої системи. Ну коли почалася оця реформа при Кучмі, як ліквідували радгосп, почався відкритий грабунок: хто що міг, те й тягнув. Зрошення виривати не можна було за законом, то його передали на зберігання селищній раді...

А рада ж, як бачимо, зрошення зберегла... Разом з поліцією та владою вищого рівня. На жаль, ситуація стосується не лише Білозерщини. Скільки за роки незалежності на Херсонщині викопали зрошення, «живої» сталевої труби, просто заради метало­брухту? Насправді ніхто не відає, бо кожен новий очільник області, голова обласної ради називає свої дані і обіцяє: меліорацію збережемо...

Марина САВЧЕНКО
"Новий День"

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон