Ризикують взимку замерзнути

Під загрозою зриву опинився початок опалювального сезону у Голій Пристані, Олешках та частині Херсона.

Підприємства, які взимку забезпечують теплом домівки жителів цих міст, через борг перед НАК "Нафтогаз України" поки що практично не готові до зими. Монополіст відмовляється підписувати договори на прийдешній опалювальний сезон у разі наявності заборгованості.

Озвучені під час нещодавнього засідання колегії облдержадміністрації цифри свідчать, що найгірша ситуація у Голій Пристані. Там теплопостачанням до квартир і будинків містян займається КП «Міськтеплокомуненерго». За інформацією облдержад­міністрації, воно взагалі не розраховувалося з НАК «Нафтогаз України». А між тим, борг за спожитий газ уже сягає 4 млн. 477 тис. гривень.

— Головна причина такого стану справ полягає в тому, що у 2014—2015 роках не було здійснено відшкодування різниці в тарифах, — пояснює ситуацію голопристанський міський голова Олександр Бабич. — Крім того, вартість газу за цей період неодноразово підвищувалася, а от перегляд тарифів на блакитне паливо для населення ніхто не здійснював.

Олександр Володимирович також розповідає, що за часів попередньої влади тарифи були економічно не обгрунтованими. Також в спадок нинішньому керманичу міста разом із величезною заборгованістю дісталися не менш вражаючі за розмірами штрафні санкції, які необхідно сплатити НАК «Нафтогаз України». Наприкінці літа депутати міської ради вже виділили 250 тис. гривень з бюджету, аби допомогти комунальному під­приємству вибратися з боргової ями. Таку ж суму планується надати «Міськтеплоко­муненерго» під час найближчої сесії.

Крім голопристанських тепловиків, задніх пасуть також олешківське КП «Олешки-Сервіс» та херсонське приватне підприємство «Херсонтеплогенерація». Перше з постачальником розрахувалося лише на 14%, а друге — на 23%.

— Підписання договору з НАК «Нафтогаз України» наразі перебуває під загрозою, оскільки станом на 1 вересня розмір заборгованості під­приємства за спожитий природний газ становить 1,8 млн. гривень, — зізнається олеш­ківський міський голова Дмитро Воронов. — Рівень дебітор­ської заборгованості ще вищий. Це близько 3,8 млн. гривень.

Як і в сусідній Голій Пристані, в Олешках також кинулися рятувати комунальне підприємство шляхом надання фінансової допомоги з міського бюджету. Під час останньої сесії депутати виділили міс­цевому теплопостачальнику 1,2 млн. гривень як компен­сацію різниці в тарифах.

Очевидно, традицію від­шкодовувати збитки комунального підприємства за рахунок коштів платників податків міста складно назвати хорошою ідеєю. Адже люди вже одного разу сплатили за отримане тепло, й цілком можливо, що фінансові втрати теплопостачальника — результат неефективної роботи керівництва підприємства.

Втім, якщо в Голій Пристані перш ніж виділити гроші «Міськтеплокомуненерго» міська влада здійснила аудит, який дозволив виявити причини катастофічного стану та намітити шляхи виходу з ситуації, то в Олешках цим ніхто не переймався. Тож замість того, щоб разом з виконавчою службою активізувати претензійну роботу зі стягнення заборгованості з населення, комунальне під­­приємство просто звикне постійно сподіватися на так звану фінансову допомогу з міської скарбниці.

Вже традиційно проблеми з підготовкою до зими виникли і в Генічеському районі. Тамтешня влада лише не­щодавно почала працювати з ПАТ «Херсон­газ» над розробкою спільного алгоритму дій у разі настання критичної ситуації з постачанням природного газу. Під питанням залишається й ефективність роботи щодо переведення населення на альтернативні джерела теплової енергії. Втім, уже вдалося за­твердити графік обмеження розподілу блакитного палива споживачам Генічеського ра­йону в умовах дефіциту обся­гів видобутку природного газу.

Варто зазначити, що недопрацьовують і комунальники обласного центру. Комплексний показник готовності міста до зими становить всього 81%. Так, до початку опалювального сезону згідно з планом у Херсоні мали замінити 1 км 740 м теплових мереж. Фактично ж необхідний обсяг робіт виконаний лише на 55%. Особливо це стосується мереж котелень комунальної власності, рівень готовності яких становить лише 33%.

Взагалі ж підприємства теплоенергетики області з урахуванням боргу минулих років винні НАК «Нафтогаз України» 90 млн. гривень. Такий борг відкинув Херсонщину з-поміж інших областей на 15-ту сходинку рейтингу рівня оплати за споживчий природний газ, використаний для виробництва теплової енергії. Головне, щоб з настанням зими ці далеко не найкращі показники не вилилися в реальні проб­леми з теплопостачанням і людям не довелося замер­зати у власних домівках.

Ольга ЮЩЕНКО
Новий день

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів