У Херсоні вшанували пам'ять жертв Холокосту

Вчора, 28 вересня вихованці УВО «ХАБАД» разом із учнями 6-А класу херсонської загальноосвітньої школи №47 відвідали меморіальний комплекс, розташований між с. Зеленовкою та Херсоном.

Тут у протитанкових ровах, восени 1941 року за даними проекту «Камені та пам'ять», який присвячений документації імен євреїв, що загинули в період Шоа (Холокосту) нацисти розстріляли 11780 осіб.

За свідченнями Гайченко Михайла, уродженця с. Зеленовка «...мы лично видели, как раненых добивали прикладами, кололи штыками. Вечером, по окончании расстрела, ров был засыпан землей. Как только немцы ушли, мы решили подойти и посмотреть, что там творилось. Подойдя ко рву, мы увидели, что он был немного заброшен землей. Из-под земли виднелись руки и ноги, поверх земли было очень много крови...» (Из книги Б.Непомнящего «Херсон еврейский. Трагедии и судьбы»).

Вихованці УВО «Хабад» прочитали молитву, а учні 6-А за єврейською традицією вшанували пам'ять жертв Холокосту покладанням маленьких камінців навколо меморіальної споруди. Перед юними учасниками заходу виступила вчитель УВО «Хабад» Олеся Чичкань.

Діти активно ділилися враженнями. Виявилося, що в 6-А є учень – Ян Кириченко (на фото нижче -в центрі), бабуся якого Станика Марія, 1922 р. народження, в Голій Пристані в 1942 році допомогла єврейській дівчині Фаїні уникнути нацистської розправи. Нацистські кати вели євреїв на розстріл. Їй вдалося непомітно висмикнути 17-ти річну Фаїну з купи людей. Ризикуючи життям (тим хто ховав євреїв загрожувала смерть), Бабусі вдалося спасти Фаїну, видати її за звичайну робітницю, не єврейку.

Ян дізнався про це від своєї матері. Бабуся пішла з життя кілька років тому, однак сімейна історія про спасіння юної єврейської дівчинки Фаїни продовжує жити в родині Кириченків. За день до виїзду на зеленівський меморіальний комплекс хлопець прийшов зі школи додому і поділився враженнями після класної години, яку провела класний керівник 6-А Н.Олійник по трагічних подіях нацистської окупації. Певною мірою це і зумовило звернення родини Кириченків до сімейних спогадів про Холокост на Херсонщині.

Ніна Василіва Олійник до того ж повідомила, що Ян Кириченко один з кращих учнів класу, прекрасний спортсмен, його батько учасник АТО, брав участь у багатьох військових операціях, захищав суверенітет та територіальну цілісність України.

Меморіальні заходи, які активно проводяться УВО «Хабад» разом із іншими середніми навчальних закладами нашого міста допомагають шкільній молоді засвоїти трагічні уроки минулого, зберегти історичну пам'ять. Вони працюють на комфортне етнокультурне майбутнє Херсонщини.

Георгий БЯНОВ,
Українська миротворча школа

P.S. Організатори та учасники екскурсії висловлюють подяку депутату Херсонської обласної ради Андрію Путілову, який надав безкоштовний транспорт для її проведення.

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів