Чи буде Каховщина з молоком?

Селяни Каховщини у відчаї: закупівельні ціни на молоко від їхніх корів не виправдовують витрат на утримання худоби.Якщо у минулому році за літр свіжого молока закупівельники давали близько чотирьох гривень, то зараз – 2,10-2,20 грн.

При цьому ще й знижується попит, адже у поблизу розташованих молокопереробних підприємств знизилися обсяги продажу своєї продукції, за словами керівників цих підприємств, — через звуження внутрішнього ринку збуту.

Як повідомила «Каховській зорі» спеціаліст з тваринницької галузі управління агропромислового розвитку Каховської РДА, головний зоотехнік району Лариса Бруцька, станом на 1 липня в районі у всіх формах власності нараховується: великої рогатої худоби – 5840 голів, в т.ч.: корів – 3544; свиней – 19870; овець і кіз – 4300; птиці – 495,5 тис. голів. Окрім поголів'я птиці, яке цьогоріч збільшилося на 103,1 тис. голів, всі інші показники кількості худоби в районі, порівняно з минулим роком, знизилися. За перше півріччя 2016р. отримано: молока – 11035 тонн, яєць – 32,2 млн. шт., вовни – 17,1 т, м'яса – 3975 т. Надій на одну корову за цей же термін склав 3251 кг.

У нашому районі два молокопереробних підприємства – Чаплинський молокозавод і Новокаховський сирзавод – регулярно збирають молоко від сільського населення. У Червоному Перекопі (нова назва – Зелений Під) на постійній основі діє молокоприймальний пункт.

Б'є на сполох щодо критичного стану молочної галузі району і Л.Бруцька. «Нині основним виробником молока є особисті селянські господарства. Близько 80% жителів сільської місцевості живуть за рахунок реалізації цього продукту.

Багато людей, особливо взимку, не мають роботи, і коли ціна на молоко падає майже на 45% та становить трохи більше двох гривень за один літр, то стає моторошно від питання: як селянам виживати в такій ситуації... Вільних пасовищ для корів у більшості випадків теж немає – всі землі обробляються. Тому господарям доводиться майже цілорічно купувати корм, ціна на який, на відміну від закупівельної ціни на молоко, без перебільшення, «космічна», — констатує Лариса Володимирівна.

Державної підтримки дрібних тваринників немає, тому й спостерігається все частіше картина, коли, стомившись від такої «боротьби», одноосібник з його двома-трьома-чотирма корівками вирішує залишити тільки одну для задоволення потреб своєї родини, а інших – пустити під ніж. Зниження поголів'я великої рогатої худоби — сумна і, на жаль, прогресуюча тенденція як на Каховщині, так і загалом на півдні України...

При тому, кожен з нас неозброєним оком може засвідчити цей дисбаланс у галузі: при таких низьких закупівельних цінах достатньо побачити ціни на молоко й молокопродукцію у місцевих магазинах, супермаркетах та навіть на базарах. Одноосібникам з прилеглих до Каховки сіл, звичайно, пощастило більше: вони, принаймні, мають змогу за більш-менш сприйнятливою для себе ринковою ціною торгувати молоком та молокопродуктами власного виробництва у місті. А що робити мешканцям віддалених сіл, які насправді опинилися у пастці цін від закупівельника?

З цього приводу зоотехнік управління АПР намагається бути не тільки безпорадним статистом небезпечної тенденції. Ведуться, хоч поки що не дуже успішно, перемовини з керівництвом вищезгаданих молокопереробних підприємств щодо збільшення закупівельної ціни на молоко від каховських селян – останні є приватною власністю, цінову політику, звичайно, встановлюють самі приватники, мотивуючи отриманням вигоди на фоні зменшення ринків збуту та погіршення економічної ситуації у країні.

Зате Л.Бруцька та її колеги плекають надію, що успішною стане спільна робота з деякими сьогоднішніми одноосібниками у впровадженні ідеї створення сімейних ферм у районі (головними умовами для чого має бути наявність не менше семи корів у господарстві та хоча б одного гектара власної землі для паші). Саме з цією метою 17 червня на базі управління АПР був проведений семінар по створенню сімейних ферм.

Приємно констатувати, що, крім обговорення суто теоретичних організаційних питань у цій справі, є пара господарств, які вже розпочали робити певні практичні кроки, хоча, звичайно, труднощів на цьому шляху лежить перед ними немало.

Також із останніх новин тваринництва району – нині розпал робіт із заготівлі кормів. Про їхній результат «Каховська зоря» повідомлятиме на своїх шпальтах пізніше – по їхньому завершенні.

Ірина СОШНІКОВА
"Каховська ЗОРЯ"

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів