"Фінська школа" для херсонських учнів

У селищі Антонівка з'явиться... фінська школа. Фінська — не тому, що в ній викладатимуть мову скандинавського народу чи вчителі з далекої країни там працюватимуть.


Просто саме ЗОШ № 21, розташована на околиці Херсона, виграла унікальний проект — уряд Фінляндії обрав заклад з-поміж 16 в Україні, щоб збудувати тут «зелену школу». На нього скандинави виділили майже 3 мільйони євро. Але що воно таке, «зелена школа»?

Двоповерхова будівля з великими склопакетами, обшита чимось на кшталт вагонки, тільки з дерева (фасад, між іншим, зеленого кольору). З виду, чесно кажучи, нічого особливого. А от в середині — більш цікаво, незважаючи на те, що тут ще повним ходом тривають лицювальні роботи. Вражає простір, видно, що кабінети будуть великі, і запах у них стоїть не токсичної фарби, а свіжої деревини. Валдеко Мікхейм керує будівельниками, сам він — фін і є членом наглядової ради скандинавського підприємства, яке реалізовує проект «Зелена школа» в Херсоні.

Чоловік розповідає: будівлю на 1200 квадратних метрів зведено за європейськими стандартами, винятково з екологічних матеріалів. Споруда нічим не відрізняється від тих, в яких розташовуються школи в Фінляндії. Щоправда, при будівництві українського аналога фа­хівцям довелося помізкувати, не приховує зодчий:

— Якщо у нас лише три місяці більш-менш тепло, решта — суцільна зима, то у вас практично навпаки. У Фінляндії немає сенсу турбуватися про охолодження приміщення, а тут така проблема виникла, і ми її вирішили. Тому в українській «зеленій школі» будуть такі технічні рішення, до яких у себе ми ще не вдавалися, а так, в цілому, будівля ідентична фінським, — підсумував пан Мікхейм.

Пліч-о-пліч з фінськими будівельниками працюють херсонські фахівці, і жодних мовних бар'єрів не виникає, бо керівник на майданчику знає ро­сійську. Скандинави не приховують — сумлінні українці виконали найскладнішу роботу, вони ж самі — здебільшого консультували, як вкладати матеріал тощо. На разі у школі все виконано на 80%. Будівельники мають здати роботу за кілька тижнів до початку навчального року, зокрема, встановити альтернативні джерела споживання енергії — сонячні батареї. 1 вересня за парти у цих класах сядуть 200 дітей.

Антонівську школу під реалізацію унікального проекту, між іншим, першого в Україні, обрали невипадково. У закладі дуже стара будівля, в ній тісняться 270 учнів, серед яких майже 15% — переселенці з окупованих територій. Адміністрація не приховує: могли б прийняти й більше учнів, та нікуди. Тож і вирішили написати проект на будівництво додаткового корпусу. І виграли його! Крім прямих фінських інвестицій, є в ньому, хоч і незначний, але український внесок. Коштом міського бюджету залили фундамент і прокладають комунікації (це понад 2 млн. гривень).

Те, як добудовується «зелена школа», уряд скандинавської країни ви­рішив перевірити на власні очі. До Херсона прибули представники Міністерства закордонних справ Фінляндії, а також однієї з міжнародних організацій, яка теж взяла участь у проекті. Дипломат Юхані Тойвонен не приховує емоцій від побаченого:

— Спочатку я ознайомився з кресленнями школи, та коли будівлю побачив в реальності, вийшло, що вона набагато більша. І взагалі ми були дуже приємно здивовані, побачивши, як реалізовується проект. І для Фінляндії це дуже важливий показник. За останні два роки наша країна підтримала Україну на 20 мільйонів євро.

У журналістів «Зелена школа» викликає двоякі асоціації. З одного боку, такий подарунок для Херсона, звісно, супер. Але ж з іншого... Чому хтось має їхати й будувати нашим дітям, чому Україну не бентежать старі, жахливі школи на околицях Херсона і не тільки? І чи не зажадає закордонний інвестор чогось за свою щедрість від нашої країни?..

Марина САВЧЕНКО
"Новий День"

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів