Співаковський знає як зберегти регіональну освіту і зробити її конкурентоспроможною

Про це і говорили нещодавно у Миколаєві керівники вищих навчальних закладів південних областей під час спільної наради, що відбулася в рамках виїзного засідання Комітету ВР з питань науки та освіти України.

Закон України «Про вищу освіту» через майже два роки після прийняття імплементований лише відсотків на сорок. Він так і не дав вишам проголошеної автономії, натомість його впровадження виявило купу суперечностей як із діючою законодавчо-нормативною базою, так і з реаліями життя.

Тому зараз, коли до прийняття готуються рамковий закон «Про освіту» та кілька спеціальних законодавчих актів про освіту, керівники вишів висловлювали побоювання, що така ж доля спіткає і ці закони. А це означатиме, що освітня реформа принесе не покращення, а погіршення й без того непростої ситуації.

Саме тому керівники вищих навчальних закладів південних областей, звертаючись до присутніх на нараді парламентарів та представників МОНУ, вимагали від них виваженого підходу до підготовки і прийняття законопроектів про освіту.

Зокрема, їх турбує, яким чином запровадження 12-річки корелюється з демографічною ситуацією в країні, яка роль у системі освіти буде відведена коледжам і технікумам, чи чекати на реальну підтримку від держави молодим науковцям.

Говорили також про відсутність концепції оптимізації мережі навчальних закладів, про законодавчі «пастки», які заважають залучати в освіту додаткові кошти та фахівців з реального сектору, про необхідність збереженні інтелектуальної власності ВНЗ тощо.

Цілком природньо, що найбільше обговорюваною була проблема збереження регіональної освіти. Адже підходи до формування державного замовлення, запроваджені колишнім керівництвом МОН, можуть залишити місцеві університети взагалі без студентів.

«При нинішній системі формування держзамовлення, цілком очевидно, що столиця перетягне абітурієнтів до себе, тому нам потрібно відстоювати регіональну освіту», – вважає Олексій Чебикін, ректор Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського. Взагалі, за його словами, на рівні держави необхідна продумана і виважена концепція оптимізації мережі регіональних вишів.

На думку ректора Миколаївського національного аграрного університету, голови ради ректорів миколаївських вишів В'ячеслава Шебаніна, на початковому етапі оптимізації мають бути створені певні умови, які б пом'якшили перехідний період. А далі, за його словами, спрацює природній відбір.

«За нашими прогнозами, достатньо буде трьох найближчих років, коли, з урахування демографічної кризи та впливу іноземних ВНЗ, велика кількість українських вишів буде сама по собі об'єднана. Тим паче, що вже зараз, за статистикою, більше 100 вищих навчальних закладів мають менше 200 студентів денної форми навчання», – зазначив ректор МНАУ.

Необхідно також законодавчо врегулювати питання залучення інвестицій в освіту та налагодження більш тісних взаємозв'язків вишів із реальним сектором економіки. Це допоможе підвищенню якості освіти в регіональних вишах, вважають ректори.

Що ж стосується держзамовлення, то, на думку керівників ВНЗ, його розподіл має враховувати інтереси регіонів хоча б на певний термін, до початку стабільного економічного розвитку держави, коли реальні доходи українців нарешті дозволять отримувати освіту в будь-якому виші країни.

Тобто — проблем існує чимало, і кожна з ним вимагає окремого підходу для врегулювання. Як образно сказав один із доповідачів, освіта є цілісною системою, тож якщо взялися оздоровлювати цей організм, то потрібно оздоровлювати кожен його орган.

Хоча навіть за цих, не надто сприятливих, умов є приклади успішних і конкурентоспроможних навчальних закладів, випускники яких вже зараз користуються неабияким попитом на ринку праці.

Один із таких — Херсонська державна морська академія, де створено сучасну освітню модель, яка забезпечує безперервність освіти і її ступневість у підготовці фахівців. Іноземні інвестиції, залучені до ХДМА, за останні 10 років склали 27 млн. доларів.

Але непродумані реформи можуть вибити грунт з-під ніг навіть у цих нечисленних флагманів освіти. Власне бачення шляхів вирішення проблем освітньої галузі ректори провідних вишів українського півдня виклали у пропозиціях (майже 50 сторінок!), які передали першому заступнику голови Комітету ВР з питань освіти та науки Олександру Співаковському.

«Нам із колегами було цікаво послухати думку освітян, які впроваджуватимуть норми законів, які ми приймаємо. Бо приймати закони через супротив цих людей, приймати закони, які не мають відповідного забезпечення, це – шлях в нікуди.

Саме тому в проекті рішення Комітету ми записали, що МОН повинно надати аналітику щодо економічного, юридичного та фінансового забезпечення впровадження освітніх законів. Не можна приймати такі надважливі закони наосліп.

Лише дослухавшись пропозицій освітян, ми разом із МОН зможемо закласти всі необхідні сутності для стовідсоткової імплементації законопроектів», – сказав Олександр Співаковський у коментарі місцевим ЗМІ після закінчення заходу.

Прес-служба народного депутата України
Олександра Співаковського

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів