У Херсоні не всі готові до самоуправління

Мешканці херсонської п'ятиповерхівки на Бериславському шосе, 8, зібралися для того, аби обговорити можливість створення ОСББ.

Із семи під'їздів будинку, які планується залучити до нової форми управління, у заздалегідь визначене місце і час з близько 150 прийшли лише 56 власників квартир.

Утім, і вони ніби роз­ділилися на два табори: хтось підтримує ідею, а хтось бажає залишити все, як є.

— У мене знайома живе в ОСББ, так там порядок і ремонти всюди, — говорить мешканка будинку Анна Володіна.

— Звісно, спочатку важко, бо доводиться спільними зусиллями надолужувати те, що роками не робили ЖЕКи. Уже давно необхідно було взяти управління будинком у свої руки, але люди у нас бояться всього нового.

Це молодим треба, а мені, пенсіонерці, уже все одно. Треба залишити все по-старому, — заперечує Алла Вожегова. — Я вже стара, навіщо мені ці нові вікна, двері чи труби. Якось жили до цього і далі житимемо...

Очевидно, не усі мешканці багатоповерхівок зрозуміли, що «по-старому» вже не вийде, бо 1 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Відтак, законодавець визначив, що до 1 липня 2016 року органи місцевого самоврядування мають списати з балансу багатоквартирні будинки, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності.

На цьому наголошує якраз керівник ініціативної групи Андрій Бригін: «Ми маємо визначитися в найкоротші терміни, чи візьмемо на себе відповідальність за свій же будинок. Якщо ж ні — за нас це зроблять інші, але тоді нарікати на чималий розмір квартплати і відсутність ремонтів не буде сенсу».

Він також зазначає, що зараз ЖЕКи активно вносять зміни до своїх статутів і перетворюються на управляючі компанії. Це дає їм змогу вже в новому статусі обслуговувати жителів багатоквартирних будинків.

Для того ж, щоб не бути голослівним, Андрій Бригін на збори запросив Ольгу Ревук. Вона вже близько 10 років обіймає посаду голови правління ОСББ «Фактор», тому може по­ділитися практичним досвідом.

Відповідаючи на запитання, які найбільше хвилюють тутешніх мешканців, Ольга Василівна зазначає, що відмовитися від послуг ЖЕКу її будинок вирішив ще в 2006 році. Тоді ж було створено ОСББ, за період функціонування якого вдалося привести до ладу покрівлю, замінити каналізаційні труби у підвалі, встановити на сходових майданчиках металопластикові вікна. Крім того, у всіх під'їздах зроблені ремонти, а прибудинкова територія завжди доглянута та охайна.

— Ми на зборах вирішили, що, окрім голови правління, необхідно взяти на роботу прибиральницю під'їздів, двірника та бухгалтера, — зазначає Ольга Ревук. — Їм ми платимо зарплатню, загальний розмір якої складає близько півтори тисячі гривень на місяць. Якщо ж необхідні послуги сантехніка чи електрика, то з ними заключаємо договір і платимо за фактом виконаних робіт. Квартплату ж встановили на рівні 1 грн. 50 коп. за квадратний метр. На поточні роботи нам цього вистачає, але якщо необхідно здійснити більш серйозні роботи, то додатково здаємо гроші.

Ольга Ревук стверджує, що перевірити, куди йдуть їхні кошти, мешканці можуть у будь-яку хвилину. Крім того, на загальних зборах обирається ревізійна комісія, яка раз на рік перевіряє фінансову діяльність ОСББ.

Учасників зборів також неймовірно турбує питання оформлення субсидії у будинку з новим статусом. Ольга Василівна заспокоює: «Тут ніяких проблем немає, пільговики у будь-якому разі отримують належні їм гроші». Не усклад­нює статус ОСББ і продаж квартири, адже квадратні метри залишаються приватною власністю мешканця.

Також Ольга Ревук зазначає, що після утворення ОСББ мешканці її будинку почали більш бережливо ставитися до речей, які перебувають у спільному користуванні. «Ніхто не псує сходи, не дряпає стіни, не вириває квіти з вазонів на підвіконнях сходового майданчика та не кидає сміття у під'їзді. Коли люди знають, що це за їхні кошти зроблено, то й ставлення зовсім інше», — говорить вона.

— Звісно, у нас ще багато планів, — зазначає жінка. — Треба решітки на вікна встановити, облаштувати від­мостку навколо будинку та козирки на димоходи. Радує те, що багато мешканців небайдужі до загальнокорисної праці і залюбки допомагають.

Ольга Ревук говорить, що часто навіть робітників не доводиться наймати, бо допомогти погоджуються самі власники квартир. Тоді правління приймає рішення про звільнення цих добровольців від квартплати на певний період.

За словами жінки, у її будинку також були жителі, незгодні зі створенням ОСББ. Є такі й зараз, бо завжди зна­йдуться ті, кому щось не подобається.

З необхідністю проведення інформаційної кампанії серед жителів багатоквартирних будинків погоджується й голова Ради голів об'єднань співвласників багатоквартирних будинків при херсонському міському голові, голова правління ОСББ «Фенікс» Оксана Д'якова.

Взагалі ж у обласному центрі за останніми даними вже є 366 таких об'єднань: 77 — у Корабельному, 102 — у Дніпровському та 187 — у Суворовському районах.

Ольга ЮЩЕНКО
"Новий День"

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів