Побори з батьків у школах Херсона – триватимуть...

Кілька десятків років існує проблема «благодійних» внесків на утримання школи або класу, дитячого садка або групи. Про це знають всі.

«Благодійні» внески давно переросли у ранг «обов'язкових». Батьки кількох поколінь учнів невтомно дзвонять у всі дзвони, вимагаючи припинити використовувати їх у ролі «дійних корів».

Але система й структура «благодійництва», яку часто-густо очолюють керівники навчально-виховних закладів або їх прямі підлеглі, впевнено переборює будь-які намагання якщо не зламати її, то хоча б зробити прозорою.

Чи можна стверджувати, що на освітній профіль виділяють достатньо грошей? Звичайно ж, ні. Грошей не вистачатиме завжди, скільки б їх не було. Завжди знайдеться щось таке, що кортить мати, а грошей катма.

Для початку давайте зрозуміємо, а чи насправді можна зламати ті схеми зібрання грошей, які існують зараз? Однозначної відповіді немає. Можна видати черговий наказ, який буде забороняти збирати гроші. Чи буде від діяти? Скоріш це буде профанація. Ще раз сказати: «Заборонено!», не означає заборонити.

По великому рахунку бажання батьків підтримати навчально-технічну базу для свого чада, це нормально. Але, тільки у тому випадку, якщо гроші збирають, облікують і витрачають прозоро, так що б всі знали й бачили куди йде кожна копійка (а не кожна десята).

Що для цього треба? Піти цивілізованим шляхом: створити фонд (а не «прикриття»); визначити мету (гроші можна збирати під певну мету); зібрати гроші через банківську установу (відповідний спеціальний рахунок); витратити благодійні внески за рішенням батьківського комітету, або комітету попечителів (оплатити рахунки з розрахункового рахунку, т.т. через банк) – прозоріше немає куди.

Все стоїть на своїх місцях: жертводавці – бачать зарахування, отримувачі – знають скільки можна витратити, всі – контролюють куди гроші витрачено, установа – оприбутковує отримані послуги або товар. Такий формат роботи фонду одразу «закриває» можливість тринькати гроші як комусь заманеться на ті цілі, які закортить ліва п'ятка Голови Фонду.

Здавалося б, все дуже просто й цілком зрозуміло. Та виявляється не так. У такої системи є противники. Чому? Хто? Самі «педагогічні працівники», які працюють під чітким контролем свого керівництва (що цілком зрозуміло), і це (як не дивно прозвучить) – батьки.

Позиція їх особливо дивує, з одного боку вони заперечують, що така проблема взагалі існує (т.т. гроші з батьків не збирають), з іншого боку вони ж говорять, що гроші збирати треба («...у той час коли держава у такій скруті, треба їй допомагати»).

Чому так ведуть себе окремі батьки? На поверхні три причини: по-перше, у них є можливість платити (їх матеріальне становище це дозволяє); по-друге, вони бояться, що їх дитина буде якимось чином покарана (за те, що батьки мають активну позицію); по-третє, вони (їх діти) мають певні преференції з боку адміністрації освітнього закладу (додаткові пільги тощо).

Ми вже розповідали – в Херсоні оголошено «мораторій» на збір з батьків грошей на будь-які цілі. Результатом такого рішення депутатів ХМР стала робота громадської організації «Общественная безопасность и развитие», яку минулого року створила колишній директор Академічного Ліцею ім. Олега Мішукова, кандидат філологічних наук Тетяна Томіліна.

Людина з понад 20 річним стажем роботи у системі освіти, чітко знала й розуміла про що йде мова. Ліцей, який вона очолила після передчасної кончини його фундатора і незмінного директора, професора, доктора наук, академіка Олега Мішукова був першим, хто створив справжній «благодійний» фонд, який працював всі ці роки саме у той спосіб, про який я говорив вище – через спеціальний банківський рахунок.

За роки існування Ліцей пройшов сотні перевірок (тільки за часів Томіліної, з подачі «друзів», його перевіряли кілька десятків разів) і жодного разу не було знайдено жодного суттєвого порушення фінансової дисципліни – всі гроші витрачалися цільовим коштом.

Не дивно, що чи не перший проект, який запровадила Тетяна Томіліна, як громадський діяч, став проект «СТОП ПОБОРАМ В ШКОЛАХ!». У ході проекту активісти зібрали інформацію про сотні випадків збору «благодійних» грошей з батьків у «обов'язковому» порядку з витрачанням їх у невідомому напрямку.

Ще минулого року, наводячи підсумки заходу для місцевої преси, Олександр Гуляев – громадський діяч, активіст руху «Громадська безпека та розвиток» навів жахливі цифри. Виявляється у Херсоні, за один навчальний рік збирають: «С родителей собирают порядка 25 миллионов черных неучтенных гривен», і це притому, що з міського бюджету на утримання всієї сфери освіти, лише на цей рік направлено 677 713 987 гривень, або 41% всього бюджету міста (зарплати, нарахування, комунальні витрати тощо).

Провівши аналіз тільки одного «фонду», активісти з'ясували, що офіційно по його рахунках пройшло 80 тисяч, у той час як витрат задекларовано на 280 тис. грн.

Звідки «зайві» гроші? Чорний, неврахований «нал». От вам і відповідь чому система працює: вона живе й живиться за рахунок не облікованих грошей. Звісно, ми можемо ставити питання: чи всі гроші витрачаються за призначенням; чи всі йдуть на дітей, а не на «упорядників»?

Представники громадської організації запропонували створити спеціальну комісію, яка б зайнялася перевіркою піднятих питань. Комісія була утворена, але ініціаторів до участі у її роботі не запросили.

Натомість включивши до її складу тих, хто прямо або опосередковано підконтрольні владі: директори шкіл, працівники шкільних установ, батьки з «лояльних» (як стверджують активісти) батьківських комітетів, які вважать, що гроші треба й далі збирати у існуючий спосіб.

Якими будуть висновки роботи комісії? Поки зрозуміти важко. Відомо, що проект рішення для депутатів міської ради по «благодійних» фондах доручено готувати міському управлінню освіти.

Яке рішення приймуть депутати дізнаємося наступного тижня. 28 квітня, за три дні до Пасхи, у «чистий» четвер, депутати зберуться на чергову сесію, під час якої начебто планують розглянути й це питання.

Як ви думаєте, херсонці, чи стане четвер насправді «чистим», чи це буде чергове «чистилище»?

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів