Зміни до Закону про вищу освіту – вчасні і потрібні

Зміни, внесені до Закону «Про вищу освіту», мають нівелювати пряму залежність між кількістю науково-педагогічних працівників ВНЗвід чисельності здобувачів вищої освіти у виші. Це давня і відома проблема, але відтепер є надія на її розв'язання. Про що йдеться?

Декларативну норму про те, що вищі навчальні заклади мають право формувати та затверджувати власний штатний розпис відповідно до законодавства (п. 5 ч. 2 ст. 32 Закону «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII), доповнено: «При зменшенні чисельності осіб, які навчаються за кожною освітньою програмою, у межах 20 відсотків чисельності, визначеної на початок навчання за цією програмою, штатна чисельність науково-педагогічних працівників не скорочується» (згідно із Законом № 1017-VIII від 18.02.2016, нова норма діє з 13 березня 2016 р.).

Із чим пов'язані зміни? За чинною нормативно-правовою базою кількість штатних посад науково-педагогічного складу ВНЗ державної форми власності напряму залежить від чисельності здобувачів вищої освіти у виші.

Питання визначення нормативів чисельності осіб, які навчаються, на одну посаду науково-педагогічного працівника у ВНЗ державної форми власності, врегульовані постановою КМУ від 17.08.2002 № 1134 «Про затвердження нормативів чисельності студентів (курсантів), аспірантів (ад'юнктів), докторантів, здобувачів наукового ступеня кандидата наук, слухачів, інтернів, клінічних ординаторів на одну штатну посаду науково-педагогічного працівника у вищих навчальних закладах III і IV рівня акредитації та вищих навчальних закладах післядипломної освіти державної форми власності» (далі — Постанова № 1134).

Штатна чисельність науково-педагогічних працівників ВНЗ III і IV рівня акредитації та ВНЗ післядипломної освіти державної форми власності, визначена згідно із затвердженими цією постановою нормативами, є граничною (п. 3 постанови).

Власникам ВНЗ III і IV рівня акредитації та ВНЗ післядипломної освіти комунальної і приватної форми власності рекомендовано під час встановлення штатної чисельності науково-педагогічних працівників застосовувати нормативи, затверджені пунктом 1 та підпунктами "а" і "б" пункту 2 цієї постанови (п. 5 постанови).

Безумовно, визначення таких нормативів в ідеальному варіанті виглядає логічним і обґрунтованим. Так, не вважатиметься нормальною ситуація, за якої, наприклад, навчання 10 студентів за рахунок державного бюджету провадитимуть 30 науково-педагогічних працівників.

Утім, безумовне дотримання вимог Постанови № 1134 призводить до такого стану речей, коли відрахування студентів, які не бажають набувати належного рівня знань та показують низькі, а то й незадовільні результати, автоматично зумовлює скорочення штатних посад викладачів, та, як наслідок, — їх наступне звільнення.

Оскільки залишитися без засобів існування педагоги, звісно, не хочуть, то з огляду на можливе скорочення змушені виставляти позитивні оцінки недбалим студентам, які або не бажають, або неспроможні отримати необхідний рівень знань.

У підсумку маємо, що маємо: дипломованих фахівців, які вважають за щастя влаштуватися «менеджерами із продажів» у крамнички, що продають гаджети для мобільних. Адже непридатність до роботи за фахом виявляється у перші хвилини співбесіди з потенційним роботодавцем.

Зміни до Закону про вищу освіту – вчасні і потрібні. Тож, сподіваємося на дієвість їх реалізації.

Гаряча Лінія Кадровика

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон