Сільські громади Херсонщини «тікають» з районів у пошуках кращого життя

Адміністративний кордон – не перешкода. Проти бюрократичної сваволі, занепаду економіки та медицини люд на Херсонщині «голосує ногами».

Не вступаючи більше в жодні перемовини з чиновниками, цілі сільські громади налаштовуються на втечу з тих районів, які вважають для себе абсолютно безперспективними.

«Першою ластівкою» стало село Каїри, три з лишком тисячі мешканців якого навідріз відмовилися створювати об'єднання громад на базі районного центру – селища Горностаївки.

І висловили цілковиту готовність об'єднатися із селищем Любимівка у сусідньому Каховському районі. Причому «втікачі» запевняють: цей крок – добре продумане рішення, а не спонтанний протестний акт.

«Стільки злиднів ми не потягнемо»

- Наш районний центр довели до повного занепаду, повністю знищивши промисловість. Із тамтешніми чиновниками спільної мови не знаходимо – у них мізки на реформи, схоже, геть «не заточені». Поїдеш до районної лікарні, а там гарних спеціалістів не дошукатися: хто помер, хто на пенсію пішов, і для молодих стимулів жодних.

То яка ж медицина без лікарів? Але остаточно терпець нам урвався, коли районна влада стала ще торік настійливо пропонувати «добровільно-примусові» входини Каїрів до об'єднання у складі майже трьох десятків сіл із центром у тій-таки Горностаївці. Порахували, і вийшло, що на ці тридцять сіл лише два члена об'єднання сяк-так спроможні себе утримувати.

Отже, новостворена громада стільки злиднів у краще життя просто не витягла б, - зізнається голова села Каїри Анатолій Тарасенко. – Вивчили чотири варіанти об'єднання, і обрали той, що з центром у Любимівці. Це всього сім населених пунктів компактно розташованих вздовж узбережжя Каховського водосховища.

Є можливість спільно розвивати рекреаційну сферу, до того ж, у нас є потужне сільськогосподарське виробництво, а в Любимівці – кілька переробних цехів та підприємств. І добиратися туди всього якихось дев'ятнадцять кілометрів.

Сусідів з іншого району приймуть охоче

Каїри – село козаче. За народними переказами, його заснував запорізький козак Каїр, і люди тут живуть вільнолюбні. Мають намір відокремитися, і стоятимуть на своєму будь-що – жодні умовляння посланців з райцентру не подіяли. Та й у Любимівці об'єднуватися з Каїрами погодилися, і процес уже «запустили». Селищний голова Сергій Коновалов каже, що економічна та соціальна сфера тут за потреби цілком подужає обслуговування сусідів.

- Маємо всього по два: дитсадків і шкіл, лікарських амбулаторій, навіть бібліотек дві. Є комбікормовий завод, маслоцех и сироробний цех, а магазинів аж дев'ятнадцять. У нас не селяни тікають жити до великих міст, а мешканці Каховки переїжджають до Любимівки.

Адже в райцентрі житло коштує в два-три рази дорожче, ніж у нас, тоді як дорога туди займає заледве хвилин із десять, - розмірковує Сергій Коновалов. – З проїздом також жодних проблем: автобус із Каховки йде до Каїрів саме повз Любимівку, і домовитися з АТП, аби він робив у нас додаткову зупинку, можна легко.

Хто ще на прорив піде?

У Горностаївській райраді та райдержадміністрації коментувати «втечу» Каїрів не хочуть, нагадуючи, що об'єднання громад – справа добровільна. Втім, якщо приклад одного села за принципом «прориву греблі» наслідуватимуть інші, то з громадами можуть піти й кошти державних субвенцій, що їх виділяють з бюджету на медичне обслуговування, освіту, культуру, соціальний захист та «комуналку».

Отож, чиновникам, котрі працюють у відповідних відділах та управліннях, просто не буде чим керувати. Вони лише плодитимуть папірці та марно проїдатимуть кошти платників податків. Тому надалі цілком логічно постане питання ліквідації таких районів, як адміністративних одиниць. І на Херсонщині це навряд чи буде один тільки Горностаївський район.

Сергій ЯНОВСЬКИЙ
Голос України

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів