«Антибутербродна» стратегія в Херсоні

В Україні уряд взагалі припинив оплачувати з бюджету дитяче харчування учнів перших-четвертих класів. А от у Херсоні бюджетні витрати на дітей тільки збільшують. Економити на дітях не хоче муніципальна влада.

Менше грошей – більше пільг

В Україні уряд взагалі припинив оплачувати з бюджету дитяче харчування учнів перших-четвертих класів. А от у Херсоні бюджетні витрати на дітей тільки збільшують. Минулого року, приміром, до соціально вразливих категорій юних «пільговиків», з чиїх батьків грошей за обіди взагалі не беруть, додали синів та дочок бійців ЗСУ і добровольців, загиблих на АТО.

Цьогоріч від оплати не тільки в школах, а й у дитсадках звільнили взагалі усі родини, де чоловіки пішли воювати на східному фронті. Їхні жінки, котрі зосталися вдома виховувати малечу, таке рішення муніципальної влади зустріли із щирою вдячністю. Кажуть, пільга хоч трохи допоможе звести кінці з кінцями – зараз для господинь це ой як непросто.

"У мене чоловік – старший прапорщик батальйону Національної гвардії України. В ротаціях на АТО був уже двічі. До обіцяного підвищення його посадовий оклад був усього півтори тисячі гривень. Моя зарплата, як фармацевта у приватній аптеці, ще 1300 гривень. І на ці гроші «тягнемо» двох дітей – 8-річну донечку та 11-річного сина.

Аби вони у школі не перебивалися бутербродами та фастфудом, і не псували собі шлунки, оплачуємо гарячі обіди. На старшого близько чотирьохсот гривень виходило, а якщо довелося б платити ще й за харчування доньки у молодшій школі, то взагалі не знаю, як би звели кінці з кінцями – адже й так економимо на всьому, окрім дітей. Тепер за обіди для обох наших школяриків платити не треба, і це для нашої сім'ї дуже суттєва підтримка, - розмірковує дружина херсонського нацгвардійця Ганна Малюк.

Чи дуже витратна додаткова пільга для міської скарбнички? Авжеж, ні, стверджують у міському управлінні освіти. За даними освітянського відомства, у Херсоні вона поширюється всього на 44 малюки дитсадівського віку, і на 150 школярів. З розрахунку близько десяти гривень за обід на одну особу виходить, що на місяць потрібно менше сорока тисяч гривень. Таку суму скарбничка «потягне». Складніше – із гарячим харчуванням для всіх учнів перших-четвертих класів. Їх тільки в обласному центрі – 12755.

Факт. У перших-четвертих класах всіх шкіл Херсонщини навчається 42 101 дітлахів. З них правом на пільги з оплати харчування користується 563 сироти, 2452 дитини з малозабезпечених родин, і 1229 дітей, позбавлених батьківської опіки. Дані управління освіти і науки Херсонської облдержадміністрації.

Їжа чи гроші?

Виконувач обов'язків заступника міського голови Херсона Сергій Черевко повідомив, що на оплату обідів для учнів молодших класів у поточному потрібно понад 29,5 мільйонів гривень. Зі слів Сергія Миколайовича, ці кошти у бюджеті «зарезервували». А от як саме їх будуть витрачати – депутати міськради ще дискутують.

Хтось упевнений, що пільгу треба «монетизувати», й переказувати батькам як адресну соцдопомогу, хтось так само гаряче агітує за збереження існуючого механізму, тобто за тендери на організацію харчування школярів. І оплату харчування з бюджету тим підприємствам-підрядникам, котрі в цих тендерах перемогли. Що ж до переважної частини батьків, директорів шкіл та управлінців від освіти, то вони дружно виступають за централізовану систему фінансування.

"Батьки не всі однакові, та й пріоритети в них різні. Хтось дасть дитині грошей у школу, аби син чи донька розрахувалися за обід. А хтось пустить їх на оплату кредитів чи на горілку, а малеча буде тинятися школою, і дивитиметься голодними очима на своїх ровесників, у кого батьки виявилися турботливішими. Чи купить собі якихось сухариків із солодкою «шипучкою» - здоров'я псувати. Така «організація» не піде на користь ні дітям, ні суспільству", - переконаний начальник управління освіти Херсона Юрій Ніконов.

Так чи інакше, перспективи існування дитячого харчування коштом місцевого бюджету у Херсоні залишаються непевними. Адже місцева громада бере на себе не тільки його оплату, а й компенсацію витрат на перевезення «пільговиків» у громадському транспорті – автобусах, тролейбусах, навіть «дачних» пасажирських суднах. Це ще понад 17 мільйонів гривень.

А є ще й утримання ПТУ, шкіл спортивних товариств, які раніше також фінансували централізовано. Фактично, додатковий тягар «соціалки» майже повністю «з'їдає» кошти, що мали б іти на розвиток комунальної інфраструктури, проекти у галузі туризму, культури. Тобто цьогорічний кошторис Херсона, переобтяжений фінансуванням пільг, перетворюється на «бюджет проїдання».

Сергій ЯНОВСЬКИЙ

"Голос України"

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів