Хтось знову хоче заробити на батьках випускників?

Хто про що, а голий про баню... Кожен рік, у січні, для батьків цьогорічних випускників середніх шкіл настає момент «істини».

Час взяти серце у кулак і почати готуватися до найстрашнішого випробування у "батьківському житті" – випускний...

І якщо батьки юнаків, ще більш менш спокійні, як правило у них немає проблеми із тим, якого кольору вибрати шкарпетки та костюм (дай Боже заставити його одягнути взагалі), то у батьків юнок проблем «повний рот»: колір, фасок, плаття, панчохи, зачіска, марка туші для вій...

І все це коштує чималих кошів... А ще банкет, а ще подарунки вчителям, школі, директору... А ще зустріч першого дорослого «сходу сонця»... Одним словом, тільки й встигай, що діставай грошики...

А тут ще одна проблема – пробне зовнішнє незалежне оцінювання, за яке треба платити.

Мода на платні «пробні» ЗНО з'явилася 3 – 4 роки тому, яку неодноразово визначали як корупційну складову, на якій заробляли чиновники від освіти. Участь у «пробному» ЗНО, як заявляють деякі «фахівці від освіти» (це вони себе так називають), дає дитині можливість: адаптуватися, підготувати себе психологічно, набути відповідні навички тощо.

Правильно. Але чи потрібно за це здирати гроші з батьків? Не забуваємо, що якщо основна сесія ЗНО буде проходити безкоштовно, то за «навчальну», батькам слід викласти по 111 грн, за кожний предмет (їх два), а отже з домашнього бюджету ще мінус 222 грн.

Чи є сенс тратити гроші? Питання: на який «ляд» це потрібно дитині? Набуття знань щодо того, як буде проходити основна сесія? А що, невже так важко просто розписати послідовність дій, які відбуваються під час ЗНО? Невже важко викласти це у Інтернет для того, аби кожен, безкоштовно, міг із цим ознайомитися? І знати, як це буде проходити.

Від того, що дитина прийде на «тренерувальне» випробування, вона все одно не набуде досвіду, як побороти внутрішнє хвилювання, адже його не буде – це тільки імітація. Справжній адреналін буде бити у мозок у день справжнього іспиту. Як побороти острах того, що ти чогось не знаєш, чи не правильно відповіси на запитання? Відповідь відома просто зараз – треба вивчити... Або покластися на Випадок (тільки дітям цього не говоріть), або Її Величність Долю, і 50% успіху вже забезпечено.

Отже, навіщо витрачати гроші? Навіщо заздалегідь напружувати нерви випускникам, а їх батькам спустошувати гаманець? Якщо у дитини є знання, вона й так відповість на всі запитання тестів. Якщо їх немає? За 222 гривні ви отримаєте тільки підтвердження цього, і не більше.

Не набуде майбутній випускник і поняття як оцінюють його відповіді, аби, скажімо, підлаштуватися під формат перевірки, адже правильність відповідей на «пробному» тестування випускник буде перевіряти сам – йому дадуть дешифровані правильні відповіді (по закінченні проходження випробування).

Я переконаний, що треба запроваджувати і розповсюджувати досвід справжніх вчителів, які без всяких грошей і примусу, проводять «тренінги» для свої учнів.

Я знаю, є вчителі, які на власний розсуд і за власної ініціативи, маючи досвід роботи на пунктах ЗНО у минулі роки, проводять для своїх класів елементарні навчання: як зайти, як подати документ, на що звернути увагу, як розрахувати час на іспиті. Ось це практика. Це насправді дає практичні знання щодо проходження механізму проведення ЗНО. І головне, що за це не треба платити зайві гроші. Нажаль, таких вчителів мінімум.

Неодноразово доводилося чути від батьків, що у школах часто-густо зустрічається інша картина: вчителі вимагають аби учні записувалися на «пробне» ЗНО. Іноді, особливо у районах області, батьків та дітей лякають тим, що хто не пройде «пробне» (платне) ЗНО, того чекають неприємності під час основної сесії! Не вірте, все це брехня!

Нагадую: проходження «пробного» ЗНО не є обов'язковим. Вчителі не мають права вимагати від дитини брати участь у цьому дійстві. Неучасть учня у «пробному» ЗНО ніяким чином не відіб'ється на проходженні ним основної сесії. Участь у «пробному» ЗНО у будь-який спосіб не фіксується у співвідношенні до основної сесії.

Усі твердження окремих педагогів про те, що не участь у «пробному» (платному) ЗНО, якимось образом може відбитися на результатах основної сесії, є не більш ніж введенням абітурієнтів у оману, а можливо й носить корупційну складову, адже педагоги, які беруть участь у «пробному» ЗНО одержують за це оплату.

Тож, шановні батьки, бабусі й дідусі, майбутні випускники: не слід сприймати це, як обов'язкове дійство. Якщо у вас є зайві гроші, і ви насправді хочете їх витратити на самозаспокоєння – зробіть це. Якщо ви вважаєте, що 222 грн краще витратити на репетитора чи на їжу для родини, зробіть саме так.

Шановні батьки, не бійтеся, що вашу дитину якимось чином покарають і «зріжуть» бал при проходженні основної сесії ЗНО. Знайте, всі завдання, крім української мови, перевіряють машини, а їм все одно, були ви на «пробному» ЗНО чи ні, вони про це ніколи не дізнаються.

Що ж стосується української мови, то її будуть перевіряти не в сусідньому класі куми чи свати вашого директора школи, їх будуть перевіряти висококласні фахівці з іншого регіону. Якого саме? Директору вашої школи це не відомо, то ж, не хвилюйтеся, що таким чином хтось може вплинути на кінцевий результат вашого чада.

Я бажаю випускникам веселого «останнього» дзвоника та успішного проходження ЗНО.

Шановні батьки, бережіть нерви і гроші! Вони вам ще знадобляться! Хай щастить!

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів