Херсонцям про зарплату в конверті

Чи задумувались громадяни, що приховано за зарплатою в "конверті"? Протягом багатьох років органи державної влади нашої країни працюють над тим, як вивести зарплати із тіні і припинити практику їх видачі в "конвертах".

Є немало підприємств, особливо серед представників малого бізнесу, які платять своїм працівникам дві заробітні плати: офіційну та неофіційну, так звану у "конверті". А є й такі, що платять лише неофіційну. В більшості випадків, рішення про виплату зарплати в "конверті" приймає сам роботодавець.

Але, при прийомі на роботу нових співробітників, їм самим пропонують визначити, яку зарплату платити – нижчу офіційну або вищу в "конверті".

Крім того, в першому випадку роботодавець пропонує самостійно сплачувати податки із заробітної плати. І, щоб не сплачувати додаткові кошти, працівники вибирають друге, не задумуючись про наслідки.

Це вигідно роботодавцю, і працівник, ніби, не ображається, оскільки йому надається можливість заощадити на податках, які утримуються із заробітної плати. Тільки, чомусь ні керівники підприємств, ні їх працівники не замислюються про наслідки, які можуть виникнути...

Небезпека "тіньової" зарплати, як і "тіньової" зайнятості, полягає не стільки у тому, що бюджет недоотримає кошти, не сплачуються відрахування до Пенсійного фонду, а скільки в тому, що люди не матимуть змоги отримати пенсійну виплату та інші соціальні виплати, які відповідатимуть рівню реальної зарплати.

Отримання заробітної плати в "конверті" – це, перш за все, удар по пенсійних накопиченнях громадян та позбавлення можливості набути страховий стаж.

Якщо роботодавець вирішив платити вам частину заробітної плати офіційно, ви повинні пам'ятати, що нарахування внесків на обов'язкове соціальне страхування він здійснить тільки виходячи з офіційної суми заробітної плати. Тому, у разі звільнення з роботи або при виникненні проблем зі здоров'ям, ви отримаєте компенсаційні виплати і оплату лікарняного листа не в повному розмірі, а тільки із розрахунку офіційної фактичної зарплати.

Таким чином, влаштовуючись на роботу, людина повинна чітко усвідомлювати, якщо зарплату виплачують в "конверті", то це означає, що роботодавець не укладе трудовий договір і працівник не отримає:

- гарантованого розміру заробітної плати (зокрема розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплати, надбавки і заохочувальних виплат);

- соціальних гарантій, передбачених законодавством;

- права на відпустку, в тому числі на відпустку по вагітності і пологах;

- права на оплату лікарняного листа;

- права на охорону праці;

- права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань;

- фахівця можуть звільнити у будь-який момент.

Шановні громадяни! Задумайтесь над своїм майбутнім, заздалегідь подбайте про своє гідне пенсійне забезпечення.

Начальник відділу контрольно-перевірочної роботи
управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні
Юлія Павлівна Караулова

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів