До садочка - кроком руш!

Відчуття дитини, яка вперше переступає поріг дитячого садочка, можна порівняти хіба що з тривогою батьків, котрі вперше її туди привели. Як правильно підготувати малюка до дошкільного навчального закладу?

Що необхідно розповісти дитині та чим її заспокоїти? Як уникнути ситуації, коли малюк під час прощання з мамою, починає плакати? Відповіді на ці та інші запитання спробував знайти кореспондент «НД».

Підготовка до великої подорожі

Перш за все батькам треба обрати садочок, до якого вони віддадуть малюка. Розташування, район міста, рекомендація знайомих та друзів — тут грає роль багато факторів. Однак рішення залежить лише від мами й тата, тому до цього треба поставитися відповідально. Батьки повинні позна­йомитись з адміністрацією ДНЗ, поспілкуватися безпосередньо з вихователями, які будуть у вашої дитини тощо.

— Розкажіть дитині, що таке садок, навіщо туди ходять діти, чому ви хочете, щоб малюк пішов туди, — радить завідуюча Херсонського ДНЗ № 31 «Теремок» Тетяна Лісова. — Розповідайте рідним і знайомим у присутності малюка про свою вдачу, кажіть, що пишаєтеся своєю дитиною — адже її взяли до ДНЗ. Через деякий час малюк сам з гордістю говоритиме про те, що скоро на нього чекає садочок. Ваше чадо робить лише перші кроки на своєму життєвому шляху, садочок має відкрити йому великий і неповторний світ, тож підготуйте його до цієї подорожі.

Розповідь про заклад повинна бути невеликою, але зрозумілою дитині. Наприклад: «Дитячий садок — це такий великий будинок, куди мами і тата приводять своїх дітей. Тобі там дуже сподобається: там багато інших діточок, які все роблять разом: їдять, граються, гуляють на вулиці. Замість мене там буде з тобою вихователька, яка піклуватиметься про тебе та інших малюків. У садочку багато іграшок, там чудовий майданчик, можна грати з іншими дітьми в різні ігри».

Фахівці радять постійно налаштовувати малюка на позитивний настрій. Говорити про те, що чекає на нього в ДНЗ: вранці під веселу музику з усіма дітками робити зарядку, грати, малювати, ліпити з пластиліну, вирізати, клеїти тощо. Детально розкажіть дитині про режим дитячого садка: що, як і в якій послідовності вона там робитиме. Запитайте потім, чи запам'ятав малюк, що він буде робити після прогулянки, куди складатиме речі, хто йому допомагатиме роздягатися і що він робитиме після обіду.

— У дитячому садку малюків зазвичай лякає невідомість. Коли дитина бачить, що очікувана подія відбувається так, як було заздалегідь «обіцяно», — вона почувається впевненіше, — говорить вихователь-методист ДНЗ № 31 Тетяна Моісєєва. — Поговоріть з дитиною про труднощі, які можуть виникнути. Скажіть, до кого звернутися по допомогу, як це зробити. Наприклад: «Якщо ти захочеш пити, підійди до вихователя і скажи: хочу пити». Однак не створюйте в дитини ілюзій, що все буде виконано на її першу вимогу. Поясніть, що в групі багато дітей і іноді доведеться зачекати своєї черги.

Розлука з мамою та адаптація

Спеціалісти стверджують, що в першу чергу до розставання необхідно підготуватися батькам, а потім вже дитині. Існують різні думки про те, чи варто перебувати мамі поряд з малюком в початковий період адаптації до ДНЗ. Здавалося б, що тут поганого, якщо мама відвідує садок разом з дитиною? Всі задоволені, малюк не плаче, мама спо­кійна. Але тим самим неминуче розставання тільки затягується.

— Інші діти, дивлячись на чужу маму, не можуть зрозуміти: а де ж у такому випадку моя? — продовжує Тетяна Моісєєва. — В групі тоді починається, м'яко кажучи, безлад. І діти зосереджують увагу на цьому, про які ж тут ігри та розваги, а тим паче навчання, може йти мова? Тому буде краще для всіх, якщо з першого ж дня дитина спробує залишитися в групі без опіки мами. А вихователі візьмуть турботу про малюка в свої руки.

Розробіть разом з дитиною нескладну систему прощальних знаків уваги. Наприклад, поцілуйте її, помахайте рукою, після чого спокійно заведіть до садка. При цьому не треба вагатися! Дитина чудово відчуває, коли батьки сумніваються в доцільності виховання в дитсадку. Будь-які ваші сумніви малюк зуміє використати для того, щоб залишитися вдома.

Особливу увагу необхідно приділити іграшкам. Фахівці радять обрати одну, з якою дитина ходитиме до садочка. При цьому малюк має розуміти, як просити (а не забирати) іграшки в інших дітей. Навчіть дитину знайомитися з однолітками, звертатися до них на ім'я, пропонувати іграшки. Не зайвим буде знайомство з батьками інших малюків.

Дитина звикне до дитсадка швидше, якщо зможе налагодити стосунки з великою кількістю дітей і дорослих. Допоможіть їй: називайте інших дітей у присутності вашого малюка на ім'я. Запитуйте вдома про нових друзів.

— Якщо вас щось турбує, не потрібно панікувати, — стверджує завідувач ДНЗ № 31 Тетяна Лісова. — Досконалих людей немає. Будьте терпимі до інших. Будь-яку проблему і ситуацію можна вирішити, зверніться до вихователя, до адміністрації ДНЗ. Зробіть це в м'якій формі, адже за розвитком подій тепер спостерігає ваша дитина — не треба її засмучувати. Ніколи не лякайте дитину садочком! Малюк має відчувати комфорт і радість у новому для нього середовищі, підтримайте його. Нехай ваша дитина відчує себе в дитячому садку членом дружнього колективу. Дайте синові чи донечці шанс відкрити для себе новий і цікавий світ дитинства!

Олена КУЧЕРЯВА

"Новий День"

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: i-atanasov@bigmir.net, контактиархівТеатр Куліша - Херсон