"Скорочення" шкіл неминуче

Через провал оптимізації шкільної мережі у Каховському районі місцеві освітяни ризикують залишитися без заробітної плати, а самі заклади — без коштів на існування.

З вимогою залишити в селі 11-річну загальноосвітню школу і не реорганізовувати її в початкову ЗОШ перед депутатами Каховської райради виступили жителі Заозерного. Відповідне звернення підписали близько 300 чоловік.

— Наша школа нова, світла, простора, збудована в 1981 році. За рахунок батьків нещодавно був зроблений ремонт внутрішнього туалету, в трьох кабінетах встановлені метало­пластикові вікна, — перерахувала переваги закладу секретар Заозерненської сільради Олександра Пшенична. — Якщо ж наші діти будуть їздити на навчання до Червоноперекопської школи, їм доведеться вставати до 6-ї ранку, вони будуть виснажені морально і фізично. А наше село може взагалі зникнути з карти.

За її словами, Заозерне вже має негативний досвід оптимізації дитсадка (на фото). Тепер на місці до­шкільного закладу суцільні руїни.

— Яким би болючим не було для нас це питання, але ми змушені створити оптимальну мережу навчальних закладів через зміну механізму їх фінансування, — констатує заступник голови Каховської райдержадміністрації Ольга Вакулич. — З 20 шкіл ра­йону малокомплектними є 6. У них навчаються менше 100 дітей. Аби профінансувати їх, нам доводиться надати їм частину коштів, які мали б отримати інші школи. Приміром, Чорнянська ЗОШ, у якій навчається 343 учні, повинна отримувати 4,3 млн. грн. на рік. Натомість їй виділяється лише 3 млн. грн. Любимівська ЗОШ №1 повинна фінансуватися на 3,6 млн. грн., а по факту отримує тільки 2,7 млн. грн. Цю різницю — понад 2 млн. грн. — ми змушенні спрямовувати на малокомплектні школи у Волинському, Заозерному, Софіївці, Новокам'янці та інших селах. Але навіть це не гарантує забезпечення високого рівня освіти у цих закладах.

Крім того, за словами голови РДА Валерія Салтикова, Каховський ра­йон уже використав 26 млн. грн. із наданої державою у 2015 році субвенції на освіту розміром 41 млн. грн. Тож наявних коштів просто не вистачить на зарплату вчителям, харчування учнів початкових класів та інші елементарні потреби шкіл.

— Після об'єднання територіальних громад ми не зможемо перерозподіляти кошти на утримання малокомплектних шкіл. Тож тоді Чорнянка отримає належні їй 4,3 млн. грн. на школу, а Любимівка — 3,6 млн. грн. Це може статися вже з 1 січня 2016 року. А школи у тому ж Волинському або Заозерному отримуватимуть коштів не стільки, скільки їм потрібно, а відповідно до кількості учнів. А цього не вистачить навіть на зарплату вчителям! — додає Ольга Вакулич.

Тому райдержадміністрація запропонувала провести оптимізацію за­кладів шляхом переведення у статус початкових загальноосвітніх шкіл І—ІІІ та І—ІІ ступенів у Новокам'янці, Заозерному і Софіївці. А діяльність школи у Волинському через малу кількість дітей і майже нульову народжуваність у цьому селі запропонували взагалі призупинити. Навчання учнів оптимізованих закладів обіцяли організувати в сусідніх селах шляхом підвезення їх на шкільних автобусах.

— Немає школи — немає села, — відповіли на це представники сіл, яким загрожує оптимізація закладів. І виступили категорично проти пропозиції районної влади.

— Ми дуже просимо залишити дев'ятирічку у Софіївці хоча б до створення нової об'єднаної громади, — відзначила голова Василівської сільради Тетяна Шутько. — На цю школу не вистачає 300 тис. грн. — можливо, нам допомогли б земле­користувачі, оплативши наперед орендну плату.

— У нашому бюджеті є близько 600 тис. грн. вільних залишків. Може, ми теж могли б їх спрямувати на утримування школи? — доповнила секретар Новокам'янської сільради Віта Прийма.

— Бюджетний кодекс це категорично забороняє. Сільради мають право фінансувати лише школи І ступеня, а також допомагати з харчуванням дітей і ремонтами закладів. Усе! Великі ж школи не можуть бути «спонсорами» маленьких, як це є нині, — заперечила начальник фінансового управління Каховської РДА Ірина Єремейчук.

Відкинули аргументи райдержадміністрації і депутати Каховської райради. На своїй сесії 31 липня вони наполягли на поіменному голосуванні даного питання і в результаті зняли його з розгляду. Проте де взяти відсутні кошти (а їх потрібен не один мільйон гривень!), народні обранці не сказали. Популізм узяв гору над здоровим глуздом.

— Через такі дії депутатів постраждають вчителі, яким доведеться йти у відпустки за власний рахунок на 2 або більше тижнів, бо бюджетних коштів на школи все одно не вистачить, — прокоментував «Новому дню» Валерій Салтиков. — Їх не вистачить, навіть якщо ми виділимо ті 550 тис. грн., на які перевиконано наш районний бюджет у поточному році. Але ж гроші потрібні не лише освіті, а й медицині, управлінню соцзахисту тощо. На жаль, на сесії райради перемогли емоції: мовляв, депутати більше люблять дітей, а РДА менше. Але навряд чи це чимось допоможе закладам, які опинилися на межі виживання.

Олег БАТУРІН, "Новий День"

фото "Новий День"

А як у сусідів?

На відміну від Каховщини, оптимізувати мережу навчальних за­кладів вдалося у Бериславському районі. «Це вже цього року дасть нам економію приблизно в 1,6 млн. грн., а з урахуванням наступного року — близько 3 млн. грн.», — прокоментував заступник голови Бериславської РДА Олександр Шокуров.

Жодної школи у Бериславському районі під час оптимізації не за­крили, а школу в Бургунці навіть реорганізували з закладу І—ІІ ступенів у ЗОШ І—ІІІ ступенів.

А в Новій Каховці нині стоїть питання закриття одразу двох шкіл – про це повідомив міський голова Володимир Коваленко. «Є закон, який зобов'язує нас провести оптимізацію закладів освіти. І вже є реальна загроза по (призупиненню діяльності) ЗОШ №4, — зазначив він. — Крім того, через ускладнені завдання наші випускники на останньому зовнішньому незалежному оцінюванні показали погані результати. Через це вони масово подавали заявки на вступ у технікуми і училища, внаслідок чого кількість учнів 10—11 класів у школах міста може суттєво знизитися».

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: i-atanasov@bigmir.net, контактиархівТеатр Куліша - Херсон